Dzięki Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA, po raz pierwszy można obejrzeć film przedstawiający zorzę na Jowiszu. Zjawisko jest o wiele jaśniejsze niż na Ziemi, powoduje to silne pole magnetyczne planety.

Zorza na Jowiszu zarejestrowana pzrez teleskop Hubble'a

Zorza na Jowiszu zarejestrowana pzrez teleskop Hubble’a

Naukowcy NASA zaobserwowali zorzę na Jowiszu dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a. W programie obserwacyjnym wykorzystywane są jednak nie tylko obrazy, ale także pomiary wykonywane przez sondę kosmiczną Juno, która jest obecnie w drodze na Jowisza, a w przyszłości ma zostać jego sztucznym satelitą.

Jowisz, będący największą planetą Układu Słonecznego, jest najbardziej znany z malowniczych kolorowych burz na swojej powierzchni. Obecnie jednak badacze zainteresowali się innym zjawiskiem, które występuje na tej planecie. Niezwykłe jasne rozbłyski, które niedawno zaobserwowano, to zorza. Powstaje, gdy naładowane energią cząsteczki wchodzą w atmosferę planety w pobliżu jej biegunów magnetycznych i zderzają się z atomami gazu.

 

Długotrwałe obserwacje

Kosmiczny Teleskop Hubble’a od kilku miesięcy obserwuje planetę niemal codziennie. Żeby stworzyć wizualizację zorzy na Jowiszu, naukowcy wykorzystali serię obrazów w dalekim ultrafiolecie.

Program obserwacyjny poza tym, że dostarcza niesamowitych obrazów, ma także zbadać, jak poszczególne składowe zórz na Jowiszu reagują na różne warunki w wietrze słonecznym (strumieniu naładowanych cząstek wyrzucanych ze Słońca). To dlatego Kosmiczny Teleskop Hubble’a i sonda kosmiczna Juno współpracują.

Juno przebywa obecnie w strumieniu wiatru słonecznego niedaleko Jowisza i znajdzie się wkrótce na orbicie planety. Dwa instrumenty pomiarowe są ze sobą bardzo dobrze zsynchronizowane. Teleskop Hubble’a obserwuje zorze na Jowiszu, a Juno bada w tym czasie właściwości wiatru słonecznego w pobliżu niego.

 

Spektakularne rozbłyski

Zorza na Jowiszu jest nie tylko ogromna, ale także o wiele silniejsza niż te na Ziemi. I w przeciwieństwie do zjawisk na naszej planecie, te na Jowiszu nigdy nie ustają. Dzieje się tak m.in. dlatego, że jego silne pole magnetyczne przyciąga naładowane cząstki z otoczenia.

Zorza na Jowiszu zarejestrowana pzrez teleskop Hubble'a 1

– To bardzo spektakularne zorze i najbardziej aktywne, jakie kiedykolwiek widziałem – mówi Jonathan Nichols z brytyjskiego Uniwersytetu Leicester, biorący udział w badaniach.

Nowe obserwacje pomogą lepiej zrozumieć, jak Słońce i inne źródła energii wpływają na tworzenie się zorzy. Choć badania Kosmicznego Teleskopu Hubble’a wciąż trwają i mogą potrwać jeszcze nawet kilka miesięcy, NASA opublikowała już pierwsze zdjęcia i filmy, na których widać wizualizację tego niezwykłego zjawiska.

 

Źródło: NASA, tvnmeteo

 

Polecane:

Japonia zapada się w ocean [Video]
Indonezja - Obudził się wulkan Soputan, wyrzuca popiół na 5 km do góry
Meksyk - Erupcja wulkanu Puyehue, są utrudnienia w transporcie lotniczym
Indonezja - Dwa wulkany uaktywniły się na dwóch wyspach w tym samym czasie, słup popiołu na 5 km
USA - Z powodu załamania pogody wystąpiło co najmniej 80 tornad, 358 wichur i 40 gradobić
Jeśli nie zostaną przedsięwzięte żadne kroki, to w ciągu najbliższych 25 lat czekają nas katastrofal...
Według najnowszych badań, Ziemia przechwyciła od Księżyca wodę i inne substancje lotne krótko po wie...
UK - W centrum Londynu Norweg somalijskiego pochodzenia zabił nożem kobietę, 5 innych osób ranił
Yokohama, Japonia - Policja szuka seryjnego truciciela, ktoś wstrzyknął w szpitalu środek czyszczący...