Mężczyźni i kobiety nie myślą tak samo. Choć wiele osób się z tym nie zgadza, to dr Ragini Verma z Uniwersytetu Pensylwania dowiodła, że kobiety mają lepszą pamięć, łatwiej adaptują się społecznie, a także dużo lepiej radzą sobie z wykonywaniem kilku czynności jednocześnie. Natomiast mężczyźni mają m.in. bardziej rozwinięte zdolności przestrzenne. Wszystko przez to, że nasze mózgi pracują inaczej.

Jak pisze „The Economist”, dr Ragini Verma z Uniwersytetu Pensylwania wraz z zespołem naukowców przebadała 428 mężczyzn i chłopców oraz 521 kobiet i dziewcząt, a wyniki jej badania zobrazowały tendencje połączeń, które zachodzą w mózgach kobiety i mężczyzny.

W badaniu przeanalizowano dwie główne części ludzkiego mózgu: móżdżek (odpowiadający za działanie) oraz mózg (odpowiadający za myślenie, przewidywanie). Jak wykazał zespół, u mężczyzn dominują połączenia w obrębie półkul, natomiast u kobiet zdecydowanie więcej jest połączeń między półkulami.

 

W ludzkim móżdżku sytuacja jest odwrotna. Dlatego to, jak przekonują naukowcy, mężczyźni działają dokładniej od kobiet, bo mają więcej połączeń w móżdżku. Natomiast kobiety więcej myślą i planują, bo ich mózg charakteryzuje się zdecydowanie większą liczbą połączeń między półkulami.

Różne połączenia w mózgu to inne umiejętności

Dr Ragini Verma odkryła także to, jaki typ połączeń mózgowych stoi u podstaw męskich i żeńskich umiejętności poznawczych. Co ciekawe, cechy te nie są wrodzone, ale rozwijają się z wiekiem. Zespół naukowców udowodnił, że im jesteśmy starsi, tym różnice płciowe w działaniu naszych mózgów stają się bardziej widoczne.

Uczestnicy badania mieli od 8 do 22 lat. Zaobserwowano, że zachowania mózgów dzieci do 13. roku życia były podobne. Dopiero z czasem pojawiają się różnice płciowe w ich działaniu i typie połączeń. Widać to szczególnie wyraźnie, gdy sama płeć staje się ważniejsza, czyli gdy osiągamy pełnoletność.

Źródło: The Economist, tm

Polecane:

Kalifornia, USA - W każdej chwili może wystąpić potężne trzęsienie ziemi
Szczątki rosyjskiej sondy Fobos-Grunt spadną 15 stycznia, jeszcze nie wiadomo gdzie
Chiny - Silne wstrząsy sejsmiczne przy dużej zaporze wodnej w prowincji Junnan, magnituda 5.3, kilka...
Borno, Nigeria - Boko Haram zabili w brutalny sposób 48 handlarzy rybami
Chiny - Zwiększają obecność wojskową i rozbudowują infrastrukturę na spornych wyspach na Morzu Połud...
Sri Lanka - W ciągu doby spadła ogromna ilość deszczu, w dystrykcie Kilinochchi napadało 373 l/mkw
Coraz bliżej szczepionki przeciwko nowotworom
Japonia - W kraju Kwitnącej Wiśni żyje rekordowo dużo osób w wieku 90 lat i starszych, ich liczba os...
Portoryko - Groźna choroba zabiła już 4 osoby, leptospirozą zarażone mogą być 74 osoby