Rośnie tylko w wilgotnej części gór Oregon, Cascade Mountains, na wysokości 1000-1500 m n.p.m. Jej wyjątkowość to dwie dodatkowe pary chromosomów i specyficzny smak.

Odkrycia dokonała Kim Hummer, biolog na co dzień pracująca w Departamencie Rolnictwa USA. Nowa odmiana została nazwana Fragaria cascadensis.

Truskawka jak poziomka

Na pierwszy rzut oka truskawka wygląda jak poziomka, rosnąca na terenie całego Waszyngtonu czy Kalifornii. Owoce są małe, miąższ w środku jest białawy, zaś w smaku przypomina cukier wymieszany z kwaskiem, opisuje biolożka.

Od przeciętnej truskawki poza wielkością różni się także liścmi – górna ich część jest pokryta drobnymi, białymi włoskami. Także ziarenka na owocu różnią się kształtem od przeciętnych – wyglądają jak miniaturowe przecinki.

Badaczka odkryła również o wiele subtelniejsze różnice, tkwiące na poziomie genetycznym. Roślina posiada o dwie pary chromosomów więcej, niż przeciętna, dziko rosnąca truskawka (8 par –  red.). Zwykle dodatkowe chromososmy powodują, że owoc jest większy, zaś Fragaria skarlała.

Bajecznie pachnąca

By poczuć bajeczny zapach truskawki, Hummer sugeruje pocieranie jej liści. Można wtedy wyczuć palcami delikatne białe włoski. Osoby, wybierające się na spacery w tę część gór, powinny uzbroić się w lupy, by móc łatwo odróżnić ją od pozostałych roślin.

Nasiona i sadzonki zostały już umieszczone w banku roślin w Salen w stanie Oregon przez Departament Rolnictwa. To repozytorium służace zachowaniu różnorodności genetycznej roślin jadalnych.

Źródło: popsci.com, tm

Polecane:

Filipiny: Wulkan Mount Bulusan wyrzucił pył i parę na 2 km [Video]
NASA - Zdjęcie asteroidy Westa, krater i góra wysokości trzech Everestów
Według naukowców na przełomie lat 2012-2013 Słońce będzie przechodziło maksimum swojej aktywności
Mars - Duży kamień przetoczył się około 500 metrów po powierzchni Czerwonej Planety, przyczyna niezn...
USA - Miliard dolarów strat po trzęsieniu ziemi w Kalifornii, które było najsilniejsze od 25 lat
Elon Musk chce stworzyć sieć satelitów, dzięki którym każda osoba na świecie będzie miała tani dostę...
Argentyna - Ulewne deszcze i powódź w środkowej części kraju, w ciągu kilku godzin spadło 260 l/m2 [...
Irak - W zamachu w Bagdadzie zginęły co najmniej 292 osoby, był to najkrwawszy zamach w tym roku
Treviso, Włochy - Wymyślono najdziwniejszy podatek, trzeba płacić za cień rzucany na ziemię przez sz...