“Chochliki”, czyli wyładowania elektryczne, które zachodzą wysoko nad cumulonimbusem podczas burzy. Naukowcy bliżej przyjrzeli się zjawisku i potrafią już wytłumaczyć jego istotę.

“Chochliki” (ang. sprites) są bardzo podobne do błyskawic – to też elektryczne wyładowania w atmosferze. Istnieje jednak zasadnicza różnica: błyskawica zachodzi na wysokości chmur lub poniżej (piorun), a “chochliki” wysoko nad chmurami – podają naukowcy z University of Alaska w Fairbanks.

Długotrwała ignorancja

Czerwone i niebieskie “chochliki” od lat dziwiły pilotów linii lotniczych i były przez nich zgłaszane różnym instytucjom, także naukowcom. Jednak ci ostatni długo nie potrafili wytłumaczyć zjawiska. Do czasu, ponieważ w trakcie mijającego lata bliżej mu się przyjrzeli z samolotu obserwacyjnego i wiedzą już, co powoduje czerwone i niebieskie iskry.

Klucz do UFO

“Chochliki” występują w dodatnio naładowanych uderzeniach piorunów. Po uderzeniu, pole elektryczne nad burzą może być silne na tyle, że powoduje przeciążenie elektryczne, które osłabia zdolność atmosfery do przewodzenia prądu, w efekcie czego tworzą się czerwono świecące wyładowania w atmosferze. Co ciekawe, badania wykazały, że to zjawisko wytwarza impulsy radiowe o niskiej częstotliwości, które przez wiele lat były rejestrowane przez odbiorniki na całym świecie i których pochodzenia nikt nie potrafił wytłumaczyć.

Nadal jednak istnieje wiele pytań nurtujących naukowców, m.in. czy te czerwone bądź niekiedy niebieskie “chochliki” wywierają jakikolwiek wpływ na skład chemiczny atmosfery.

Dostrzegalne nad burzą

A czy można dostrzec “chochliki” na niebie? Tak, wystarczy podczas silnej burzy wybrać się w jakieś odległe miejsce, z którego można będzie bez problemu ją obserwować. Musi być tam ciemno i bezchmurnie. Należy wtedy patrzeć wysoko nad burzową chmurę. Najlepiej jednak widać je z okna samolotu.

Źródło: phys.org, tvnmeteo.pl

Polecane:

USA - 12 najcieplejszych miesięcy w historii pomiarów od 1895 roku, a to jeszcze nie koniec
Kolumbia - Duża powódź w ciągu godziny [Video]
WHO - W 2012 roku zmarło prawie 7 milionów ludzi przez zanieczyszczenie powietrza
Iran - Najwyższy duchowy przywódca kraju nakazał Strażnikom Rewolucji masową produkcję rakiet
Ilha da Queimada Grande, Brazylia - Na wyspie węży na jednym metrze kwadratowym można spotkać kilka ...
Chiny - Trzęsienie ziemi o sile 5.9 w skali Richtera wystąpiło w prowincji Syczuan, zginęły dwie oso...
USA - Hakerzy włamali się do federalnej bazy danych amerykańskich urzędników i wykradli bardzo poufn...
LosyZiemi - Wstrząsy sejsmiczne w korelacji z burzą geomagnetyczną 12-14.08.2015 r.
LosyZiemi - Efektowny, ale niegroźny wyrzut plazmy na wschodzie tarczy Słońca