Część Hamburga znalazła się w środę wieczorem pod wodą. Wezbrana rzeka Łaba wystąpiła tam z brzegów na skutek burzowej pogody. Woda nie była jedynym problemem – spore zniszczenia i utrudnienia spowodowały silne porywy wiatru.

 

Fala burzowej pogody przeszła w nocy przez północne Niemcy i wywołała poważne problemy w Hamburgu. Rzeka Łaba wystąpiła z brzegów i zalała niektóre części miasta. Podtopiony został m.in. targ rybny i niektóre ulice. Odcinek Kappeler Strasse został wyłączony z ruchu na całą noc.

Połamane konary, powalone drzewa

Taka sytuacja nie wzbudziła jednak większego niepokoju. – To mały burzowy przypływ, z jakim mamy do czynienia każdej zimy, nic specjalnego – powiedział Sylvin Müller-Navarra z Federalnej Agencji Morskiej i Hydrograficznej.

 

Z niektórych zalewanych przez wodę terenów służby musiały wyciągać zaparkowane tam samochody. Dużo pracy mieli też miejscy strażacy, którzy interweniowali także w związku ze zniszczeniami spowodowanymi przez wiatr – połamanymi konarami i powalonymi drzewami. Niektóre z nich blokowały jezdnie i tory kolejowe.

Runęła zabytkowa chata

Wiatr doprowadził też do zawalenia zabytkowej chłopskiej chaty Rieck-Haus w dzielnicy Curslack – filii muzeum Altonaer. Gwałtowne porywy zniszczyły jej  kryty strzechą dach. – Wiek zrobił resztę – powiedział dowódca załogi straży pożarnej interweniującej na miejscu. Część budynku runęła na drogę. 25 strażaków do rana pracowało nad jej udrożnieniem. Nikt nie ucierpiał.

Wiatr przewrócił ciężarówkę

Silny wiatr powodował też utrudnienia na drogach na pólnocy Niemiec. W czwartek rano przewrócił ciężarówkę na autostradzie nr 20, blokując ruch w kierunku Szczecina. Na niektórych drogach przejazd utrudniały połamane drzewa i gałęzie.

 

Źródło: PAP/EPA, “Hamburger Ambendblatt”, Radio Hamburg, tm

Polecane:

Norwegia - Topniejący śnieg i ulewne deszcze spowodowały duże powodzie na nizinnych obszarach
Niemcy - Gdzieś na Ziemię spadnie satelita ROSAT między 20-25 października, waży 1.6 tony
W pobliżu Ziemi przeleci wkrótce 400 metrowa planetoida 2005 YU55, pędzi z prędkością 50 000 km/h
Brazylia - Plaga pająków w Santo Antonio [Video]
Francja - Po raz pierwszy na świecie wymieniono zastawkę aorty bez otwierania klatki piersiowej
Niemcy - Wielka akcja ratowania grotołaza w Bawarii, utknął na 1000 metrów pod ziemią w jaskini Ries...
NASA stworzyło mapę pokazującą asteroidy, które rozpadły się w ziemskiej atmosferze w wciągu ostatni...
Karambol z prawie 60 samochodów na Słowenii, 4 osoby zginęły, 25 rannych [Video]
Antarktyda - 150 tysięcy pingwinów białookich zginęło przez olbrzymią górę lodową o powierzchni 2900...