Przed nami superpełnia. Już w połowie listopada będziemy mogli podziwiać na niebie wyjątkowo duży Księżyc. Będzie to największa pełnia od początku XXI wieku, a następny raz będziemy mogli ją obserwować dopiero za 18 lat.

Night sunrise landscape with the moon, trees silhouette, stars

W poniedziałek 14 listopada będziemy mogli podziwiać Księżyc znajdujący się w perygeum, czyli najbliższej możliwej odległości od Ziemi. Ta superpełnia będzie jednak wyjątkowa, ponieważ nasz naturalny satelita będzie największy od stycznia 1948 roku.Według naukowców NASA, Księżyc podczas superpełni może być nawet o 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy niż podczas pełni w apogeum (gdy satelita znajduje się najdalej od Ziemi).

superpelnia-03

Jak to się dzieje?

Dlaczego superksiężyc wydaje się taki duży? Orbita Srebrnego Globu nie jest idealnie okrągła, a eliptyczna. Przez to jej najbliższy punkt (perygeum) znajduje się prawie o 50 tys. km bliżej Ziemi niż najodleglejszy (apogeum). Superksiężyc możemy oglądać, gdy nasz satelita znajduje się w perygeum syzygijnym swojej orbity. Oznacza to, że Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się wtedy w jednej linii (syzygium), a Księżyc znajduje się w najmniejszej odległości od naszej planety.

superpelnia-02

Kiedy patrzeć w niebo

14 listopada pełnia Księżyca wystąpi w ciągu dnia, dokładnie o godz. 14.52. Jednak Słońce zachodzi teraz wcześniej, więc ciemnym niebem miejscami będziemy mogli się cieszyć już od godziny 15.30. To właśnie o tej porze zajdzie wtedy Słońce w Suwałkach. Oznacza to, że niektórzy mieszkańcy Polski na obserwację superpełni będą musieli zaczekać tylko trochę ponad 40 minut.

Zachód Słońca najpóźniej wystąpi w Bogatyni (południowo-zachodni kraniec Polski), gdzie zobaczymy go o godz. 16.14. W Gdańsku dzienna gwiazda znajdzie się za horyzontem o godz. 15.47, w Warszawie – o 15.45, a w Krakowie – o 15.57. Księżyc znajdzie się w perygeum o godz. 12.24, pełnia nastąpi więc ponad dwie godziny później, przez co nasz satelita będzie wyjątkowo duży. Kolejny raz Księżyc znajdzie się tak blisko Ziemi 25 listopada 2034 roku, więc warto za tydzień obserwować niebo.

superpelnia-04

Źródło: sciencealert.com, space.com, science.nasa.gov, tvnmeteo.pl

Polecane:

Japonia: Koniec z wypompowywaniem skażonej wody do oceanu
Yellowstone jako czujnik przyszłych trzęsień ziemi [Forum]
Zaledwie sześć godzin trwała podróż z Ziemi do stacji ISS, co stanowi ośmiokrotnie krótszy czas podr...
Korea Południowa - Powstanie prawie niewidzialny wieżowiec o wysokości 450 metrów, niewidzialność bę...
USA - Balony wypełnione helem z turbiną, nowy pomysł na pozyskiwanie energii w odległych rejonach i ...
Rosyjski rubel najtańszy w historii, 1 dolar kosztuje ponad 85 rubli
Niemcy - Powstanie największy na świecie koncern specjalizujący się w biotechnologii i produkcji pes...
Za pomocą komórek macierzystych można odbudować miazgę zęba po leczeniu kanałowym
Planetoida 2012 TC4 o rozmiarach 10-30 metrów minie Ziemię 12 października w odległości zaledwie 44 ...