Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej schodzą na Ziemię, a konkretnie na wody Atlantyku. Zbadają, jak stan zasolenia oceanu wpływa na ziemski klimat.

Ekspedycja na pokładzie statku badawczego Knorr odcumuje w czwartek z Instytutu Oceanicznego w Woods Hole (południowa część półwyspu Cape Cod, stan Massachusetts) i popłynie w kierunku miejsca, w którym wody powierzchniowe Atlantyku są najbardziej zasolona. To punkt między Bahamami a zachodnim wybrzeżem Afryki Północnej, niedaleko Wysp Azorskich.

 

Naukowcy zbadają zmiany zasolenia w górnych warstwach oceanu i ich wpływ na zmianę w strukturze opadów na całym świecie. Wyprawa będzie wspierana przez Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA) oraz rządową agencję naukową –  National Science Foundation.

Narzędzia pod wodą, na powierzchni i w kosmosie

Misja badawcza potrwa trzy tygodnie. W tym czasie naukowcy rozmieszczą w rejonie zasolenia szereg narzędzi m.in. roboty typu „Wave Glider”, boje wyposażone w czujniki oraz bezzałogowe pojazdy podwodne. Wyniki ich pracy zostaną uzupełnione o dane zasolenia pochodzące z satelity Aquarius i modeli komputerowych.

Wyniki ekspedycji mają pomóc lepiej zrozumieć jeden z najbardziej niepokojących skutków zmiany klimatu – przyspieszenia obiegu wody na Ziemi.

Mniejsze zasolenie nasila kataklizmy

Naukowcy od 50 lat obserwują wzrost szybkości obiegu wody wokół naszej planety. To przyspieszenie może drastycznie nasilić susze i powodzie. Jednak niektóre modele klimatyczne przewidują słabsze zmiany w obiegu wody. Ekspedycja na Atlantyku ma wyjaśnić te rozbieżności.

A kolejna już w 2015 r. Tym razem naukowcy NASA zbadają dolne warstwy zasolenia u ujścia rzek i w pasie strefy deszczowej w okolicy równika.

 

Źródło: sciencedaily.com, NASA, tm

Polecane:

Korea Południowa - Nowy bilans weekendowej ulewy, zginęło 15 osób, 2347 osób ewakuowano, 150 domów p...
Tajlandia - Honda sprząta po powodzi, 1055 nowych aut na złom
Według naukowców, analizując widmo światła odbitego można stwierdzić, czy istnieje życie na danej pl...
Polska - Każdy będzie mógł produkować prąd
Japonia - Bakteria E.coli zabiła 6 osób, a ponad 100 doznało ciężkiego zatrucia, była w marynowanej ...
USA i Kanada - Wyjaśnione zostały dziwne wstrząsy, które występowały w styczniu, to "mroźne trz...
Kometa C/2013 A1, która w 2014 roku przeleciała w pobliżu Marsa zmiotła część górnej partii atmosfer...
Silne, ale na szczęście głębokie trzęsienie ziemi wystąpiło u wybrzeży Nowej Irlandii na Pacyfiku, m...
Włochy - Z zasypanego lawiną śniegu hotelu Rigopiano wydobyto 8 żywych osób