W ciągu nadchodzącej dekady ludzkość ma się dorobić nowego wielkiego “ucha”, którym będzie mogła lepiej się wsłuchać w dźwięki kosmosu. Prace koncepcyjne nad SKA Telescope już trwają.

Ten wielki radioteleskop ma umożliwić skuteczniejsze badanie kosmosu i pomóc w znalezieniu odpowiedzi na kluczowe pytania, wśród nich także na to, które budzi szczególnie wiele emocji: Czy w kosmosie jesteśmy sami?

Większa powierzchnia, większa czułość 

Naukowcy z szeregu krajów pracują nad projektem SKA, czyli Square Kilometre Array, od lat 90-tych. Według ich wyliczeń do zrealizowania projektu potrzeba półtora miliarda euro. W zamian ludzkość ma otrzymać możliwość znacząco dokładniejszego “słuchania” i badania kosmosu. SKA ma mieć 50 razy lepsze możliwości od obecnych największych radioteleskopów.

Kluczem do uzyskania wyjątkowej skuteczności jest rozmiar. SKA ma się składać z trzech tysięcy połączonych radioteleskopów, które razem będą miały powierzchnię kilometra kwadratowego. – Im większa jest powierzchnia, tym większa jest czułość i możemy mierzyć obiekty słabsze – mówi prof. dr Andrzej Kus z Katedry Radioastronomii UMK w Toruniu.

Będą badać centrum galaktyki

Konstrukcja ma powstać do końca tej dekady w Australii lub w RPA, prawdopodobnie na pustyni – z dala od źródeł zakłóceń, koniecznie na półkuli południowej. – Z południowej półkuli można obserwować centrum naszej galaktyki – wyjaśnia dr Krzysztof Katarzyński z Katedry Radioastronomii UMK.

SKA ma także pozwolić zbadać to, czego nie mogą dostrzec teleskopy optyczne. – Wszechświat na falach radiowych jest niemal przezroczysty. Możemy obserwować zarówno najdalsze obiekty i sięgać niejako do narodzin wszechświata, jak również obiekty znajdujące się bardzo blisko nas – mówi prof. Kus.

Budowa ma ruszyć w 2016 roku, pełnię możliwości SKA ma osiągnąć w 2024 roku. Wtedy naukowcy będą mogli znacznie skuteczniej szukać odpowiedzi na wiele pytań stawianych przez współczesną astronomię i astrofizykę.

Źródło: theage.com.au, tvnmeteo.pl

Polecane:

Kamczatka - Dwa wulkany Kizimen i Karymsky otrzymały pomarańczowy alarm
Japonia - 400 tys. ewakuowanych po ulewnych deszczach
Nigeria - 40 ofiar gorączki krwotocznej w 6 tygodni, zarażonych jest kolejnych kilkadziesiąt osób
USA - Ruszyła produkcja nowego typu akumulatorów, bardzo tanie, nietoksyczne i bezpieczne dla środow...
"Kosmiczna śmieciarka" do sprzątania na orbicie gotowa do testów
W atmosferze nad oceanem spalił się statek zaopatrzeniowy Europejskiej Agencji Kosmicznej kończąc ty...
W marcu blisko Ziemi przeleci 30-metrowa asteroida, naukowcy wyjaśniają czy istnieje zagrożenie
Ważka z gatunku Pantala bije wszelkie rekordy w długodystansowych podróżach, potrafi pokonać trasę 7...
Amritsar, Indie - Przez lata połykał noże, teraz lekarze operacyjnie usunęli zardzewiały złom z brzu...