Mężczyźni i kobiety nie myślą tak samo. Choć wiele osób się z tym nie zgadza, to dr Ragini Verma z Uniwersytetu Pensylwania dowiodła, że kobiety mają lepszą pamięć, łatwiej adaptują się społecznie, a także dużo lepiej radzą sobie z wykonywaniem kilku czynności jednocześnie. Natomiast mężczyźni mają m.in. bardziej rozwinięte zdolności przestrzenne. Wszystko przez to, że nasze mózgi pracują inaczej.

Jak pisze „The Economist”, dr Ragini Verma z Uniwersytetu Pensylwania wraz z zespołem naukowców przebadała 428 mężczyzn i chłopców oraz 521 kobiet i dziewcząt, a wyniki jej badania zobrazowały tendencje połączeń, które zachodzą w mózgach kobiety i mężczyzny.

W badaniu przeanalizowano dwie główne części ludzkiego mózgu: móżdżek (odpowiadający za działanie) oraz mózg (odpowiadający za myślenie, przewidywanie). Jak wykazał zespół, u mężczyzn dominują połączenia w obrębie półkul, natomiast u kobiet zdecydowanie więcej jest połączeń między półkulami.

 

W ludzkim móżdżku sytuacja jest odwrotna. Dlatego to, jak przekonują naukowcy, mężczyźni działają dokładniej od kobiet, bo mają więcej połączeń w móżdżku. Natomiast kobiety więcej myślą i planują, bo ich mózg charakteryzuje się zdecydowanie większą liczbą połączeń między półkulami.

Różne połączenia w mózgu to inne umiejętności

Dr Ragini Verma odkryła także to, jaki typ połączeń mózgowych stoi u podstaw męskich i żeńskich umiejętności poznawczych. Co ciekawe, cechy te nie są wrodzone, ale rozwijają się z wiekiem. Zespół naukowców udowodnił, że im jesteśmy starsi, tym różnice płciowe w działaniu naszych mózgów stają się bardziej widoczne.

Uczestnicy badania mieli od 8 do 22 lat. Zaobserwowano, że zachowania mózgów dzieci do 13. roku życia były podobne. Dopiero z czasem pojawiają się różnice płciowe w ich działaniu i typie połączeń. Widać to szczególnie wyraźnie, gdy sama płeć staje się ważniejsza, czyli gdy osiągamy pełnoletność.

Źródło: The Economist, tm

Polecane:

Astronomowie ze stacji ISS zarejestrowali czerwony piorun po drugiej stronie burzy
Arktyka - Topniejący lód odsłania surowce, wkrótce mogą zacząć się spory terytorialne
Wybuchy wulkanów spowolniły ocieplenie klimatu poprzez dostarczenie do stratosfery dwutlenku siarki
Słodziki w napojach zakłócają naszą naturalną fizjologiczną reakcję na słodycz
Świeżo odkryta mała asteroida przeleci już w środę bardzo blisko Ziemi
USA - Wydrukowano w technologii 3D elektroniczną membranę, która mogłaby zastąpić rozruszniki serca
Wkrótce rój Perseidów osiągnie maksimum, zobaczymy do 100 "spadających gwiazd" na godzinę
USA - Tornada które przewinęły się nad Willis i Lindale uszkodziły kilkadziesiąt budynków
Włochy - Dwa trzęsienia ziemi o sile 5.5 i 6.1 w skali Richtera nawiedziły środkową część kraju, zaw...