Przed tygodniem, w ramach misji Magnetospheric Multiscale (MMS), NASA pobiła rekord bliskości lotu formacji w przestrzeni pozaziemskiej. Cztery pojazdy MMS leciały w odległości zaledwie 7,2 kilometra jeden od drugiego. Poprzedni rekord – z października 2015 roku – również należał do MMS i wynosił około 10 kilometrów.

rekoneksje-magnetyczne

Formacja MMS ma kształt piramidy. Każdy z pojazdów znajduje się w jednym z rogów. Dzięki takiemu kształtowi, zwanemu tetrahedron, MMS może dokonywać trójwymiarowych obserwacji rekoneksji magnetycznej. Misja MMS wystartowała 12 marca 2015 roku. Jej zadaniem jest badanie wspomnianej rekoneksji magnetycznej. To zjawisko występujące w plazmie. MMS krąży wokół Ziemi i przelatuje przez obszary, o których wiadomo, że zachodzi tam rekoneksja magnetyczna. Od strony oświetlanej przez Słońce rekoneksja prawdopodobnie łączy linie pola magnetycznego Słońca z liniami ziemskiego pola magnetycznego, dzięki czemu materiał i energia ze Słońca trafiają do ziemskiej magnetosfery. Od strony nieoświetlonej przez Słońce rekoneksja prawdopodobnie powoduje powstawanie zorzy polarnej.

nasa-cztery-pojazdy-kosmiczne-lecialy-w-odleglosci-zaledwie-7-2-km-obrazujac-trojwymiarowo-rekoneksje-magnetyczne

Rekoneksja magnetyczna to jeden z najważniejszych procesów we wszechświecie. W jej wyniku energia przechowywana w postaci pól magnetycznych zostaje zamieniona w ciepło oraz energię napędzającą cząstki i przepływ materii. Wiele sond gromadziło dane dotyczące rekoneksji magnetycznej. Misja MMS jest pierwszą, której celem jest zbadanie tego zjawiska.

Zacieśnianie formacji MMS i przybliżanie do siebie sond nie ma na celu bicia rekordów. Im mniejsze są odległości pomiędzy czterema pojazdami, z tym większą dokładnością można badać rekoneksję magnetyczną.

Polecane:

Bihar, Indie - Tajemnicza choroba zabija dzieci w wieku do 6 lat, 5 zgonów w 24h, 22 w tydzień
Po silnym trzęsieniu ziemi tsunami nie nadeszło, Nowa Zelandia bezpieczna
Słońce - Powstało bardzo wiele rozbłysków klasy M, najsilniejszy powstał dziś klasy X1.1
Polska - Szczyt klimatyczny COP19, najbiedniejsze kraje wydadzą 1.4 mld dolarów na dostosowanie się ...
Boeing stworzył smartfon z funkcją samozniszczenia, posiada również kodowanie rozmów satelitarnych
Opublikowano raport w sprawie wirusa Eboli - Jeśli nic nie zrobimy, w styczniu może być nawet 1.5 ml...
Odkryto planetę, która nie krąży wokół gwiazdy, a cyklicznie zmienia swoją jasność
Opracowano wyjątkowo skuteczną metodę przemiany komórek tworzących bliznę po zawale serca w zdrowe k...
Rumunia - Epidemia odry, zmarło już 17 osób