NASA pracuje nad nową rakietą, która zdeklasuje wszystkie dotychczasowe, łącznie z legendarnym Saturnem V, który był używany w programie Apollo do lotów na Księżyc. We wtorek podano szczegóły tego projektu.

SLS

Rakieta o nazwie Space Launch System, która ma być gotowa do startu w 2018 r., będzie dysponować mocą – jak zapewniają inżynierowie NASA – wystarczającą do umieszczenia na orbicie 12 dorosłych słoni. Jej silniki wytwarzać mają siłę ciągu większą niż 13,400 silników lokomotyw spalinowych.

Rakieta ma być wyższa niż nowojorska Statua Wolności i ważyć będzie więcej niż ponad siedem w pełni załadowanych jumbo jetów, czyli samolotów typu boeing 747.

Tego jeszcze nie było

Jak powiedziała inżynier Dawn Stanley, pracująca nad SLS w Ośrodku Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville, w stanie Alabama „będzie to unikalna rakieta”. Po raz pierwszy od czasów programu Apollo i rakiety Saturn V, maszyna będzie zdolna do transportu ludzi poza orbitę Ziemi – na Księżyc, a później do lotu na Marsa.

– SLS zabierze nas z powrotem na Księżyc i poza niego, do pasa asteroid i na Marsa, dalej niż kiedykolwiek byliśmy – powiedziała Stanley. – Poza tym SLS ma być pojazdem wszechstronnym, zdolnym do łatwego przystosowania do różnego rodzaju misji. – dopowiedziała.

 

Wyższa technologia

Rakieta ma posłużyć przede wszystkim do przenoszenia nowej, znacznie większej od dotychczasowych, kapsuły załogowej Orion, którą po raz pierwszy wypróbowano – jeszcze bez załogi – w grudniu 2014 roku.

Według Stanley, SLS ma być oparta częściowo na technologii i elementach pozostałych po wahadłowcach a także nawet na technologii stosowanej przy rakietach Saturn V z lat 60. ub. wieku. Jednak, jak podkreśla Stanley, jej zasadniczy człon ma być owocem najnowszej technologii XXI wieku. (PAP)

Polecane:

Indonezja - Potężna erupcja wulkanu Sinabung na Sumatrze, zginęło co najmniej 16 osób, 50 osób uważa...
Najdokładniejszy satelita pogodowy jest już na orbicie, GPM będzie mierzył opady również nad Polską
Do Japonii przypłynął potężny radar SBX-1, Chiny są coraz bardziej zaniepokojone sytuacją w regionie...
Rumunia - Najniższa od ponad pół wieku temperatura, -29 st.C.
Tampico, Meksyk - Na skutek obfitych opadów deszczu, woda w rzekach i jeziorach wystąpiła z brzegów,...
Peptyd pozyskiwany z wirusa zapalenia wątroby typu C może stać się nowym lekiem przeciwwirusowym
W molekułach sztucznego DNA zakodowano film, w jednej fiolce znalazło się milion kopii
Na północy Meksyku napadało 18 cm śniegu, temperatura spadła do minus 7 st.C., pozamykano szkoły i a...
Qualcomm wkrótce ruszy z produkcją procesorów do serwerów w technologii 10 nm FinFET, które zawierać...