Światło, najszybszy element Wszechświata, zostało zatrzymane na minutę. Dla nas to tylko chwila, ale naukowcy przyznają: to ekstremalnie długo.

W ciągu minuty światło pokonuje odległość 18 mln km. Pomimo tego, że prędkość światła w próżni sięga 300 mln metrów na sekundę, w 1999 roku naukowcom udało się je spowolnić do 17 m/s. Dwa lata później na ułamek sekundy światło zupełnie zatrzymano. Na początku tego roku badacze wstrzymali światło na 16 sekund, ale niedawno ustanowili nowy rekord: doszli do minuty.- Jedna minuta to ekstremalnie, ekstremalnie długo – tłumaczy Thomas Krauss z Unwersytetu St. Andrews w Wielkiej Brytanii, dodając, że w istocie zatrzymanie światła jest swego rodzaju krokiem milowym.Przekroczona granicaŻeby zatrzymać światło na minutę, zespół naukowców z Uniwersytetu technicznego w niemieckim Darmstadt wypuścił wiązkę lasera w kierunku nieprzezroczystego kryształu. Wtedy atomy kryształu ułożyły się w superpozycję dwóch stanów kwantowych. Sprawiło to, że w wąskim zakresie częstotliwości kryształ stał się przezroczysty. Następnie badacze zatrzymali drugą wiązkę, którą wprowadzili do kryształu, poprzez wyłączenie pierwszego lasera. Powstała magnetyczna pułapka, która zatrzymała światło na 60 sekund.

Sukces tkwi w algorytmie

Sukces niemieckich badaczy polegał na tym, że wykorzystali odpowiedni algorytm do regulacji lasera w polu magnetycznym i dzięki temu mogli zatrzymać światło aż na minutę.

Dłuższe utrzymanie światła w jednym miejscu umożliwi stworzenie urządzenia zwanego powtarzaczem kwantowym, które pozwoli utrzymywać stany kwantowe na długich odległościach.

– Prawdopodobne jest, że można uzyskać jeszcze dłuższy czas zatrzymania światła w innych kryształach – tłumaczy George Heinze z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt.

Wyniki eksperymentu opublikowano na łamach „Physical Review Letters”.

Źródło: New Scientist, tm

Polecane:

Słońce jest niespokojne, Ziemia będzie się nadal trzęsła
Europa - Ocieplenie klimatu przesuwa górskie rośliny
Brazylia - Padają kolejne teorie, okazuje się bowiem, że nasze Słońce za 5 mld lat może wyglądać tak...
Rosja - Miliarder rusza z projektem "Avatar", do 2045 roku chce zrobić nośnik dla świadomo...
Europa - Przez 6 dni zniknęło około 50 samolotów pasażerskich z pola widzenia radarów, przyczyna nie...
Dzisiejszej nocy Ziemia znajdzie się w największej odległości od Słońca, dystans wyniesie prawie 152...
Rosja - Ogromne pożary na Syberii, w 38 miejscowościach spłonęło ponad 1200 domów, 15 osób zginęło, ...
Za pomocą drukarki 3D wydrukowano miniaturowe serce i wątrobę, w przyszłości ma to doprowadzić do za...
USA - Większość stanów będzie dopuszczać marihuanę rekreacyjnie lub do celów leczniczych