67P/Czuriumow-Gierasimienko, którą sonda Rosetta zdobyła po ponad 10 latach gonitwy, zaskakuje naukowców. Okazuje się, że powierzchnia komety jest niezwykle różnorodna. Znajdują się na niej kratery, szczeliny ale też i płaskie tereny. Naukowcy wyodrębnili 19 obszarów na jej powierzchni.

Podział powierzchni komety 67P Czuriumow-Gierasimienko

Sonda Rosetta zaraz po wylądowaniu na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko od razu zabrała się do pracy. Jak informuje Europejska Agencja Kosmiczna, rozpoczęto badania na temat struktury i aktywności kosmicznego obiektu. Wyniki pierwszej analizy opublikowano w magazynie Science.Okazuje się, że powierzchnia komety jest niezwykle złożona. Znajdują się na niej guzy, pęknięcia, pożłobione tereny, rowy i płaszczyzny. Naukowcy podzielili powierzchnię 67P/Czuriumow-Gierasimienko na 19 regionów geomorfologicznych. Każdy z nich został nazwany imieniem egipskiego bóstwa.

Wyznaczone obszary są pogrupowane według rodzaju terenu na pięć podstawowych kategorii: „zakurzone powierzchnie”, wgłębienia, duże rowy, gładkie powierzchnie oraz takie, które przypominają skałę.

 

Misja Rosetty

Misja Rosetty rozpoczęła się w marcu 2004 roku. Naukowcy pragną zebrać najwięcej informacji o komecie. Sonda kosmiczna ruszyła w pogoni za pędzącym 56 tys. km/h ciałem niebieskim. Rosetta rozpędzała się za pomocą grawitacji mijanych planet.

 

Lądowanie z przebojami

Lądowanie, które było pierwszym tego typu wydarzeniem w historii, nastąpiło 12 listopada 2014 roku, czyli 10 lat i pięć miesięcy po starcie Rosetty z Ziemi. Nie obyło się jednak bez problemów. Lądownik Philae osiadł w zacienionym miejscu, gdzie światło nie docierało do paneli słonecznych zasilających maszynę. Energii starczyło zaledwie na kilkadziesiąt godzin. W tym czasie udało się Rosettcie zebrać wstępne dane i pobrać pierwsze próbki gleby. Potem sonda została uśpiona na kilka miesięcy.

Polecane:

Czechy - Tajemnicza kula lodu o średnicy 2 metrów latem w środku lasu [Video]
W najbliższym Ziemi układzie gwiazd Alfa Centauri znajduje się planeta bardzo podobna do Ziemi, odda...
Odkryto nowy typ supernowej, wersję mini nazwano Iax
Na świecie jest pół miliarda telefonów komórkowych narażonych na włamania z powodu przestarzałego sz...
20 marca czeka nas częściowe zaćmienie Słońca, Księżyc przed południem zasłoni 3/4 tarczy Słońca
Odkryto nietypowe działanie naloksonu na odczuwalność bólu, na bazie tego odkrycia mogą powstać bard...
LosyZiemi - Efektowny wyrzut plazmy na wschodzie tarczy Słońca [Galeria]
Islandia - Rośnie aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanu Katla, mieszkańcy okolic wulkanu oraz służb...
Prawie co setna osoba na Ziemi posiada dziurkę przy uchu, w Afryce nawet 1 na 10 osób ma ową dziurkę...