Informacje o ogromnych ulewach i powodziach nadeszły z Serbii oraz Bośni i Hercegowiny. Co najmniej pięć osób zginęło, setki ludzi musiały uciekać z zagrożonych domów, woda odcięła od świata całe miejscowości.

Największa od 100 lat powódź w Serbii i w Bośni

W Serbii i w Bośni i Hercegowinie ogłoszono stan klęski żywiołowej. Pozamykano szkoły. Serbia zwróciła się o pomoc do Komisji Europejskiej, a także do Rosji i do Słowenii.

To największa klęska powodzi kiedykolwiek. Nie tylko w ostatnich 100 latach; coś takiego nie wydarzyło się dotąd w historii Serbii– ocenił serbski premier Alaksandr Vuczić na konferencji prasowej i dodał, że „w jeden dzień spadło więcej deszczu niż w ciągu czterech miesięcy”.

Tak wyglądają Uzice, 300 km na południowy-zachód od BelgraduTak wyglądają Uzice, 300 km na południowy-zachód od Belgradu/DRAGAN KARADAREVIC /PAP/EPA

Bez prądu jest około 100 tys. gospodarstw domowych, głównie w środkowej Serbii. Władze BiH informują o ok. 50 tys. gospodarstwach domowych bez prądu.

Największa od 100 lat powódź w Serbii i w Bośni 2

Najtrudniejsza jest sytuacja w rejonie Belgradu i na zachodzie Serbii. Powodzie znacznie utrudniają ruch na autostradzie prowadzącej z Belgradu do Macedonii i Bułgarii. Z powodu podtopień wstrzymano też ruch na kilku ważnych szlakach kolejowych.

Bośniacki meteorolog Żeljko Majstorović powiedział, że opady deszczu są w Bośni największe od czasu, gdy w 1892 roku zaczęto je mierzyć. Deszcz pada od wtorku i przewiduje się, że będzie padał do końca tygodnia. W niektórych regionach na północy i wschodzie kraju spadło do 150 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Śmigłowcami wojskowymi ewakuowano dziesiątki ludzi z dachów zalanych domów w mieście Maglaj, gdzie rzeka Bosna wezbrała do rekordowego poziomu i zerwała most.

Służby ratownicze usiłują dostać się do miasta Doboj na północy Bośni, odciętego od świata, ponieważ woda zalała tam wszystkie drogi dojazdowe.

Władze Bośni i Hercegowiny poleciły wykorzystanie wojska do pomocy tysiącom powodzian, zwłaszcza w środkowej i wschodniej części kraju.


Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Fadalto, Włochy - Wody głębinowe wstrząsają Alpami
Niemcy - Tysiące dzieci urodziło się bez kończyn, koncern przeprasza po 50 latach za lek talidomid
Wielka Brytania - 75 proc. gryzoni odpornych jest na trutki i tę odporność przekazują następnym poko...
Filipiny - Co najmniej 10 tysięcy ofiar tajfunu Haiyan, miasta zrównane z ziemią, zniszczenia sięgaj...
Rosja - Do Moskwy wróciła zima, leżało 10 cm śniegu, temperatura gwałtownie spadła z 16 do -4 st.C.
Norwegia rezygnuje całkowicie z radia analogowego na rzecz radiofonii cyfrowej w formacie DAB, proce...
Sogn og Fjordane, Norwegia - Cysterna przewożąca 16.5 tysiąca litrów paliwa uderzyła w ścianę i wybu...
Portugalia - Stan wyjątkowy na Azorach, wiatr w porywach do 150 km/h i fale do 9 metrów
Ogromna anomalia w Arabii Saudyjskiej, pustynia zasypana śniegiem i temperatury ujemne, ludzie lepią...