Dwoje naukowców doprowadziło w laboratorium do skutecznego wyleczenia komórek rakowych. Choć przed nimi jeszcze wiele lat badań, są dobrej myśli, zaś na dowód przedstawiają wyniki swoich badań.

Ivana Bozic oraz Martin Nowak to dwoje naukowców z Harvardu, którzy, stosując nowoczesną metodę i działając wbrew przyjętym schematom, doprowadzili do zatrzymania rozwoju komórek rakowych, jednocześnie przerywając proces ich rozprzestrzeniania się.

 

Czysta kalkulacja

Naukowcy tłumaczą, że metoda opiera się na jednoczesnym podawaniu kilku leków. Lekarze na ogół unikają tej metody, ponieważ organizm osoby chorej jest osłabiony, zaś leki są bardzo silne.

– Działamy trochę wbrew medycznej logice, to prawda. Ale nasze modele pokazują, że odnosi to skutek – zapewniają naukowcy. Podpierają się modelami komputerowymi, wykazującymi, że rak jest w stanie się uodpornić po pewnym czasie na każdy lek, co skutkuje niepowodzeniem leczenia.

– To czysta matematyka. Pozwala obliczyć, jakie trzeba spełniać warunki, by wysłać rakietę na Księżyc, ale nie podaje, jak ją zbudować i wystrzelić. Na to my musimy wpaść, opierając się na wyliczeniach – tłumaczy Nowak. – Nasze badania opierają się na stosowaniu kombinacji z przynajmniej dwóch leków. Między nimi nie może zachodzić żadne podobieństwo.

Kombinacja kluczem sukcesu

Naukowcy swoje doświadczenie opierali na modelach komputerowych, tworzonych na podstawie danych nowojorskich pacjentów Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. Na tej podstawie doszli do wniosków, że należy działać wielotorowo, by rak nie zdążył się uodpornić i zmutować.

– Jest duża szansa na to, by wyleczyć osobę chorą za pomocą kombinacji dwóch lub trzech leków – twierdzi Nowak – Istnieje szansa, że niedługo na rynku pojawi się nawet 100 różnych terapii, co w sumie może nam dać nawet możliwość 10 tys. kombinacji.

– Jesteśmy dobrej nadziei, ponieważ widzimy wyniki. Sto lat temu mnóstwo ludzi umierało w wyniku zakażenia bakteryjnego. Dziś dzięki rozwojowi medycyny, prawie nikt. To samo może dotyczyć nowotworu – za 50 lat przestanie być wyrokiem śmierci – podkreśla naukowiec.

Źródło: science daily, tm

Polecane:

Japonia - Naukowcy odkryli 30 galaktyk oddalonych od nas o 12.72 mld lat świetlnych
Brazylia - Padają kolejne teorie, okazuje się bowiem, że nasze Słońce za 5 mld lat może wyglądać tak...
USA - Naukowcy skonstruowali okulary, za pomocą których chirurg widzi komórki nowotworowe
Po ostatniej burzy geomagnetycznej zorze polarne były widoczne w Wielkiej Brytanii
Włochy - Przez wypadek na motocyklu mężczyźnie obróciło się serce o 90 stopni, przeżył
Nigeria - Zamach w meczecie, zginęło co najmniej 120 osób
Petlawad, Indie - Eksplozja butli gazu zawaliła budynek restauracji w stanie Madhja Pradeś, zginęły ...
Na Morzu Arabskim pojawił się kolejny potężny cyklon i już uderzył w Jemen zabijając 6 osób
Japońska Agencja Kosmiczna utraciła kontakt z ważnym satelitą Hitomi po 38 dniach od wystrzelenia, t...