Satelita Solar Dynamics Observatory już od trzech lat obserwuje naszą gwiazdę. Z tej okazji naukowcy NASA przygotowali jubileuszowe nagranie. W ciągu kilku minut możemy na nim prześledzić wszystkie zjawiska, jakie przez ten czas zaszły na powierzchni Słońca.

SDO, czyli Obserwatorium Dynamiki Słońca, to satelita naukowy NASA. Został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w lutym 2010 r., a wiosną zrobił pierwsze zdjęcia procesów zachodzących na powierzchni Słońca. Od tego czasu zapewnia niemal nieprzerwany strumień obrazów i danych ze swoich obserwacji.

 

To właśnie dokumentowanie dynamiki naszej gwiazdy – procesów związanych z jego zmieniającą się podczas 11-letnich cyklów aktywnością – jest głównym zadaniem tego satelity.

Dwa zdjęcia z każdego dnia

Do jego wyposażenia należy zestaw obrazujący atmosferę czyli AIA (Atmospheric Imaging Assembly), który co 12 sekund utrwala obraz Słońca w 10 różnych długościach fali. Z okazji trzech lat pracy satelity naukowcy pracujący przy jego misji stworzyli z tych zdjęć niezwykłe poklatkowe nagranie pokazujące, co działo się w tym czasie na powierzchni naszej gwiazdy.

Oczywiście nie wykorzystali wszystkich obrazów. Z każdego dnia z trzyletniego okresu wykorzystali po dwa zdjęcia wykonane w długości fali 171 Angstremów, czyli skrajnym ultrafiolecie. Oglądając nagranie możemy dostrzec, że wielkość Słońca lekko się zmienia – powiększa, bądź zmniejsza. To efekt zmieniającej się w czasie odległości między satelita a gwiazdą.

 

Uczą się pogody kosmicznej

Obserwacje SDO regularnie rejestrują rozbłyski słoneczne i koronalne wyrzuty masy. Dokładne dane o tych zjawiskach są ważne, bo w ich wyniku mogą docierać do Ziemi zarówno promieniowanie lub materiał słoneczny, które zakłócają pracę satelitów.

Naukowcy mają nadziej.ę, że dalsze lata misji SDO pozwolą im coraz lepiej zrozumieć mechanizm powstawania tych spektakulatrnych zjawisk, a tym samym lepiej przewidywać pogodę kosmiczną, która może wpływać na bezpośrednie otoczenie Ziemi.

Źródło: NASA, tm

Polecane:

Szczątki rosyjskiej sondy Fobos-Grunt spadną 15 stycznia, jeszcze nie wiadomo gdzie
Naukowcy planują przedłużyć Wielki Zderzacz Hadronów z 27 do 80 km i trzykrotnie zwiększyć moc
Rosja - Stracili kontrolę nad większością satelitów cywilnych i stacją ISS z powodu uszkodzenia kabl...
Wrocław, Polska - Dziecko urodziło się dwa miesiące po śmierci matki, która umarła na nowotwór mózgu
Według najnowszych badań naukowych, makaron nie tuczy, tylko odchudza, badania przeprowadzono na 23 ...
Statesville, USA - Gwałtowna powódź w Karolinie Północnej, w 5 godzin spadło ponad 170 l/mkw deszczu
Rozpoczął się kolejny duży wzrost aktywności sejsmicznej, między 22-23 grudnia mogą wystąpić silne t...
Fidżi - Silne trzęsienie ziemi wystąpiło w okolicy wyspy Viti Levu, magnituda 6.9
Australia - Zmiany klimatyczne były odpowiedzialne za morską falę ciepła z lat 2015-2016, która poja...