Amerykańska Agencja Kosmiczna udostępniła plan przechwytywania asteroid, które potencjalnie mogą zagrażać Ziemi. Według projektu, sonda kosmiczna dostarczałaby na orbitę Księżyca obiekt kosmiczny, z którego astronauci pobraliby próbki i dostarczyli na Ziemię.

NASA - Łapacz asteroid

Amerykańska Agencja Kosmiczna postanowiła stworzyć sondę kosmiczną, która miałaby przechwytywać asteroidy i przenosić je na orbitę Księżyca. Tam zostaliby wysłani astronauci, którzy zbadaliby obiekty. Próbki pobrane przez nich pozwolą poszerzać wiedzę na temat Marsa i Układu Słonecznego.NASA planuje, że próbne loty odbędą się 2020 roku.

NASA - Łapacz asteroid 2

Najwyższa technologia napędzania sondy kosmicznej

Solar Electric Propulsion jest zaawansowaną technologią, która będzie ściśle powiązana z misją przechwycenia obiektów. Do sondy kosmicznej będzie wykorzystana technologia paneli słonecznych SEP, która umożliwi transport ładunków o dużych rozmiarach w przestrzeni kosmicznej. Wykorzystanie energii słonecznej, a nie paliw, które są bardzo ciężkie, dałoby możliwość przenoszenia ciężkich obiektów.

 

Dwie techniki przenoszenia asteroid

NASA pracuje nad dwoma technikami, które pozwolą przechwytywać asteroidy. Pierwsza polega na przesuwaniu bezkontaktowo obiektu tak, by znalazł się na orbicie Księżyca, a drugą opcją jest zamontowanie ramion, które schwytają asteroidę i przeniosą ją do celu. Pod koniec 2014 roku Agencja Kosmiczna wybierze technologię, którą zastosuje podczas misji.

 

Kluczowa misja

Naukowcy mają nadzieję, że powodzenie przechwytywania pozwoli ludzkości w przyszłości chronić Ziemię przed obiektami kosmicznymi, które znajdują się na kursie kolizyjnym. Potencjalnie misja ta może być również początkiem podróży kosmicznych.

Polecane:

Arktyka - Pokrywa lodowa może stopnieć całkowicie w ciągu najbliższych siedmiu lat
USA - Osuwisko ziemi zmiotło wagony z chemikaliami w pociągu towarowym [Video]
Indie - Wyjątkowo zimno i ponad 114 ofiar wychłodzenia, z czego co najmniej 23 w ciągu ostatniej dob...
Iran - Ogromny wybuch prawdopodobnie w ośrodku nuklearnym zniszczył budynki w promieniu trzech kilom...
Europa - Rozpoczęto układanie 450 km kabla przez Bałtyk, połączy Szwecję z krajami bałtyckimi, moc 7...
Chiny - Silne i długie trzęsienie ziemi w prowincji Junnan, magnituda 5.9, zniszczone zostały setki ...
Ziemia staje się coraz bardziej sucha
Naukowcy są coraz bliżsi rozwiązania zagadki, dlaczego kokaina tak mocno uzależnia i dlaczego tak tr...
Australia - Mały dwusilnikowy samolot spadł na centrum handlowe w Melbourne