Silne burze przetoczyły się przez południowe Niemcy. Woda zalewała ulice, wiatr zrywał dachy, jeden z piorunów wywołał pożar, a na miasta spadł grad wielkości piłek golfowych. Dwie osoby zostały ranne.

Niemcy - Gradobicia, powodzie i dwie osoby rażone piorunem 1

W środowy wieczór (13 maja) na krawędzi Czarnego Lasu we Freiburgu dwie osony zostały porażone piorunem. Para została natychmiast przewieziona do szpitala.

Niemcy - Gradobicia, powodzie i dwie osoby rażone piorunem 7

– W Affing ucierpiało 178 budynków, 33 z nich grozi zawaleniem, a kolejnych 11 nie nadaje się do ponownego zamieszkania – poinformował komisarz powiatowej straży pożarnej, Ben Bockemuehl. – Oczywiście zapewniamy niezbędne środki i wszyscy czują się dobrze. Podjęliśmy tej nocy pilne działania, co dodatkowo utrudniła awaria zasilania w regionie. Sieć energetyczna została uszkodzona – dodał.

Niemcy - Gradobicia, powodzie i dwie osoby rażone piorunem 2

Minitornado porwało dach

Na skutek nawałnicy ucierpiało także wiele zabudowań. Kilka domów w okolicach Augsburga uległo poważnym uszkodzeniom pod wpływem silnych podmuchów wiatru o prędkości dochodzącej do 120 km/h.

Świadkowie twierdzą, że widzieli jak minitornado zmiotło dach z jednego z budynków zamieszkiwanych przez 50 osób. Ponieważ naruszona została jego konstrukcja, mieszkańcy zostali ewakuowani ze względu na ryzyko zawalenia.

Niemcy - Gradobicia, powodzie i dwie osoby rażone piorunem 5

Ogromne gradziny

Ponadto po uderzeniu pioruna w płomieniach stanęła wieża kościelna we wsi Waldshut przy szwajcarskiej granicy. Dzięki szybkiej akcji strażackiej, nikt nie został ranny.- Pokrycie szkód może kosztować miliony – donosi policja.Kulki gradu osiągające rozmiary piłek golfowych, spadły na Freiburg, nie powodując wielkich zniszczeń.

Bardziej groźny okazał się silny deszcz, który nocą wywołał zalanie ulic i przejść podziemnych w mieście. Głębokość wody wynosiła w niektórych miejscach metr. Z powodu powstałych utrudnień służby odebrały około 100 wezwań.

Niemcy - Gradobicia, powodzie i dwie osoby rażone piorunem 6

Błyskawiczna demolka

W niektórych miejscach, jak na przykład bawarskie Aichach-Freiburg, burza trwała tylko 15 minut i w tak krótkim czasie zdewastowała dachy, ściany domów oraz przewracanie drzew. W ciągu tego kwadransa szkoła w Aichach straciła cały dach.

Ostrzeżenia meteorologiczne obowiązywały do czwarkowego poranka.

 Niemcy - Gradobicia, powodzie i dwie osoby rażone piorunem 3 Niemcy - Gradobicia, powodzie i dwie osoby rażone piorunem 4

Polecane:

Lotnisko w Edynburgu zamknięte w związku z opadami śniegu
Southampton, UK - Trzynastoletnim dzieciom w gimnazjach wszczepiano hormonalne implanty bez wiedzy r...
Turcja - Potężny sztorm na Morzu Czarnym, zatonął frachtowiec w pobliżu Stambułu [Video]
Rosja - Za dwa lata chcą wysłać wehikuł na Księżyc, który poszuka wody
Oslo, Norwegia - W pobliżu budynków rządowych w centrum miasta znaleziono urządzenia do podsłuchu łą...
Polska - Pozostałości kamiennej osady warownej z epoki brązu odkryte w polskich Karpatach
Svalbard, Norwegia - Brytyjscy badacze odkryli ślady lasów tropikalnych
Europa - Producenci żarówek nagminnie nas oszukują wykorzystując nieścisłości w przepisach
UK - W centrum Londynu Norweg somalijskiego pochodzenia zabił nożem kobietę, 5 innych osób ranił