NASA pracuje nad nową rakietą, która zdeklasuje wszystkie dotychczasowe, łącznie z legendarnym Saturnem V, który był używany w programie Apollo do lotów na Księżyc. We wtorek podano szczegóły tego projektu.

SLS

Rakieta o nazwie Space Launch System, która ma być gotowa do startu w 2018 r., będzie dysponować mocą – jak zapewniają inżynierowie NASA – wystarczającą do umieszczenia na orbicie 12 dorosłych słoni. Jej silniki wytwarzać mają siłę ciągu większą niż 13,400 silników lokomotyw spalinowych.

Rakieta ma być wyższa niż nowojorska Statua Wolności i ważyć będzie więcej niż ponad siedem w pełni załadowanych jumbo jetów, czyli samolotów typu boeing 747.

Tego jeszcze nie było

Jak powiedziała inżynier Dawn Stanley, pracująca nad SLS w Ośrodku Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville, w stanie Alabama „będzie to unikalna rakieta”. Po raz pierwszy od czasów programu Apollo i rakiety Saturn V, maszyna będzie zdolna do transportu ludzi poza orbitę Ziemi – na Księżyc, a później do lotu na Marsa.

– SLS zabierze nas z powrotem na Księżyc i poza niego, do pasa asteroid i na Marsa, dalej niż kiedykolwiek byliśmy – powiedziała Stanley. – Poza tym SLS ma być pojazdem wszechstronnym, zdolnym do łatwego przystosowania do różnego rodzaju misji. – dopowiedziała.

 

Wyższa technologia

Rakieta ma posłużyć przede wszystkim do przenoszenia nowej, znacznie większej od dotychczasowych, kapsuły załogowej Orion, którą po raz pierwszy wypróbowano – jeszcze bez załogi – w grudniu 2014 roku.

Według Stanley, SLS ma być oparta częściowo na technologii i elementach pozostałych po wahadłowcach a także nawet na technologii stosowanej przy rakietach Saturn V z lat 60. ub. wieku. Jednak, jak podkreśla Stanley, jej zasadniczy człon ma być owocem najnowszej technologii XXI wieku. (PAP)

Polecane:

Od dziś można obserwować Drakonidy, czyli rój meteorów, który jest pozostałością po komecie 21P/Giac...
Australia - Pożary dookoła Sydney wymknęły się spod kontroli, spłonęło ponad sto domów, miasto dusi ...
85 najbogatszych osób na świecie ma tyle pieniędzy, co 3.5 miliarda najbiedniejszych
Grecja - Wróciła zima, spadła temperatura, na południu leje deszcz i pada śnieg
Po dziesięciu latach sonda Rosetta zbliżyła się maksymalnie do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, l...
USA - Na lotnisku w stanie Ohio mężczyzna z nożem rzucił się na policjantów, został zastrzelony, w s...
USA - Na Uniwersytecie Stanforda stworzono baterie aluminiowo-jonowe, wytrzymają 7.5 tysiąca cykli, ...
Korea Południowa - Wirus MERS zabił już 4 osoby, kwarantannie poddano 1600 osób
Fidżi - Zbliża się potężny cyklon, w porywach wiatr wieje z prędkością 325 km/h, cyklon ten może oka...