Naukowcy z amerykańskiego Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda stworzyli precyzyjny model rozkładu wiatrów na całym świecie. Umożliwia on tworzenie prognoz zmian w ziemskiej atmosferze nawet na dwa lata do przodu. To możliwe dzięki nieustannemu napływowi niezliczonych danych, które na bieżąco przetwarza należący do NASA superkomputer Discovery.

Goddard Earth Observing System Model, tzw. „Portret Wiatru”

 

„Portret wiatru” to model pozwalający na opracowywanie szczegółowych prognoz zmian w atmosferze.

Funkcjonujący także pod nazwą „Goddard Earth Observing System Model” (w skrócie GEOS-5 – red.) opracowali naukowcy z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda.

Dane, na których opiera się model, przetwarza w czasie rzeczywistym pracujący w Centrum superkomputer Discovery. To aktualne dane takie jak temperatura mórz w każdym miejscu na Ziemi, aktywność wulkanów na świecie, poziom emisji gazów itp.

Wszystkie barwy nauki

GEOS-5 pozwala przewidzieć, co wydarzy się 3,5 kilometra nad naszymi głowami przez najbliższe trzy miesiące. Te „niskie” wiatry na mapie oznaczono jako najjaśniejsze, białe smugi.

Umożliwia on również prognozę dla potężnych wiatrów znajdujących się wyżej w troposferze. Te znajdujące się 7 kilometrów nad powierzchnią Ziemi potężne masy powietrza, pędzące średnio 630 km/godz. zostały oznaczone na czerwono, przechodząc w żółć tam, gdzie prędkość jest mniejsza.

Poszczególne prądy strumieniowe, znajdujące się nad naszymi głowami, naukowcy podporządkowali poszczególnym kolorom. Dzięki temu wystarczy jeden rzut oka, by uzmysłowić sobie położenie i rozmiary każdego z nich.

Wyjątkowy model

Bogactwo informacji, tworzących GEOS-5, pozwala na wnikliwe badania zachodzących zmian. Analiza danych umożliwia określenie i zlokalizowanie bezpośrednich przyczyn takich zjawisk jak cyklony czy huragany. Model GEOS-5 stanowi unikalne narzędzie pracy synoptyków i klimatologów.

 

Źródło: NASA, tm

Polecane:

Iran - Mają już 11 tys. działających wirówek do wzbogacania uranu
Polska - Kto i jak nas podsłuchuje, aż 9 instytucji ma do tego prawo
Według japońskiego modelu klimatycznego, w najbliższych dziesięcioleciach Europę i Azję czekają suro...
Korea Północna ćwiczy na Korei Południowej swoich hakerów żeby mogli przeprowadzić sprawny atak za o...
Nasza galaktyka jest prawdopodobnie o 50 procent większa, niż do tej pory sądzono
Cork, Irlandia - Pasażer samolotu wpadł w szał na pokładzie, ugryzł innego pasażera, a potem zmarł [...
Antarktyda - Trzeba przenieść brytyjską stację badawczą Halley VI, gwałtownie zaczęła się powiększać...
Algorytm Google potrafi rozpoznawać obiekty na filmach
Wyspa Ischia, Włochy - Podczas przybijania do brzegu statek uderzył w nabrzeże, 55 osób lekko rannyc...