Naukowcy twierdzą, że rozwiązali największą tajemnicę ssaków morskich i poznali mechanizm, dzięki któremu udaje im się wytrzymać pod wodą bez oddechu nawet kilka godzin. Według nich sekret tkwi w mioglobinie. Swoje badania opublikowali w magazynie „Science”.

 

Naukowcy poddali analizie mioglobinę, czyli złożone białko biorące udział w magazynowaniu tlenu, które występuje w mięśniach wszystkich ssaków. Okazało się, że u ssaków wodnych ma specjalne właściwości.

– Przy wystarczająco dużym stężeniu, białka mają tendencję do ściskania się, co blokuje mięśnie. Więc próbowaliśmy ustalić, jak foki i wieloryby uzyskują wyższą koncentrację białek i mogą poruszać się bez problemu – powiedział dr Michael Berenbrink z Uniwersytetu w Liverpoolu, który wziął udział w badaniach. 

Specjalna mioglobina

Naukowcy wyodrębnili czystą mioglobinę z mięśni krowy, wydry i kaszalota (gatunek walenia). Okazało się, że wstrzymujące oddech ssaki na drodze ewolucji wykształciły niezbliżające się do siebie cząsteczki mioglobiny. Oznacza to, że mimo dużej koncentracji cząsteczek mięśnie nie blokują się.

Jak wyjaśnił dr Berenbrink, odkrycie tej zależności było subtelnym, ale znaczącym elementem układanki. Mioglobina u ssaków wodnych ma dodatkowe funkcje magazynujące, co niesie ze sobą pewne konsekwencje. – Podobnie jak bieguny magnesów białka odpychają się wzajemnie – wyjaśnił.

I dodał: – W ten sposób doszliśmy do wniosku, że zwierzęta są w stanie zgromadzić w mięśniach dużo białek i nie doprowadzić do ich ściśnięcia, co powoduje blokadę mięśnia.

Dr Berenbrink wyjaśnił, że odkrycie jest fascynujące, bo pomaga wychwycić zmiany, które zachodzą w organizmach ssaków, kiedy ewolują z lądowych w wodne.

Źródło: BBC News, tm

Polecane:

Naukowcy wykryli ciemną materię w centrum grupy Abell 520, zagadką jest brak w pobliżu galaktyk
Iran - Mają już 11 tys. działających wirówek do wzbogacania uranu
USA - Wynaleziono urządzenie ładujące rozrusznik energią uderzeń samego serca
USA - Stan wyjątkowy na Wschodnim Wybrzeżu, śniegu przybywa w tempie 7.5 cm na godzinę, zamknięta zo...
Czarne Dziury - To właśnie one mogą potencjalnie pomóc nam zmierzyć tempo rozszerzania się Wszechświ...
Coraz bliżej do zrobienia baterii i superkondensatorów grafenowych
W ciągu najbliższych godzin statek kosmiczny Progress M-27M wpadnie w ziemską atmosferę, tor lotu pr...
Półwysep Jukatan, Meksyk - Krater Chicxulub mógł stać się korzystnym środowiskiem do rozwoju nowego ...
Ohio, USA - Na ogromnej karuzeli "Fire Ball" zerwały się krzesełka, zginęła jedna osoba