Naukowcom z różnych amerykańskich instytucji badawczych udało się określić maksymalny czas, przez który możemy siedzieć bez narażania się na ryzyko uszkodzenia serca. Z artykułu opublikowanego wJAMA Cardiology dowiadujemy się, że naukowcy oparli się na szczegółowych analizach danych dotyczących 700 000 osób na przestrzeni 11 lat.

Długotrwałe siedzenie zwiększa ryzyko uszkodzenia serca

Długotrwałe siedzenie zwiększa ryzyko uszkodzenia serca

Nie od dzisiaj wiadomo, że siedzący tryb życia, nieodłącznie związany z rozwojem cywilizacji i nowoczesnych technologii, nie jest zdrowy. Brak aktywności fizycznej powoduje liczne problemy. Dotychczas jednak nie udało się odpowiedzieć, jak długo można pozostawać w jednej pozycji by nie zwiększać ryzyka uszkodzenia serca.

Na podstawie przeprowadzonych analiz naukowcy stwierdzili m.in., że osoby siedzące średnio 12 godzin dziennie narażają się na o 14% większe ryzyko uszkodzeń serca niż osoby, które siedzą średnio 2,5 godziny dziennie.

Granicznym czasem, przez który można stosunkowo bezpiecznie pozostawać w pozycji siedzącej jest 10 godzin dziennie. Dłuższe siedzenie powoduje znaczny wzrost ryzyka uszkodzeń serca.

Warto w tym miejscu uświadomić sobie, że pracownicy biurowi znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Możemy przyjąć, że przez 7 godzin dziennie siedzą oni za biurkiem, kolejną godzinę siedzą przy jedzeniu, siedzą w samochodzie jadąc z pracy i do pracy, siedzą w domu oglądając telewizję itp. itd. W ten sposób z łatwością przekroczą 10 godzin siedzącego trybu życia.
Autorzy badań nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, czy  np. poranne bieganie przed pracą pozwala pracownikowi biurowemu na zmniejszenie ryzyka związanego z siedzącym trybem życia.

 

Źródło: MedicalXpress, kopalniawiedzy.pl

Polecane:

USA, Massachusetts - Kolejne 4 ofiary tornada, ogłoszony jest stan wyjątkowy
Grenlandia - Rekord ciepła w maju, 24.8 st.C
Wielka Brytania - Wielka susza wiosną, niespotykana powódź latem - takiej pogody jeszcze tam nie był...
Włochy - 3 miliony ludzi w Neapolu mieszka u stóp potężnego wulkanu Wezuwiusz, zdjęcia z pokładu ISS
NASA - Według najnowszych testów, ziemskie bakterie serratia liquefaciens przetrwają na Marsie
Absurdy tego świata - W Egipcie złapano i zamknięto w areszcie bociana, którego wzięto za szpiega
Kanada - Prawdopodobnie wykryto pierwszy przypadek wirusa Ebola, człowiek ten wrócił z Nigerii [Aktu...
Kolorowa mapa topograficzna planety karłowatej Ceres
Nowoczesny eliksir młodości - metformina - przedłuża życie zwierzętom i ludziom oraz zapobiega wielu...