Naukowcy z NASA zapowiadają, że w ciągu 20 lat znajdą życie pozaziemskie. Nadzieje pokładają w zaawansowanym technologicznie sprzęcie. Podejrzewają, że żywe organizmy mogą zamieszkiwać sąsiadujące z Ziemią planety.

Życie pozaziemskie

Najwybitniejsi badacze amerykańskiej agencji kosmicznej są na tropie życia pozaziemskiego. Uważają, że dzięki obecnej technologii uda im się zebrać przekonujące dane, które potwierdzą obecność obcego życia poza naszą planetą. Podkreślają przy tym, że najprawdopodobniej będą to organizmy mikrobiologiczne.

– Myślę, że w przeciągu 10 lat otrzymamy odpowiednie dane, dzięki którym w ciągu 20 lat uda nam się potwierdzić, że poza naszą planetą także istnieje życie – zapowiedziała Ellen Stofan z NASA. – Wiemy gdzie i w jaki sposób szukać. Posiadamy technologię najwyższej klasy, dlatego nic nie stoi nam na przeszkodzie – dodaje.

 

Gwiazdy źródłem życia

Naukowcy są uskrzydleni po ostatnich odkryciach, które sugerują, że miejsc we wszechświecie potencjalnie nadających się do zamieszkania jest więcej, niż sądzono. Okazało się, że prawie każda gwiazda posiada swój układ planetarny. Ponadto te w obrębie naszej galaktyki posiadają średnio dwie planety, na powierzchni których może istnieć płynna woda.

 

Nie należy daleko szukać

Specjaliści podkreślają, że nie tylko gwiazdy staną się obiektem ich badań. Warto zgłębić wiedzę na temat obiektów kosmicznych, które są znacznie bliżej. Podejrzewają, że życie pozaziemskie może istnieć nawet w Układzie Słonecznym. Księżyce Jowisza, na przykład Europa, posiadają rozległe oceany pod swoją powierzchnią, mimo że znajdują się blisko 780 milionów kilometrów od Słońca. Woda w tym podpowierzchniowym oceanie nie zamarza ze względu na silne oddziaływanie grawitacyjne Jowisza, które wywołuje ruchy pływowe. Podobna sytuacja występuje na księżycu Saturna – Enceladusie.

 

Marsjański azot

Nie należy zapominać o Marsie. Dowody wskazują, że dawniej na tej planecie obecna była woda. A ostatnio naukowcy odkryli związki azotu, który jest głównym życiodajnym pierwiastkiem.

 

Źródło: IFL Science, tvnmeteo

Polecane:

Silne trzęsienie ziemi w Bio-Bio w Chile 5.8 stopnia
El Paso, Texas – Wyjątkowa susza, 110 dni bez deszczu
Chiny pod koniec obecnej dekady planują umieszczenie na orbicie dużej, załogowej stacji kosmicznej
Satelita WISE będzie reaktywowany, znów będzie szukał obiektów krążących dookoła Ziemi
Iran - Największe od 50 lat śnieżyce na północy kraju, spadły nawet 2 metry śniegu, temperatura obni...
Kometa Siding Spring pozostawiła ogromne ilości pyłu w atmosferze Marsa, pył jest bogaty w metale, g...
USA - Ulewny deszcz, grad i porywisty wiatr, w piątek powstało aż 13 tornad, jedna osoba nie żyje
Spośród 4000 skatalogowanych obiektów astronomowie wyłonili 20 planet najbardziej podobnych do Ziemi...
Polska - Przekroczone normy zanieczyszczeń powietrza, mimo, że są znacznie wyższe, niż europejskie