67P/Czuriumow-Gierasimienko, którą sonda Rosetta zdobyła po ponad 10 latach gonitwy, zaskakuje naukowców. Okazuje się, że powierzchnia komety jest niezwykle różnorodna. Znajdują się na niej kratery, szczeliny ale też i płaskie tereny. Naukowcy wyodrębnili 19 obszarów na jej powierzchni.

Podział powierzchni komety 67P Czuriumow-Gierasimienko

Sonda Rosetta zaraz po wylądowaniu na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko od razu zabrała się do pracy. Jak informuje Europejska Agencja Kosmiczna, rozpoczęto badania na temat struktury i aktywności kosmicznego obiektu. Wyniki pierwszej analizy opublikowano w magazynie Science.Okazuje się, że powierzchnia komety jest niezwykle złożona. Znajdują się na niej guzy, pęknięcia, pożłobione tereny, rowy i płaszczyzny. Naukowcy podzielili powierzchnię 67P/Czuriumow-Gierasimienko na 19 regionów geomorfologicznych. Każdy z nich został nazwany imieniem egipskiego bóstwa.

Wyznaczone obszary są pogrupowane według rodzaju terenu na pięć podstawowych kategorii: „zakurzone powierzchnie”, wgłębienia, duże rowy, gładkie powierzchnie oraz takie, które przypominają skałę.

 

Misja Rosetty

Misja Rosetty rozpoczęła się w marcu 2004 roku. Naukowcy pragną zebrać najwięcej informacji o komecie. Sonda kosmiczna ruszyła w pogoni za pędzącym 56 tys. km/h ciałem niebieskim. Rosetta rozpędzała się za pomocą grawitacji mijanych planet.

 

Lądowanie z przebojami

Lądowanie, które było pierwszym tego typu wydarzeniem w historii, nastąpiło 12 listopada 2014 roku, czyli 10 lat i pięć miesięcy po starcie Rosetty z Ziemi. Nie obyło się jednak bez problemów. Lądownik Philae osiadł w zacienionym miejscu, gdzie światło nie docierało do paneli słonecznych zasilających maszynę. Energii starczyło zaledwie na kilkadziesiąt godzin. W tym czasie udało się Rosettcie zebrać wstępne dane i pobrać pierwsze próbki gleby. Potem sonda została uśpiona na kilka miesięcy.

Polecane:

Planety całe po spotkaniu z gwiazdą
Prawdopodobnie zidentyfikowane zostało białko odpowiedzialne za otyłość
Co najmniej 30 tysięcy lat hibernacji w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie i największy znany światu w...
W niedziele w największych metropoliach świata odbyły się wielotysięczne demonstracje na rzecz ochro...
Zimbabwe - Za kilka dni wycofują swoją walutę, przelicznik wynosi 35 biliardów dolarów Zimbabwe za d...
LosyZiemi - Na kilka dni przed wielkim rozbłyskiem X28+ i X17.2 z 2003 roku [Video]
Według nowego opisu matematycznego, życie we wszechświecie rozprzestrzenia się jak "epidemia&qu...
Wirus czy bakteria - Nowy test opracowany przez naukowców pozwoli na skuteczne ustalenie przyczyny i...
Samsung opracował technologię syntezy grafenowych kulek, dzięki którym zwiększy się pojemność akumul...