Dobra wiadomość prosto z NASA. Badania w podczerwieni pokazały, że w sąsiedztwie Ziemi jest znacznie mniej asteroid, niż dotąd myśleliśmy. Te największe z nich praktycznie w komplecie już znaleźliśmy i żadna z nich nam – w dającej się przewidzieć przyszłości – nie zagraża.

Najnowsze dane z teleskopu WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) wskazują na to, że 93 procent asteroid o średnicy co najmniej 1000 metrów zostało już znalezionych. Wcześniej uważano, że jest ich około tysiąca, ale teraz wydaje się, że dokładna liczba to 981. Astronomowie znają pozycję 911 z nich i stale je monitorują. Jak pisze czasopismo „Astrophysical Journal”, żadna z nich nie zagrozi nam przez najbliższych kilka stuleci.

Więcej problemów sprawia inwentaryzacja średnich asteroid o średnicy od 100 do 1000 metrów. Teleskop WISE pokazał, że ich liczba w sąsiedztwie orbity Ziemi nie przekracza 19,5 tysiąca. To o ponad 40 procent mniej, niż dotąd przypuszczano. Zaledwie 5200 z nich mamy pod stałą obserwacją.

Satelita WISE pozwala na dokładniejszą ocenę liczby asteroid, bo w promieniowaniu podczerwonym widać zarówno obiekty ciemne, jak i dobrze odbijające światło widzialne. Jego badania znacznie zmniejszają niebezpieczeństwo, że Ziemi mogłaby zagrozić asteroida, o której istnieniu wcześniej nie wiedzielibyśmy nic.

 

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

Sonda kosmiczna "Messenger" zrobiła pierwsze - historyczne zdjęcia z orbity Merkurego
Rosja - Zgubili statek z zapasami dla kosmonautów z ISS
Skandale pedofilskie księży kosztowały w ostatnich latach kościół ponad 2 mld dolarów, "w kości...
USA - W Dzień Niepodległości nadal milion osób bez prądu
Intensywne opady śniegu w Austrii, dziesiątki tysięcy domów bez prądu, miejscami temperatura spadła ...
Islandia - Rośnie aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanu Katla, mieszkańcy okolic wulkanu oraz służb...
Gładkie, pionowe powierzchnie są niewidoczne dla nietoperzy
Francja - Wkradli się do elektrowni atomowej Cattenom i odpalili sztuczne ognie obok miejsca składow...
Korea Północna może posiadać groźne bakterie wąglika, zbiegły żołnierz posiadał przeciwciała we krwi