Czarna dziura dopuszcza się zbrodni na gwiazdach, które mają czelność pojawić się w jej pobliżu. Zanim wciągnie swoją ofiarę, rozdrabnia ją na kawałki, powodując widowiskowy spektakl. Utrwaliły go teleskopy NASA, dzięki czemu możecie obejrzeć go na powyższym obrazie.

Astronomowie zebrali bezpośrednie dowody na brutalny proces zachodzący w galaktykach: supermasywne czarne dziury rozdrabniają i unicestwiają gwiazdy, które pojawiają się zbyt blisko nich. 

Do takich wniosków udało się dojść dzięki obrazom przesłanym z dwóch teleskopów: kosmicznego i naziemnego. Pierwszy z nich, o nazwie GALEX, działa w zakresie promieniowania ultrafioletowego. Drugi to teleskop optyczny Pan-STARRS1, umieszczony na szczycie góry Haleakala na Hawajach.

Po zestawieniu danych z obydwu narzędzi badawczych naukowcy stworzyli komputerową symulację, widoczną na powyższym obrazie.

Kosmiczna masakra

Widać na niej, jak jeden z gazów wchodzących w skład gwiazdy wpada do czarnej dziury, a inny jest z niej wyrzucany. Do zjawiska dochodzi, gdy gwiazda rozdrabniana jest na kawałki i część jej materii wpada do czarnej dziury, podczas gdy reszta wyrzucana jest z zawrotną szybkością.

Galaktyka, w której supermasywna czarna dziura rozdarła na kawałki przemieszczającą się w jej pobliżu gwiazdę, nazywana jest przez astronomów PS1-10jh i usytuowana jest 2,7 miliardów lat świetlnych od Ziemi. Wyliczono, że ma masę kilku milionów słońc, co jest porównywalne do czarnej dziury obecnej w naszej galaktyce, w Drodze Mlecznej.

Źródło: NASA, tm

Polecane:

Naukowcom udało się stworzyć tranzystor z jednego atomu fosforu umieszczonego na krzemie
Filipiny - Trzy osoby zginęły podczas nagłej erupcji wulkanu Mayon
USA - Wymyślono nowy test na raka trzustki, jest 160 razy szybszy, 36 tysięcy razy tańszy i 400 raz...
Do mleka odtłuszczonego w celu polepszenia smaku producenci dodają wysokokaloryczne słodziki
Prawie tysiąc specjalistów z całego świata dyskutowało nad ekstremalnymi zmianami pogody, ludzkość b...
Na Morzu Beringa u brzegów Półwyspu Czukockiego zatonął trawler z Korei Południowej, zaginęło 54 czł...
Los Angeles, USA - Pożar lasów dotarł do autostrady międzystanowej, kierowcy pouciekali z samochodów...
NASA - Niezwykła Mgławica Bańka zaprezentowana z okazji 26-tej rocznicy uruchomieniaTeleskopu Hubble...
Darmstadt, Niemcy - Po niedzielnym festiwalu muzycznym napływają doniesienia kobiet o serii napaści ...