Po wycieku nieznanej substancji na lotnisku w Hamburgu pomocy lekarza wymagało 68 osób. Pasażerowie skarżyli się na problemy z oddychaniem, kaszel i pieczenie oczu. Lotnisko zostało ewakuowane, wstrzymano ruch samolotów.

Wszystko wydarzyło się w niedzielę po południu. Do personelu lotniska zgłaszali się pasażerowie uskarżający się na silny zapach, który powodował duszność, kaszel i swędzenie oczu.

Natychmiast ewakuowano część lotniska pomiędzy terminalem 1 i 2, gdzie na jakość powietrza uskarżało się najwięcej osób. Potem zdecydowano się ewakuować całe lotnisko. Pasażerowie i personel zostali wysłani na lotniskowy parking. Po sprawdzeniu budynku przez staż pożarną, pasażerowie wrócili do terminali. Zamknięty zostaje obszar pomiędzy terminalami.

68 osób poszkodowanych

Wstępne informacje mówią o tym, że drażniąca substancja została wpuszczona do budynku lotniska przez klimatyzację. Na razie nie wiadomo, jaki był to gaz.

Wstępny bilans mówi o 68 osobach poszkodowanych, którym udzielono pomocy medycznej.

Na miejscu są karetki pogotowia, straż pożarna i policja.

Aktualizacja:

To gaz był przyczyną niedzielnego zamknięcia lotniska w Hamburgu. 9 poszkodowanych przewieziono do szpitali. Według policji nie był to zamach terrorystyczny. Po południu port został ponownie otwarty.

Gaz przedostał się do pomieszczeń lotniska przez klimatyzację. Rzecznik straży pożarnej powiedział agencji dpa, że sprawca rozpylił prawdopodobnie gaz pieprzowy lub podobną substancję o właściwościach podrażniających. Na terenie lotniska znaleziono pojemnik.

W miejscu, gdzie kontrolowany jest bagaż podręczny podróżnych, czuć było silną woń. Podróżni skarżyli się na podrażnienie spojówek, nudności i suchy kaszel.

Kilkaset osób musiało opuścić pomieszczenia lotniska. Podróżni na mrozie czekali na rozwój wypadków. Straż pożarna zainstalowała punkty medyczne.

Ze względu na przerwę w pracy lotniska odwołano 13 lotów. Prezydent Urugwaju, który przebywa w Niemczech z oficjalną wizytą, musiał czekać w samolocie na odwołanie alarmu.

Źródło: Hamburger Morgenpost, tvn24, rmf24

Polecane:

Bardzo silne i głębokie trzęsienie ziemi w pobliżu Fidżi, magnituda 7.3, głębokość 626 km
Maroko - Samolot zasilany energią słoneczną udał się w pierwszy lot międzykontynentalny
Europa - Nad Atlantykiem tworzy się kolejny "silny wiatr", w sobotę uderzy w Szkocję i Nor...
WHO - W 2012 roku zmarło 1.3 mln osób w wieku 10-19 lat, depresja jest największym zagrożeniem dla n...
UK - Pierwszy raz w historii komputer przeszedł test Turinga, udawał 13-latka
Nierówność osiągnęła rekordowy poziom, prezesi dużych firm zarabiają 300 razy więcej niż zwykli prac...
Ziemia staje się coraz bardziej zielona
ZEA - W Dubaju awaryjnie lądował samolot z 294 osobami na pokładzie, maszyna która leciała z Indii l...
Gwatemala - W ciągu doby wystąpiło 26 "wystrzałów" lawy z wulkanu de Fuego