Przed tygodniem, w ramach misji Magnetospheric Multiscale (MMS), NASA pobiła rekord bliskości lotu formacji w przestrzeni pozaziemskiej. Cztery pojazdy MMS leciały w odległości zaledwie 7,2 kilometra jeden od drugiego. Poprzedni rekord – z października 2015 roku – również należał do MMS i wynosił około 10 kilometrów.

rekoneksje-magnetyczne

Formacja MMS ma kształt piramidy. Każdy z pojazdów znajduje się w jednym z rogów. Dzięki takiemu kształtowi, zwanemu tetrahedron, MMS może dokonywać trójwymiarowych obserwacji rekoneksji magnetycznej. Misja MMS wystartowała 12 marca 2015 roku. Jej zadaniem jest badanie wspomnianej rekoneksji magnetycznej. To zjawisko występujące w plazmie. MMS krąży wokół Ziemi i przelatuje przez obszary, o których wiadomo, że zachodzi tam rekoneksja magnetyczna. Od strony oświetlanej przez Słońce rekoneksja prawdopodobnie łączy linie pola magnetycznego Słońca z liniami ziemskiego pola magnetycznego, dzięki czemu materiał i energia ze Słońca trafiają do ziemskiej magnetosfery. Od strony nieoświetlonej przez Słońce rekoneksja prawdopodobnie powoduje powstawanie zorzy polarnej.

nasa-cztery-pojazdy-kosmiczne-lecialy-w-odleglosci-zaledwie-7-2-km-obrazujac-trojwymiarowo-rekoneksje-magnetyczne

Rekoneksja magnetyczna to jeden z najważniejszych procesów we wszechświecie. W jej wyniku energia przechowywana w postaci pól magnetycznych zostaje zamieniona w ciepło oraz energię napędzającą cząstki i przepływ materii. Wiele sond gromadziło dane dotyczące rekoneksji magnetycznej. Misja MMS jest pierwszą, której celem jest zbadanie tego zjawiska.

Zacieśnianie formacji MMS i przybliżanie do siebie sond nie ma na celu bicia rekordów. Im mniejsze są odległości pomiędzy czterema pojazdami, z tym większą dokładnością można badać rekoneksję magnetyczną.

Polecane:

USA - Rekiny atakują ludzi, przez 75 lat było 40 przypadków, a w ostatnich tygodniach kilkanaście
Meksyk - Wzrasta aktywność wulkanu Popocatepetl, gazy wulkaniczne i popiół poleciały na 4 km
Leoncio Prado, Peru - Gwałtowna powódź, rzeka Aucayacu nagle przybrała i wystąpiła z brzegów [Video]
USA - Szalone mrówki Rasberry'ego niszczą urządzenia elektryczne w Teksasie, inwazyjna mrówka odkryt...
Szwecja - Obca aktywność podwodna w archipelagu sztokholmskim, siły zbrojne rozpoczęły operację zwia...
Tonga - Silna erupcja podwodnego wulkanu Tonga-Hunga Ha'apai, słup dymu i popiołu poleciał na 4.5 km...
USA - Na Alasce odnotowano największe od 23 lat wrześniowe opady śniegu, w piątek spadło 17 cm białe...
Zdjęcia z kosmicznego spaceru i naprawy stacji ISS przez astronautów
Nowa Zelandia - Potężne trzęsienie ziemi 80 km od Christchurch, magnituda 7.8, zginęły 2 osoby, pows...