Każdy wie, że słoneczniki na polu w ciągu dnia odwracają się ze wschodu na zachód w kierunku słońca. Czy jednak zadawaliście sobie pytanie, co sprawia, że nocą słoneczniki znów kierują się na wschód? Okazuje się, że mechanizm tego zjawiska jest inny, niż mogłoby się wydawać. Opisują go na łamach czasopisma „Science” naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

W pogoni za Słońcem

Owo zwracanie się słoneczników w stronę słońca biolodzy opisali już w XIX wieku, do tej pory nikt jednak dokładnie tego efektu nie wytłumaczył. Badacze z Kalifornii właśnie odkryli, że odpowiada za to wewnętrzny zegar biologiczny rośliny sterujący wydzielaniem hormonu wzrostu, auksyny. To on sprawia, że w ciągu dnia po wschodniej stronie łodygi komórki rosną szybciej, niż po zachodniej i kwiatostan słonecznika, zwany koszyczkiem stopniowo się obraca. W nocy, efekt jest odwrotny, strona zachodnia łodygi rosnąca w dzień wolniej przyspiesza i kwiatostan odwraca się na wschód.

Roślina „przewiduje” czas i kierunek wschodu słońca i kieruje się tam pod wpływem własnego zegara biologicznego. Podążanie za słońcem umożliwia jej z kolei szybszy wzrost i w ten sposób efekt ulega wzmocnieniu. Potwierdzono to w czasie badań, kiedy słoneczniki były umocowane i nie mogły się odwracać lub wtedy, gdy znajdowały się w pomieszczeniu o stałym oświetleniu. Mocowane słoneczniki rosły wolniej, z kolei w warunkach stałego oświetlenia kontynuowały swoją „wędrówkę” ze wschodu na zachód i z powrotem tylko przez kilka dni po czym było im już wszystko jedno. To potwierdza, że zjawiskiem steruje nie samo światło słoneczne, ale właśnie modyfikowany tym światłem wewnętrzny zegar biologiczny.

Gdy łodyga przestaje rosnąć, codzienna „wędrówka” kwiatostanu ustaje, nie oznacza to jednak, że słonecznikowi jest wszystko jedno, w którą stronę „patrzy”. Kwiatostany są wtedy zwrócone na wschód. Dlaczego? I na to pytanie naukowcy z Kalifornii zdołali odpowiedzieć. Okazuje się, że w tej pozycji koszyczki szybciej się nagrzewają i… przyciągają nawet pięciokrotnie więcej zapylających je owadów.

Słoneczniki skierowane na wschód przyciągają kilkakrotnie więcej owadów które je zapylają

Słoneczniki skierowane na wschód przyciągają kilkakrotnie więcej owadów które je zapylają

 

Źródło: rmf24.pl

Polecane:

Błyski gamma rzucają światło na naturę ciemnej energii
Afryka - Powódź w Nigerii i Kamerunie, większość ludzi z zalanych terenów straciło domy
Japonia - Sfotografowano olbrzymią kałamarnicę, ma 8 metrów długości
Hiszpania - Chcą wejść w strefę czasu uniwersalnego, przez 71 lat byli w złej strefie czasowej
Meksyk - Policja odnalazła skradziony dwa dni wcześniej materiał radioaktywny, który mógł posłużyć d...
Słońce - Kolejny silny rozbłysk z plamy 2371, klasa rozbłysku M7.9 [Forum]
Reutlingen, Niemcy - Syryjczyk maczetą zabił ciężarną Polkę, pięć innych osób zostało rannych
Coomera, Australia - W największym parku rozrywki zginęły 4 osoby, zawiodły taśmy transmisyjne w kol...
Pojawiła się szansa na normalne życie dla osób chorych na cukrzycę typu 2, opracowano lek, który moż...