Opóźnia się kolejny etap misji sondy Juno. Centrum kontroli lotu podjęło decyzję o przełożeniu planowanego na środę manewru, korygującego orbitę próbnika. Odpalenie głównego silnika sondy miało zmniejszyć jej okres obiegu wokół Jowisza z 53,4 do 14 dni. NASA poinformowała jednak, że potrzebuje więcej czasu na analizę zauważonych wczoraj nieprawidłowości w pracy zaworów paliwowych. Kolejna okazja do korekty orbity przypadnie podczas następnego zbliżenia do Jowisza, 11 grudnia.

Wizja artystyczna - zbliżenie sondy Juno do Jowisza    NASA/JPL

Wizja artystyczna – zbliżenie sondy Juno do Jowisza NASA/JPL

Przy okazji manewru PRM (period reduction maneuver) silnik główny sondy zostanie włączony po raz ostatni. Podczas testów pojawiły się jednak niepokojące sygnały, dotyczące pracy zaworów uszczelniających instalację helową. Dane telemetryczne wskazują, że dwa zawory zwrotne, odgrywające istotną rolę podczas odpalania silnika, nie pracowały właściwie po zainicjowaniu sekwencji komend– mówi Rick Nybakken z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.Zawory powinny się otworzyć w ciągu paru sekund, zajęło im to kilka minut. Zanim zdecydujemy się na odpalenie silnika głównego musimy lepiej zrozumieć co się stało– dodał.

Sonda Juno krąży obecnie po silnie eliptycznej orbicie i zbliża się do Jowisza. Najlepszy moment na wykonanie takiego manewru przypada w chwili maksymalnego zbliżenia do planety. Po rezygnacji ze środowego terminu, kolejna okazja pojawi się 11 grudnia. Po udanym przelocie w pobliżu Jowisza 27 sierpnia, NASA planowała, że teraz większość aparatury badawczej sondy będzie wyłączona. Skoro manewru PRM nie będzie, naukowcy wykorzystają przelot do zebrania większej ilości danych.

Okres obiegu nie wpływa na jakość danych, zbieranych podczas maksymalnego zbliżenia do Jowisza– podkreśla Scott Bolton z Southwest Research Institute in San Antonio.Misja jest bardzo elastyczna. Dane, zebrane podczas przelotu 27 sierpnia były dla nas prawdziwym objawieniem, jestem przekonany, że 19 października będzie podobnie– dodał.

biegun-polnocny-jowisza-sfotografowany-27-sierpnia-2016-r

Biegun północny Jowisza, sfotografowany 27 sierpnia /NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS /materiały prasowe

Powyższe zdjęcie Juno wykonała 27 sierpnia z odległości około 195000 kilometrów od centrum Jowisza, mniej wiecej dwie godziny przed chwilą najwiekszego zbliżenia. Największej planety naszego Układu Słonecznego nie widzieliśmy z tej perspektywy od czasu, gdy sonda Pioneer 11 minęła ją w 1974 roku. Na zdjeciu widać formacje chmur nie widziane do tej pory na żadnym z gazowych olbrzymów naszego układu.

Podczas pierwszego z 36 planowanych okrążeń Jowisza sonda znalazła się w minimalnej odległości 4200 kilometrów od górnej powierzchni jego chmur. Dane, które zbierała przez 6 godzin przesłane były na Ziemię przez około półtorej doby. Pierwszy rzut oka na biegun północny pokazał widoki, jakich wcześniej nigdzie indziej nie obserwowano– mówił na początku września Bolton.Widzimy tam wiele burz, nie widzimy charakterystycznych pasów, z trudem możemy rozpoznać, że to Jowisz. Mamy wrażenie, że niektóre z tych chmur rzucają cienie, co oznacza, że wznoszą się one wyżej od otoczenia– mówił.

Źródło: rmf24, NASA

Polecane:

Ukraina - Zmienili zdanie, znów będą mieli czas letni i zimowy
Koniec solarnej zimy na półkuli północnej
Spitsbergen - Globalny bank nasion, przechowuje się w nim 1.5 mln próbek nasion roślin jadalnych
Zaledwie 13 lat świetlnych od nas jest planeta nadająca się do zamieszkania, może istnieć na niej ży...
Proszek zmieniający konsystencje wody może poprawić plony o 300 proc.
Pakistan - Wbito flagę na nowo powstałej wyspie, prawdopodobnie ta sama wyspa wypiętrzyła się i scho...
Iran - Po Teheranie jeżdżą "patrole niewinności", sprawdzają czy jakaś kobieta nie pokazał...
USA - Hakerzy zaatakowali serwery NOAA, doszło do zakłócenia w przekazywaniu danych z satelity
Nepal - W najsilniejszym od 81 lat trzęsieniu ziemi runęła 60-metrowa wieża Dharahara, będąca jednym...