Po raz pierwszy astronomowie dostrzegli ją na niebie 18 czerwca dzięki teleskopowi Pan-STARRS-1.

 

NASA twierdzi, że 98 proc. wszystkich ciał, które w niewielkiej odległości minęły Ziemię, zostały wcześniej opisane przez jej pracowników.

– Odkrycie 10-tysięcznego obiektu bliskoziemskiego to krok milowy – powiedział Lindley Johnson, dyrektor Programy Obserwacji Obiektów Bliskoziemskich NASA. – Ale jest co najmniej 10 razy tyle do znalezienia, by być pewnym, że znaleźliśmy wszystko, co może oddziaływać lub spowodować szkody dla mieszkańców Ziemi – powiedział.

W czasie 10-letniej pracy Johnsona 76 proc. znanych dziś obiektów bliskoziemskich (NEO – Near-Earth Object) zostało odkrytych. 

NEO grozi Ziemi

NEO to asteroidy i komety, które mijają Ziemię w odległości maksymalnie 45 mln km. Ich rozmiar waha się od małych, liczących kilka metrów, do takich, które osiągają nawet 41 km średnicy.

Asteroida 2013 MZ5 to w przybliżeniu 300-metrowy obiekt, który znajduje się w potencjalnie ryzykownej odległości od Ziemi.

– Pierwszy NEO został odkryty w 1898 roku – powiedział Don Yeomans, menager NASA z Kalifornii. – W czasie następnych stu lat odkrytych zostało zaledwie 500 podobnych obiektów. Ale wraz z uruchomieniem programu obserwacyjnego NASA, monitorujemy ich lot. Dzięki nowym i bardziej nowoczesnym systemom monitorującym uczymy się więcej o tym, gdzie w naszym układzie słonecznym znajdują się NEO, a gdzie będą w przyszłości.

Z 10 tys. wszystkich odkrytych obiektów, tylko 10 proc. przekroczyło rozmiarem średnicę 1 km, czyli wielkość, która mogłaby zagrozić Ziemi w momencie zderzenia.

Źródło: NASA. tm

Polecane:

Europa - Wzrost zachorowań na odrę, 26 tysięcy przypadków przez pół roku
NASA wysyła nowego satelitę do badania zmian klimatu za 1.5 mld dolarów
Fukushima, Japonia - Uran, pluton i MOX mogą dostać się do podziemnych żył wodnych
Rosja - Lodowe kule spadły na plażowiczów w Nowosybirsku
Szwecja - Na północy kraju odnotowano ogromne upały, w okolicach koła podbiegunowego temperatura prz...
Afryka - WHO rozważa stosowanie eksperymentalnych leków na gorączkę krwotoczną Ebola, które nie prze...
Włochy - Ustanowiono nowy rekord zimna na Ziemi, schłodzono duży obiekt do rekordowo niskiej tempera...
Czarnobyl, Ukraina - Nowy sarkofag zostanie nasunięty 29 listopada 2016 roku na pozostałości po elek...
Pensylwania, USA - Nastolatek zastrzelił matkę i brata, zabiłby też ojca, gdyby był w domu, z 14-lat...