Najzimniejszym miejscem w całym Wszechświecie jest Mgławica Bumerang, temperatura jest tam niewyobrażalnie niska, sięga -272 st. C. Niedawno naukowcy bliżej przyjrzeli się tej mgławicy i zauważyli, że prócz temperatury wyróżnia ją kształt, który wcale nie jest dotąd opisywaną kokardą.

Mgławica Bumerang to obiekt, który naukowcy nazywają mgławicą protoplanetarną. Obiekt ten znajduje się około 5 tys. lat świetlnych od naszej planety. Kiedyś był ogromną gwiazdą, rozmiarów Słońca, teraz jest już na końcu swojego „życia” i z biegiem czasu traci część swojej masy. 

Wypływający gaz obniża temperaturę

Według astronomów, Mgławica Bumerang jest najzimniejszym obiektem całego Wszechświata. Eksperci podają, że jej temperatura wynosi około jednego Kelwina, czyli minus 272 st. C, a to mniej niż temperatura poświaty po Wielkim Wybuchu (tzw. temperatura tła Kosmosu), która z kolei jest jeszcze niższa od temperatury panującej w międzygalaktyczne przestrzeni kosmicznej. Przyczyny tak niskiej temperatury badacze upatrują w wypływie gazu z mgławicy.

Do obserwacji tego obiektu naukowcy wykorzystali Atacama Large Millimeter Array, czyli ogromny teleskop, który znajduje się w chilijskich Andach.

Gdy centrum stanie się białym karłem…

Po odkryciu mgławicy, astronomowie określili jej kształt jako zakrzywiony, stąd nazwa – bumerang, jednak w 2005 roku dzięki danym zgromadzonym przez kosmiczny teleskop Hubble’a, okazało się, że jej kształt przypomina kokardę. Jednak najnowsze dane wskazują, że pojedyncze strumienie światła, które tworzą tę kokardę, mogą być tylko złudzeniem optycznym.

Naukowcy zauważyli też, że Mgławica Bumerang jest na dobrej drodze do stania się mgławicą planetarną. Dojdzie do tego, kiedy jej centrum stanie się np. białym karłem.

Źródło: earthsky, tm

Polecane:

Polska - Naukowcy z PAN zbadają pierwsze naturalne trzęsienie ziemi w Wielkopolsce
W najbliższą sobotę Księżyc będzie w pełni najjaśniejszy i największy w tym roku
USA - Według najnowszych badań, obecność psa w domu uchroni dzieci przed chorobami górnych dróg odde...
W czerwcu 2016 roku wyczerpią się zapasy leku Fav-Afrique, który jest antidotum na jad wielu węży, n...
Nepal - Rozbił się śmigłowiec transportujący chore dziecko, zginęło 7 osób
We Francji jest już 2 tysiące nieletnich dżihadystów
Polski zespół astronomów odkrył gwiazdy, które co 20-40 minut zmieniają swoją wielkość o kilkanaście...
W zachodniej Anglii odkryto pradawne cmentarzysko sprzed 5 tysięcy lat
Gotowy moduł do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją, 1 TFLOP mocy za 199 dolarów