NASA pracuje nad nową rakietą, która zdeklasuje wszystkie dotychczasowe, łącznie z legendarnym Saturnem V, który był używany w programie Apollo do lotów na Księżyc. We wtorek podano szczegóły tego projektu.

SLS

Rakieta o nazwie Space Launch System, która ma być gotowa do startu w 2018 r., będzie dysponować mocą – jak zapewniają inżynierowie NASA – wystarczającą do umieszczenia na orbicie 12 dorosłych słoni. Jej silniki wytwarzać mają siłę ciągu większą niż 13,400 silników lokomotyw spalinowych.

Rakieta ma być wyższa niż nowojorska Statua Wolności i ważyć będzie więcej niż ponad siedem w pełni załadowanych jumbo jetów, czyli samolotów typu boeing 747.

Tego jeszcze nie było

Jak powiedziała inżynier Dawn Stanley, pracująca nad SLS w Ośrodku Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville, w stanie Alabama „będzie to unikalna rakieta”. Po raz pierwszy od czasów programu Apollo i rakiety Saturn V, maszyna będzie zdolna do transportu ludzi poza orbitę Ziemi – na Księżyc, a później do lotu na Marsa.

– SLS zabierze nas z powrotem na Księżyc i poza niego, do pasa asteroid i na Marsa, dalej niż kiedykolwiek byliśmy – powiedziała Stanley. – Poza tym SLS ma być pojazdem wszechstronnym, zdolnym do łatwego przystosowania do różnego rodzaju misji. – dopowiedziała.

 

Wyższa technologia

Rakieta ma posłużyć przede wszystkim do przenoszenia nowej, znacznie większej od dotychczasowych, kapsuły załogowej Orion, którą po raz pierwszy wypróbowano – jeszcze bez załogi – w grudniu 2014 roku.

Według Stanley, SLS ma być oparta częściowo na technologii i elementach pozostałych po wahadłowcach a także nawet na technologii stosowanej przy rakietach Saturn V z lat 60. ub. wieku. Jednak, jak podkreśla Stanley, jej zasadniczy człon ma być owocem najnowszej technologii XXI wieku. (PAP)

Polecane:

Sejsmiczny rój wstrząsów wzdłuż Karaibów i płyty Pacyfiku
Japonia - Silne trzęsienie ziemi, wstrząsy odczuwalne w Tokio, magnituda 6.0
UK - UFO oczami Ministerstwa Obrony, odtajniono dokumenty od 1965-2008 roku na temat wizyt obcych na...
NASA opublikowała zdjęcie ukazujące rozmieszczenie pyłów, aerozoli soli morskiej i siarczanów w atmo...
Kolejne silne wstrząsy w Chile, ewakuowano mieszkańców wybrzeża w rejonie epicentrum
USA - Pielęgniarka prawdopodobnie zaraziła się wirusem Ebola, mimo kompletnego stroju ochronnego
Cyklon Pam, który zniszczył Vanuatu, przeszedł nad Nową Zelandią, nie wyrządził już dużych zniszczeń
USA - Pogarsza się sytuacja powodziowa w Teksasie, nie żyje już 31 osób
Tegoroczne, rekordowe El Nino przedłuży się na przyszły rok i prawdopodobnie okaże się największym w...