System komputerowy Bundestagu jest kontrolowany przez hakerów – informuje dziennik “Sueddeutsche Zeitung”. Cyberatak miał zostać wykryty na początku maja. Cały system komputerowy parlamentu nadaje się do wymiany. Zdaniem ekspertów za atakiem stoi Rosja.

Atak hakerów

Hakerom udało się zainstalować wirusa, za pomocą którego przez kilka miesięcy przenikali coraz głębiej niepostrzeżenie do sieci komputerowej parlamentu – pisze “Sueddeutsche Zeitung”. Następnie włamali się do węzła komunikacyjnego systemu łączącego wszystkie 20 tys. komputerów Bundestagu.

Jak informują niemieckie media, cyberatak nie został dotąd opanowany. Hakerzy uzyskali prawa administratora systemu.W tej sytuacji próby odparcia ataku są praktycznie pozbawione sensu– powiedziała “SZ” osoba biorąca bezpośredni udział w działaniach mających zneutralizować atak.

Wrażliwe dane z komputerów parlamentarzystów mogą nadal wypływać na zewnątrz. Eksperci stwierdzili, że doszło do kopiowania danych z co najmniej pięciu serwerów. Trzy z nich należą do posłów rządzącej CDU, dwa do opozycyjnej Lewicy.

“SZ” pisze, że o hakerach i ich motywach nic nie wiadomo. Urząd Ochrony Konstytucji i Federalny Urząd Bezpieczeństwa Techniki Informatycznej (BSI) podejrzewają, że za atakiem stoi któraś ze wschodnioeuropejskich służb specjalnych. “Der Spiegel” twierdzi, że cyberatak jest sprawką rosyjskiego wywiadu zagranicznego SWR.

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Filipiny - Powódź i osunięcia ziemi, zginęły 652 osoby, ponad 800 zaginionych, w kostnicach brakuje ...
Kwiecień był najcieplejszy w USA w całej historii pomiarów i wyjątkowo zimny w Skandynawii
Gwałtownie rośnie aktywność Słońca
Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła satelitę Sentinel 1A, może pracować w czterech trybach obra...
Irlandia - Rząd postanowił wprowadzić opłaty za wodę, która dotychczas była darmowa, w całym kraju z...
USA - Ulewny deszcz, grad i porywisty wiatr, w piątek powstało aż 13 tornad, jedna osoba nie żyje
Tampico, Meksyk - Na skutek obfitych opadów deszczu, woda w rzekach i jeziorach wystąpiła z brzegów,...
Pierwszy taki przypadek na świecie, kobieta zarażona wirusem HIV od wielu lat nie bierze lekarstw, a...
Dania - Migranci ubiegający się o azyl zostali oskarżeni o gwałt i molestowane seksualnie w czasie f...