Naukowcom z różnych amerykańskich instytucji badawczych udało się określić maksymalny czas, przez który możemy siedzieć bez narażania się na ryzyko uszkodzenia serca. Z artykułu opublikowanego wJAMA Cardiology dowiadujemy się, że naukowcy oparli się na szczegółowych analizach danych dotyczących 700 000 osób na przestrzeni 11 lat.

Długotrwałe siedzenie zwiększa ryzyko uszkodzenia serca

Długotrwałe siedzenie zwiększa ryzyko uszkodzenia serca

Nie od dzisiaj wiadomo, że siedzący tryb życia, nieodłącznie związany z rozwojem cywilizacji i nowoczesnych technologii, nie jest zdrowy. Brak aktywności fizycznej powoduje liczne problemy. Dotychczas jednak nie udało się odpowiedzieć, jak długo można pozostawać w jednej pozycji by nie zwiększać ryzyka uszkodzenia serca.

Na podstawie przeprowadzonych analiz naukowcy stwierdzili m.in., że osoby siedzące średnio 12 godzin dziennie narażają się na o 14% większe ryzyko uszkodzeń serca niż osoby, które siedzą średnio 2,5 godziny dziennie.

Granicznym czasem, przez który można stosunkowo bezpiecznie pozostawać w pozycji siedzącej jest 10 godzin dziennie. Dłuższe siedzenie powoduje znaczny wzrost ryzyka uszkodzeń serca.

Warto w tym miejscu uświadomić sobie, że pracownicy biurowi znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Możemy przyjąć, że przez 7 godzin dziennie siedzą oni za biurkiem, kolejną godzinę siedzą przy jedzeniu, siedzą w samochodzie jadąc z pracy i do pracy, siedzą w domu oglądając telewizję itp. itd. W ten sposób z łatwością przekroczą 10 godzin siedzącego trybu życia.
Autorzy badań nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, czy  np. poranne bieganie przed pracą pozwala pracownikowi biurowemu na zmniejszenie ryzyka związanego z siedzącym trybem życia.

 

Źródło: MedicalXpress, kopalniawiedzy.pl

Polecane:

Niemcy - Naukowcy przewidują, że raz na 10 lat wystąpi katastrofa nuklearna, największe ryzyko jest ...
USA - Huragan Sandy zbliża się do wybrzeży kraju, fale wdzierają się w głąb lądu
Pod koniec roku supermasywna czarna dziura, która leży w centrum Drogi Mlecznej, pochłonie przelatuj...
UK - Niezwykła operacja, pięciotygodniowe dziecko oddało nerkę 22 letniej kobiecie
Ürümqi, Chiny - Płonące dziury w prowincji Sinciang nie gasną od 45 lat
Lafayette, USA - Mężczyzna otworzył ogień do widzów w kinie, zabił dwie osoby, 7 ranił, sam się zast...
ESA wykona pomiary satelitarne fluoroluminescencji roślin, które pomogą rozwiązać problemy żywieniow...
Maroko - Słoń w zoo rzucił kamieniem w ludzi, zabił siedmioletnią dziewczynkę [Video]
Polska - Paliwo o 25 groszy w górę, PiS uchwalił kolejny podatek, "...bo cena paliwa jest niska...