Najsilniejsze El Nino w historii od połowy listopada traci na sile. Na koniec 2015 roku przypadł szczyt tego zjawiska. Specjaliści zawiadamiają, że El Nino utrzyma się na wysokim poziomie przynajmniej do końca wiosny.

El Nino i powodzie

Zjawisko El Nino słabnie. Z analiz specjalistów z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) wynika, że osiągnęło już swój szczyt, słabnie, ale nadal jego aktywność będzie utrzymywać się na wysokim poziomie.

Według znawców szczyt El Nino, które zaczęło się w marcu 2015 roku, przypadł na połowę listopada. O tej pory zjawisko słabnie, ale nadal jest bardzo silne. Wysoka aktywność El Nino ma potrwać nawet do końca wiosny lub początku lata. Oznacza to, że dopiero wtedy średnia temperatura wody na Pacyfiku wróci do normy.

Rekordowe El Nino

Najsilniejsze od 1950 roku

Od października do grudnia na centralnym Pacyfiku notowano wyższą temperaturę wody od średniej przez cały okres aż o 2,3 st. C. To sprawiło, że specjaliści nazwali tegoroczne zjawisko najsilniejszym w historii. Wcześniej największe El Nino wystąpiło na przełomie 1997 i 1998 roku. Jednak podczas trzech miesięcy szczytowego okresu średnia temperatura wody nie była aż tak wysoka, jak od października do końca grudnia 2015 roku. Warto dodać, że monitoring tego zjawiska rozpoczął się w 1950 roku.

Przebieg El Nino w 2015 roku

Przebieg El Nino w 2015 roku

Wpłynie na huragany

Specjaliści podają, że podwyższona temperatura wody na Pacyfiku przyczyni się również do większej aktywności huraganów w 2016 roku.

El Nino to cykliczne zjawisko klimatyczne, które powoduje podwyższenie temperatury w strefie równikowej Pacyfiku. W związku z tą anomalią Południową Amerykę nawiedzają ulewy, a wschodnia Australia zmaga się z suszami.

 

Źródło: weather.com, tvnmeteo

Polecane:

Włochy - Kolejne oberwanie chmury, już 7 ofiar powodzi w Genui [Video]
Słońce - Powstał bardzo silny rozbłysk klasy X5.4, drugi tak silny od kilku lat
Ultrafioletowe oświetlenie LED 280-315nm znacznie przedłuża okres przydatności świeżych produktów
Rumunia - Silne wstrząsy odczuwalne w Bukareszcie, magnituda 5.4
Słońce - Gdyby rozbłysk słoneczny z 23 lipca 2012 roku skierowany był w Ziemię, gospodarka straciłab...
Kanada - Światowa Organizacja Zdrowia otrzyma w poniedziałek 800 fiolek eksperymentalnej szczepionki...
Montgomery, USA - Zabił byłą żonę i 5 innych osób, jest poszukiwany
Plainville, USA - Mały samolot uderzył w dwupiętrowy budynek, zginęły 3 osoby
Wygenerowano najkrótszy impuls światła, który trwał zaledwie 53 attosekundy, światło przebyło w tym ...