Naukowcy NASA i ESA zdobyli dowody na obecność olbrzymiego zbiornika wody na księżycu Saturna Enceladusie. Znajduje się on pod grubą na 30-40 km warstwą lodu. Badacze nie wykluczają, że może tam istnieć życie w formie mikrobów.

 Księżyc Saturna - Olbrzymi zbiornik wody pod skorupą lodu

Mamy dowody potwierdzające istnienie pod powierzchnią księżyca Saturna – Enceladusa olbrzymiego oceanu ciekłej wody – poinformowały agencje kosmiczne NASA i ESA, prowadzące misję Cassini. Wyniki badań opisano w czasopiśmie „Science”.

Badania od 2005 r.

Misja Cassini-Huygens jest prowadzona wspólnie przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Włoską Agencję Kosmiczną. Sonda została wystrzelona z Ziemi w 1997 roku, a w 2004 roku dotarła do Saturna. Od tamtej pory bada planetę, jej pierścienie i księżyce.

Teoretyczne rozważania na temat istnienia oceanu pod lodową powierzchnią Enceladusa naukowcy prowadzili już w 2005 roku, gdy sonda Cassini odkryła parę wodą i lód wydobywające się z okolic południowego bieguna księżyca. Najnowsze pomiary dostarczają danych zgodnych z tą hipotezą.

Ocean głęboki na 10 km

Takie wnioski wynikają z pomiarów grawitacyjnych i ustaleń na temat struktury wewnętrznej księżyca Saturna. Rezultaty nadań sugerują istnienie olbrzymiego oceanu o głębokości około 10 kilometrów, znajdującego się pod grubą na 30 do 40 kilometrów warstwą lodu. Możliwe, że ocean jest obecny tylko na jakimś obszarze, a nie pod całą powierzchnią księżyca.

Istnienie podpowierzchniowego oceanu plasuje Enceladusa na liście tych miejsc poza Ziemią, w których istnienie życia jest najbardziej prawdopodobne – potencjalne życie mogłoby istnieć w postaci mikrobów.

Najbardziej znanym przykładem takiego obiektu była do tej pory Europa, księżyc Jowisza; naukowcy podejrzewają, że również pod jej powierzchnią może istnieć ocean.

Źródło: Reuters, PAP, NASA, tm

Polecane:

Włochy - Miasteczko Filettino w środkowych Włoszech chce się ogłosić księstwem
Naukowcy odkryli zwierzę, które mieszka w jaskiniach 2 km pod ziemią i nie ma oczu, to skoczogonek
CERN - Naukowcy zajmą się teraz supersymetrią "SUSY", przekształcającą bozony w fermiony
Strumienie gazów wyrzucane przez czarną dziurę w centrum ogromnej galaktyki M87 [Video]
Fukushima, Japonia - Pomiary z września ubiegłego roku wskazują milionowe przekroczenie dopuszczalny...
Naukowcy podzielili powierzchnię komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko na 19 regionów geomorfologicznyc...
USA - Po 17 latach wyszły spod ziemi miliony cykad, zwane są siedemnastoletnią szarańczą
Kolorowo i pięknie pod grubą warstwą lodu Antarktyki
Hawana, Kuba - "Ataki akustyczne", na działanie których prawdopodobnie zostali wystawieni ...