Naukowcy NASA i ESA zdobyli dowody na obecność olbrzymiego zbiornika wody na księżycu Saturna Enceladusie. Znajduje się on pod grubą na 30-40 km warstwą lodu. Badacze nie wykluczają, że może tam istnieć życie w formie mikrobów.

 Księżyc Saturna - Olbrzymi zbiornik wody pod skorupą lodu

Mamy dowody potwierdzające istnienie pod powierzchnią księżyca Saturna – Enceladusa olbrzymiego oceanu ciekłej wody – poinformowały agencje kosmiczne NASA i ESA, prowadzące misję Cassini. Wyniki badań opisano w czasopiśmie „Science”.

Badania od 2005 r.

Misja Cassini-Huygens jest prowadzona wspólnie przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Włoską Agencję Kosmiczną. Sonda została wystrzelona z Ziemi w 1997 roku, a w 2004 roku dotarła do Saturna. Od tamtej pory bada planetę, jej pierścienie i księżyce.

Teoretyczne rozważania na temat istnienia oceanu pod lodową powierzchnią Enceladusa naukowcy prowadzili już w 2005 roku, gdy sonda Cassini odkryła parę wodą i lód wydobywające się z okolic południowego bieguna księżyca. Najnowsze pomiary dostarczają danych zgodnych z tą hipotezą.

Ocean głęboki na 10 km

Takie wnioski wynikają z pomiarów grawitacyjnych i ustaleń na temat struktury wewnętrznej księżyca Saturna. Rezultaty nadań sugerują istnienie olbrzymiego oceanu o głębokości około 10 kilometrów, znajdującego się pod grubą na 30 do 40 kilometrów warstwą lodu. Możliwe, że ocean jest obecny tylko na jakimś obszarze, a nie pod całą powierzchnią księżyca.

Istnienie podpowierzchniowego oceanu plasuje Enceladusa na liście tych miejsc poza Ziemią, w których istnienie życia jest najbardziej prawdopodobne – potencjalne życie mogłoby istnieć w postaci mikrobów.

Najbardziej znanym przykładem takiego obiektu była do tej pory Europa, księżyc Jowisza; naukowcy podejrzewają, że również pod jej powierzchnią może istnieć ocean.

Źródło: Reuters, PAP, NASA, tm

Polecane:

Tajne spotkanie w Arabii Saudyjskiej - Książe "szara eminencja" straszy NATO bronią atomow...
Jiangxi, Chiny - Potężne gradobicie, 3 osoby zginęły, kilkadziesiąt rannych, co najmniej 900 uszkodz...
USA - Przeciekają stare podziemne zbiorniki z odpadami radioaktywnymi na składowisku Hanford, z 204 ...
Google kupiło firmę produkującą satelity, zmieniło się również prawo w Ameryce, które umożliwia tera...
Japonia - Canon opracował matrycę o rozdzielczości 250 milionów pikseli, szybkość sczytywania wynosi...
Kano, Nigeria - Seria samobójczych ataków, w tym 11-letniej terrorystki
Komórki nowotworowe nie mogą się w tym samym czasie dzielić i przerzutować
UK - Najlepiej zachowana osada sprzed trzech tysięcy lat została nazwana przez archeologów Brytyjski...
Faludża, Irak - Potężny nalot na dżihadystów, ogromne straty [Video]