Światło, najszybszy element Wszechświata, zostało zatrzymane na minutę. Dla nas to tylko chwila, ale naukowcy przyznają: to ekstremalnie długo.

W ciągu minuty światło pokonuje odległość 18 mln km. Pomimo tego, że prędkość światła w próżni sięga 300 mln metrów na sekundę, w 1999 roku naukowcom udało się je spowolnić do 17 m/s. Dwa lata później na ułamek sekundy światło zupełnie zatrzymano. Na początku tego roku badacze wstrzymali światło na 16 sekund, ale niedawno ustanowili nowy rekord: doszli do minuty.- Jedna minuta to ekstremalnie, ekstremalnie długo – tłumaczy Thomas Krauss z Unwersytetu St. Andrews w Wielkiej Brytanii, dodając, że w istocie zatrzymanie światła jest swego rodzaju krokiem milowym.Przekroczona granicaŻeby zatrzymać światło na minutę, zespół naukowców z Uniwersytetu technicznego w niemieckim Darmstadt wypuścił wiązkę lasera w kierunku nieprzezroczystego kryształu. Wtedy atomy kryształu ułożyły się w superpozycję dwóch stanów kwantowych. Sprawiło to, że w wąskim zakresie częstotliwości kryształ stał się przezroczysty. Następnie badacze zatrzymali drugą wiązkę, którą wprowadzili do kryształu, poprzez wyłączenie pierwszego lasera. Powstała magnetyczna pułapka, która zatrzymała światło na 60 sekund.

Sukces tkwi w algorytmie

Sukces niemieckich badaczy polegał na tym, że wykorzystali odpowiedni algorytm do regulacji lasera w polu magnetycznym i dzięki temu mogli zatrzymać światło aż na minutę.

Dłuższe utrzymanie światła w jednym miejscu umożliwi stworzenie urządzenia zwanego powtarzaczem kwantowym, które pozwoli utrzymywać stany kwantowe na długich odległościach.

– Prawdopodobne jest, że można uzyskać jeszcze dłuższy czas zatrzymania światła w innych kryształach – tłumaczy George Heinze z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt.

Wyniki eksperymentu opublikowano na łamach “Physical Review Letters”.

Źródło: New Scientist, tm

Polecane:

ONZ zakazuje lotów nad Libią. Jest też zgoda na interwencję militarną
Antarktyda - Za kilka dni brytyjscy naukowcy dowiercą się do Jeziora Ellswortha, przewiercą ponad 3 ...
Rosja - Znane kliniki piękności kupowały kolagen, który pozyskiwano z ciał zmarłych, lekarze sądowi ...
Urugwaj - Znaleziono czaszkę leniwca olbrzymiego sprzed 11 tys. lat, był wielkości słonia
Francja - Hiszpański statek towarowy przewożący nawozy przełamał się na pół po tym po uderzeniu w fa...
Czerwone oczy po wyjściu z basenu nie są z powodu chloru, tylko moczu w wodzie
W piątek hakerzy dokonali 200 tysięcy ataków na ponad 150 państw świata, atak został chwilowo powstr...
Komórki glejowe w mózgu jednak mają ważne zadania
Drapanie się wywołane stresem zmniejsza prawdopodobieństwo konfliktów u małp, pokazuje nieprzewidywa...