Teleskopowi znajdującemu się na pokładzie marsjańskiej sondy kosmicznej udało się sfotografować fragment krajobrazu Czerwonej Planety. Granatowe wydmy i bladoczerwone szczyty dostarczają ekspertom z NASA wielu informacji na temat tej planety.

Na zdjęciu widoczne są dwa „pokolenia” osadów (młodsze i starsze piaski), które pokrywają powierzchnię regionu Labyrinthus Noctis, zlokalizowanego niedaleko Valles Marineris – systemu kanionów Czerwonej Planety. 

Rozpoznane formy

Do jednego pokolenia należą bladoczerwone grzbiety, które przypominają ekspertom „poprzeczne grzbiety eoliczne” (czyli utworzone przez wiatr), zwane TAR (ang. Transverse Aeolian Ridges). TAR są bardzo powszechne w regionach okołorównikowych czwartej planety od Słońca. Przypominają one wydmy, które powstają w wyniku działania trzech procesów, m.in. wycofywania się wiatru. Z obserwacji wynika, że wydmy kształtowały się w przerwach między zmieniającymi się warunkami pogodowymi.

Kolor wskaże wiek

Drugie pokolenie osadów to ciemne marsjańskie piaski, które są zbudowane z minerałów bogatych w żelazo. Eksperci tłumaczą również, że znacząca jest jasność danej barwy – czym kolor jaśniejszy, tym młodszy jest dany osad.

Za sprawą teleskopu

Zdjęcie wykonane 31 sierpnia 2013 roku przez Naukowy Eksperyment Przetwarzania Obrazu Wysokiej Rozdzielczości (ang. High Resolution Imaging Experiment Science) – teleskop, który znajduje się na pokładzie marsjańskiej sondy kosmicznej. Służy badaniu osadów, rzeźby terenu i zachodzących procesów geologicznych i klimatycznych.

Źródło: NASA, tm

Polecane:

Trzęsienia ziemi - Przez te kataklizmy zginęło ponad 780 tys. osób w ciągu 10 lat
Japonia - Potężny tajfun przeszedł nad Okinawą i uderzył w Koreę, prędkość wiatru w porywach przekra...
Austria - Grein przed wodą uchroniła metalowa zapora, brakowały tylko 4 cm do przelania się wody [Vi...
Biegun Północny - W ostatnich latach w miesiącach letnich zaczął bardziej intensywnie roztapiać się ...
Piękne krajobrazy Norwegii w 4k
Kirkuk, Irak - 12-letniemu dzieciakowi policja ściągnęła pas wypełniony materiałami wybuchowymi [Vid...
Nagoya, Japonia - Ojciec zaczął dźgać 12-letniego syna nożem kuchennym za to, że nie przygotował się...
W sierpniu czekają nas prawdopodobnie jeszcze trzy wzrosty aktywności sejsmicznej i wulkanicznej
Długie przebywanie w słabo oświetlonych pomieszczeniach może osłabić zdolności do uczenia się i zapa...