Zespół prowadzony przez Uniwersytet  Warwick  wskazał potężną i długo trwającą kosmiczną eksplozję która powstała z niezwykle dynamicznej śmierci gigantycznej gwiazdy. 

Takie eksplozję tworzą potężne i wysoko energetyczne rozbłyski gamma , ale ponieważ większość takich rozbłysków trwa mniej więcej minutę, nowy typ może  generować taki rozbłysk przez ponad kilka godzin.

Pierwszy  przypadek został odnaleziony przez astronomów w Boże Narodzenie 2010 roku ale brakowało pomiaru dystansu więc zostało to owinięte tajemnicą  poprzez dwie teorie które doprowadziły do powstania tego zjawiska.

Pierwszy model sugerował  iż chodziło o asteroidę która została ściągnięta przez gęstą gwiazdę neutronową  w naszej galaktyce. Drugi model zasugerował iż była to supernowa w galaktyce oddalonej o 3,5 mld lat świetlnych ( o przesunięciu ku czerwieni 0,33).

Czas trwania rozbłysków gamma w porównaniu z ich źródłami (umierającymi gwiazdami). Histogram przedstawia znane krótkie (niebieski słupek) i długie (żółty słupek) rozbłyski gamma ale doszła nowa populacja o wiele dłuższych rozbłysków (czerwony słupek) których gwiazdy osiągają rozmiary o promieniu w przedziale od 100 do 1000 mln mil!

Nowe badania zespołu prowadzone przez Dr Andrew Levan’a na Uniwersytecie Warwick  odnajdują więcej przykładów tych niezwykle unikalnych kosmicznych eksplozji i pokazali iż przypadek z roku 2010 były zlokalizowany o wiele dalej niż sugerowały dwie teorie.

Używając danych z teleskopu Gemmini na Hawajach, naukowcy obliczyli iż ten niezwykle długi rozbłysk gamma posiadał przesunięcie ku czerwieni 0,847. To daje lokalizacje mniej więcej w połowie odległości od granicy widzialnego kosmosu( ok 7 mld lat świetlnych).

Sugerują oni też iż ten rodzaj rozbłysku został spowodowany poprzez  gwiazdę o masie 20 razy większej niż masa Słońca co wiąże się z  tym iż może ona zostać jedną z największych i najjaśniejszych gwiazd  w kosmosie. Promień gwiazdy sięga 1 mld mil( 1000 razy więcej niż Słońca).

Takie rozbłyski gamma są „rykiem” nowo co powstającej czarnej dziury.

„Te  wydarzenia są największymi eksplozjami w naturze i dopiero co zaczynamy je odnajdywać”  mówi Dr Levan.

Warto wspomnieć o układzie WR 104 którego oś rotacji jest wymierzona prosto w Ziemie i jest on oddalony od nas o  ok 8000 lat świetlnych.

 

Źródło: http://phys.org

Polecane:

Wynaleziono nowe, tańsze antidotum na jad najjadowitszych węży tajpan
Włochy - Wulkan Etna wyrzucił gorącą lawę i materiał piroklastyczny na wysokość prawie 3 kilometrów ...
Księżyc - Chiński łazik księżycowy niespodziewanie zaczął działać, wczoraj ogłoszono fiasko misji
Uniwersytet Harvarda, USA - Prawdopodobnie jest możliwe odwrócenie procesu starzenia się, rozpoczęto...
Izrael - Gwałtownie rośnie ilość krokodyli na wolności
Kontrowersyjny przeszczep, małpa z inną głową
Nowa kamera GoPro Hero6 Black rejestruje 60 klatek w rozdzielczości 4k i 240 klatek w Full HD
Dziś o 21:45 czasu polskiego wystartuje najpotężniejsza rakieta, Falcon Heavy wyśle w kierunku Marsa...
Valencia, Wenezuela - Ojciec z synem zabili sąsiada, ugotowali, zjedli, a resztę zakopali, wszystko ...