Zainspirowani okiem owada naukowcy stworzyli jego elektroniczny odpowiednik. Niezwykły wynalazek to prawdziwa rewolucja w aktualnych osiągnięciach dotyczących zarówno życia, jak i mechaniki lub robotyki.

Oko ma cechy i działanie zbliżone do oka muszki owocowej. Naukowcy zachwalają, że mógłby podnieść standard życia osób niedowidzących i udoskonalić dotychczasowe osiągnięcia mechaniczne.

 

Dla cywila i wojska

Dzięki charakterystycznej dla nich cienkości i elastyczności, może zostać zamontowany np. na czapce. Odpowiednio wcześnie alarmowałby o zagrożeniu lub przeszkodzie na trasie osoby niedowidzącej.

CURVACE – bo tak nazywa się projekt – umożliwiłby także na zautomatyzowanie prowadzenia auta, pomagając w manewrach parkowania lub unikania kolizji.

Z kolei wkomponowane w konstrukcję MAVów (Micro Air Vehicles) mogłyby zapewnić bezkolizyjną nawigację podczas lądowania, lub przy omijaniu przeszkód, tak jak ma to miejsce w akcjach ratowniczych.

Grafika porównująca postrzeganie: obraz tzw. rzeczywisty i jak widzi go CURVACE

Prawie jak oryginał

Samo oko – mały, cylindryczny obiekt o średnicy 12,8 mm i wadze 1,75 grama – składa się z 630 “oczu podstawowych”, zwanych fasetkami, umiejscowionych w 42 kolumnach po 15 czujników każda. Poszczególne fasetki składają się z soczewki (172 mikrony), połączonej z elektronicznym pikselem (30 mikronów).

Same czujniki niewiele odbiegają od oryginału stworzonego przez Matkę Naturę. Dysponują zaawansowanymi właściwościami optycznymi, takimi jak niezniekształcone panoramiczne pole widzenia o szerokości 180 stopni i wysokości 60 stopni, a także dużą głębią ostrości. Potrafią się również dostosować do różnych warunków oświetlenia.

 

Źródło: tvnmeteo.pl

Polecane:

Kolejny prorok, kolejny koniec świata - "W sobotę 21 maja 2011 r. o godzinie 18:00 nastąpi koni...
Spitsbergen - Globalny bank nasion, przechowuje się w nim 1.5 mln próbek nasion roślin jadalnych
Chiny - Pekin zalany, spadły 163 litry deszczu na metr kwadratowy, co najmniej 37 osób zginęło [Vide...
Indie - Epidemia zapalenia mózgu zbiera największe żniwo od dekady, w tym roku zmarło już 118 osób
Roje meteorów pojawią się na niebie od połowy lipca
Tajfun Fanfon kieruje się na Japonię, przyniesie ulewy rzędu 200 l/mkw i wiatr 150 km/h
Australia, Tasmania - Wyłowiono niezwykle rzadki, prymitywny gatunek rekina zwany "żywą skamiel...
Niemcy - W 2015 roku przybyło rekordowo dużo niepełnoletnich imigrantów bez osoby dorosłej
Słowacja - Lokomotywa zgubiła wagony z pasażerami