Dwoje naukowców doprowadziło w laboratorium do skutecznego wyleczenia komórek rakowych. Choć przed nimi jeszcze wiele lat badań, są dobrej myśli, zaś na dowód przedstawiają wyniki swoich badań.

Ivana Bozic oraz Martin Nowak to dwoje naukowców z Harvardu, którzy, stosując nowoczesną metodę i działając wbrew przyjętym schematom, doprowadzili do zatrzymania rozwoju komórek rakowych, jednocześnie przerywając proces ich rozprzestrzeniania się.

 

Czysta kalkulacja

Naukowcy tłumaczą, że metoda opiera się na jednoczesnym podawaniu kilku leków. Lekarze na ogół unikają tej metody, ponieważ organizm osoby chorej jest osłabiony, zaś leki są bardzo silne.

– Działamy trochę wbrew medycznej logice, to prawda. Ale nasze modele pokazują, że odnosi to skutek – zapewniają naukowcy. Podpierają się modelami komputerowymi, wykazującymi, że rak jest w stanie się uodpornić po pewnym czasie na każdy lek, co skutkuje niepowodzeniem leczenia.

– To czysta matematyka. Pozwala obliczyć, jakie trzeba spełniać warunki, by wysłać rakietę na Księżyc, ale nie podaje, jak ją zbudować i wystrzelić. Na to my musimy wpaść, opierając się na wyliczeniach – tłumaczy Nowak. – Nasze badania opierają się na stosowaniu kombinacji z przynajmniej dwóch leków. Między nimi nie może zachodzić żadne podobieństwo.

Kombinacja kluczem sukcesu

Naukowcy swoje doświadczenie opierali na modelach komputerowych, tworzonych na podstawie danych nowojorskich pacjentów Memorial Sloan-Kettering Cancer Center. Na tej podstawie doszli do wniosków, że należy działać wielotorowo, by rak nie zdążył się uodpornić i zmutować.

– Jest duża szansa na to, by wyleczyć osobę chorą za pomocą kombinacji dwóch lub trzech leków – twierdzi Nowak – Istnieje szansa, że niedługo na rynku pojawi się nawet 100 różnych terapii, co w sumie może nam dać nawet możliwość 10 tys. kombinacji.

– Jesteśmy dobrej nadziei, ponieważ widzimy wyniki. Sto lat temu mnóstwo ludzi umierało w wyniku zakażenia bakteryjnego. Dziś dzięki rozwojowi medycyny, prawie nikt. To samo może dotyczyć nowotworu – za 50 lat przestanie być wyrokiem śmierci – podkreśla naukowiec.

Źródło: science daily, tm

Polecane:

Kamczatka - Wulkan Klyuchevskaya wyrzuca pył wulkaniczny na wysokość 5 km
Somalia - Największa susza zamieniła się w ulewne desze, zginęło już 5 osób, w tym 3 dzieci
Korea Północna - Przez ulewne deszcze i osuwiska ziemi zginęły już dziesiątki osób
Brisbane, Australia - Prawie 70 tysięcy domów bez prądu z powodu potężnej nawałnicy, ostatnia tak si...
Znaleziono bakterię, która nie zmieniła się przez ponad 2 miliardy lat
USA - W Nowym Jorku pobity został rekord ujemnej temperatury z 1950 roku, termometry wskazały -16 st...
Z serwisu LinkedIn specjalizującego sie w kontaktach zawodowo-biznesowych wyciekły dane 167 milionów...
Meksyk - Susza "odsłoniła" XVI-wieczną świątynię w Jalapa del Marqués
Bill Gates nie jest już najbogatszym człowiekiem na świecie, wyprzedził go szef Amazona Jeff Bezos z...