Po dwóch latach NASA udało się ponownie nawiązać kontakt z jednym z dwóch satelitów Solar Terrestrial Relations Observatories. Łączność ze STEREO-B została przerwana 1 października 2014 roku. Niedawno, 21 sierpnia, satelita znowu się odezwał.

STETEO-B

Bliźniacze satelity STEREO trafiły w przestrzeń kosmiczną w 2006 roku. Ich zadanie jest badanie koronalnych wyrzutów masy. Satelity zaprojektowały tak, by łączyły się z Ziemią codziennie, a jeśli nie nawiążą kontaktu przez 72 godziny, miały wykonać automatyczny reset.

Zaplanowana na dwa lata misja została przedłużona, a to oznaczało, że w pewnym momencie satelity znajdą się po przeciwnej do Ziemi stronie Słońca i przez trzy miesiące nie będą mogły nawiązać z nami kontaktu. Wspomnianego już 1 października 2014 roku operatorzy satelitów prowadzili testy, które miały przygotować oba pojazdy na brak łączności z Ziemią, gdy niespodziewanie STEREO-B zamilkł.

Specjaliści uważają, że satelita przypadkowo wprowadził się w ruch obrotowy. Jego antena nie była skierowana w stronę Ziemi, a panele słoneczne w stronę Słońca, akumulatory nie były więc nieprzerwanie ładowane. Od czasu utraty łączności nasłuchiwano za pomocą Deep Space Network w nadziei, że STEREO-B się odezwie.

W końcu odebrano długo oczekiwany sygnał. Teraz inżynierowie NASA spróbują zdiagnozować przyczyny problemu, odzyskać kontrolę nad satelitą, a gdy to się uda, przeprowadzić niezbędne testy i ocenić stan wszystkich urządzeń.

Satelity

Satelity

STEREO-A pracuje bez zakłóceń.

Polecane:

Brazylia - Największa susza od 30 lat, a obok ogromna powódź
Filipiny - Bilans ofiar śmiertelnych tajfunu Bopha wzrósł do 475 osób, 180 tys. bez dachu nad głową
Planetoida o średnicy 60 km z niewiadomych przyczyn krąży po orbicie Urana
Ocean Indyjski - 640 indyjskich rybaków z 40 statków zaginęło podczas sztormu w Zatoce Bengalskiej
Papua-Nowa Gwinea - Spektakularny początek erupcji wulkanu Tavurvur [Video]
Mars - Tajemnicze obłoki unoszą się na wysokość 250 kilometrów
Kamczatka, Rosja - Ogromna śnieżyca, w jeden dzień napadało tyle śniegu, co zazwyczaj w 1.5 miesiąca
USA - Huragan Matthew uderzy we Florydę z rekordową prędkością 260 km/h, jest już silniejszy od hura...
Pasożytniczy grzyb potrafi kontrolować tkanki mięśniowe mrówek, komórki grzyba łączą się z włóknami ...