Astronomowie Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) w Chile opublikowali najnowsze zdjęcie mgławicy RCW 34 w gwiazdozbiorze Żagla, spektakularnego obłoku świecącego na czerwono wodoru za grupą niebieskich gwiazd. W najjaśniejszym rejonie obłoku kryje się grupa młodych, masywnych gwiazd, których promieniowanie ultrafioletowe silnie jonizuje wodór. Wodór rozgrzewa się też, rozszerza i gdy dociera do granicy całego obłoku gazu, wystrzeliwuje w próżnię niczym korek od szampana.

Mgławica RCW 34 w obiektywie VLT

Mgławica RCW 34 w obiektywie VLT

Astronomowie lubią zjonizowany wodór nie tylko dlatego, że jego czerwona poświata tworzy piękne obrazy. Jego obecność wskazuje też na przebiegające w tym regionie procesy gwiazdotwórcze. Gwiazdy powstają z zapadającej się materii w rejonach bogatych w gaz, takich jak RCW 34, proces ten jest jednak często ukryty przed naszym wzrokiem przez gęste obłoki pyłu. W jego badaniach pomagają obserwacje promieniowania podczerwonego. Dla astronomów badających narodziny i ewolucję gwiazd takie mgławice są szczególnie ciekawe.

W rejonie RCW 34 jest wiele młodych gwiazd o masach zaledwie ułamka masy Słońca. Prawdopodobnie grupują się wokół starszych, bardziej masywnych gwiazd w centrum, zaledwie kilka rozmieściło się na obrzeżach. Astronomowie ESO przypuszczają, że w obłoku doszło do kilku różnych epizodów powstawania gwiazd. W pierwszym uformowały się trzy gigantyczne gwiazdy. To one wzbudziły potem procesy powstawania w sąsiedztwie innych, mniej masywnych gwiazd.

 

Źródło: ESO, rmf24

Polecane:

Nowa Zelandia - Giną najmniejsze pingwiny świata
Johannesburg, RPA - Niespodziewane opady śniegu na zwrotniku Koziorożca
Brazylia - W Santos prawie 100 wieżowców wywróci się w ciągu kilku lat, konstrukcja budynków została...
Iran - Rosjanie wybudują co najmniej dwie siłownie atomowe w Buszerze, docelowo chcą produkować 20 G...
Stomatolog z Ameryki zabił narodowy symbol Zimbabwe, lew Cecil wykrwawiał się przez 40 godzin
Na północy Hiszpanii gruba warstwa śniegu, wydano ostrzeżenia
Nike wkrótce zacznie sprzedaż elektronicznych butów HyperAdapt 1.0, które posiadają samozaciskowe sz...
Grenlandia - Trzęsienie ziemi wywołało fale tsunami, które zalały osady na wybrzeżu, 4 osoby zginęły...
Peru - Entuzjaści obcych cywilizacji zaprezentowali w Limie materiały o zmumifikowanych ciałach huma...