Badania eukaliptusów wykazały, że w roślinach bez trudu można odnaleźć drobiny cennego kruszcu, jeśli rosły w pobliżu żył złota. Aby wyprodukować jedną złotą obrączkę, potrzeba około pięciuset drzew.

Zespołem naukowców, który odkrył złoto w australijskich eukaliptusach, kierowała dr Mel Lintern, geochemik z australijskiego ośrodka badawczego CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation – red.) 

Złote żyły

Jak przyznaje badaczka, znalezione drobiny kruszcu były naprawdę drobne, choć było ich całkiem sporo. naukowcy obliczyli, że złoto z 500 drzew, w których średnia kruszcu byłaby na poziomie odkrytej w jednym z eukaliptusów, wystarczyłoby na stworzenie obrączki. Skąd się tam wzięło złoto?

– Uważamy, że rośliny są jak pompy hydrauliczne, pobierają z gleby wszystko, włącznie ze złotem, jeśli się tam znajduje – tłumaczy Lintern.

– Ich korzenie, pobierając wodę, pobierają mnóstwo cennych składników z gleby, a także – jak się okazuje – cząsteczki złota. Ono kumuluje się w żyłach rośliny, w jej liściach i pniu, i z czasem jest go coraz więcej. Ale ma to miejsce tylko wtedy, gdy roślina rośnie na tzw. żyle złota – zaznacza naukowiec.

Ekonomiczne (i ekologiczne) wskaźniki

– Dzięki temu odkryciu możemy precyzyjnie wskazać złoża kruszcu, nie dewastując niepotrzebnie okolicy – podkreśla badaczka. – Umożliwiają nam to drzewa –  tłumaczy.

Naukowcy odkryli drobiny złota w liściach prześwietlając je promieniami rentgena.

– By odnaleźć źródło, wystarczy pobrać liść z samego drzewa i go prześwietlić, Nie trzeba niszczyć rzek czy wiercić w głąb ziemi – podkreśla badaczka.

Źródło: BBC News, tm

Polecane:

Japonia - Kolejna elektrownia atomowa kończy pracę
Chiny - 35 tysięcy aborcji dziennie, robią to nawet w 8 miesiącu ciąży
Meksyk - Burza zniszczyła 150 domów i spowodowała osunięcie się ziemi na autostradę, zasypane został...
Susza trwająca 300 lat mogła być przyczyną upadku wielu śródziemnomorskich cywilizacji
Hakerzy wykradli dane 1.3 miliona klientów firmy Orange, to już drugi raz w ciągu trzech miesięcy
Polska - Wynaleziono lek na opryszczkę, oparty jest na nowo odkrytym związku o nazwie cystapep
Nowa Zelandia - Potężne trzęsienie ziemi 80 km od Christchurch, magnituda 7.8, zginęły 2 osoby, pows...
Chihuahua, Meksyk - W starej kopalni cynku, ołowiu i srebra, znanej z olbrzymich kryształów, znalezi...
Zorza polarna z poziomu orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej