Niemiecki koncern chemiczny i farmaceutyczny Bayer przejął za 66 mld dolarów amerykańską firmę biotechnologiczną Monsanto – informuje BBC. Transakcja oznacza, że powstanie największy koncern na świecie, specjalizujący się w biotechnologii i produkcji pestycydów.

bayer-monsanto

W ramach porozumienia Bayer zapłaci za Monsanto ok. 66 mld dolarów, czyli 128 dolarów za akcję. To największe przejęcie tego roku.

Była to już trzecia oferta Niemców. Dwie pierwsze, opiewające kolejno na 62 mld dolarów (122 dolary za akcję) i 65 mld dolarów (127,5 dolarów za akcje), zostały przez Amerykanów odrzucone.

Bayer i Monsanto na razie nie wydały komunikatu w tej sprawie.

 

Powstanie gigant

Przejęcie stworzy największa firmę na świecie w dziedzinie materiału siewnego i ochrony roślin. Połączone spółki staną się liderem rynku w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji.

Bayer produkuje nasiona i chemikalia do chwastów, ale najlepiej znany jest ze swoich produktów medycznych, takich jak Aspirin i Alka-Seltzer. Z kolei Monsanto znane jest przede wszystkim z produkcji genetycznie zmodyfikowanych nasion do upraw, m.in. kukurydzy, soi, bawełny, pszenicy i trzciny cukrowej. Działalność firmy wywołuje protesty na całym świecie. Pod koniec maja br. manifestacje odbyły się m.in. we Francji, Holandii, Chinach, Kanadzie, czy Stanach Zjednoczonych.

Przejęcie zbiega się w czasie z inną fuzją w sektorze rolnym. Konkurenci Dow Chemical, DuPont i Syngenta ogłosili bowiem niedawno połączenie, choć do finalizacji transakcji potrzeba jeszcze zgód organów regulacyjnych.

Spadek cen surowców nałożył presję na takie firmy jak Monsanto ze względu na fakt, że rolnicy znacząco zmniejszyli swoje zamówienia.

Przejęcie Monsanto przez Bayer z pewnością zwróci uwagę antymonopolowych regulatorów. Wszystko przez wielkość połączonych firm i kontrolę, którą będzie posiadać na globalnym rynku. Niektórzy wyrażają też obawy, że takie transakcje mogą prowadzić do mniejszej liczby wyborów i wzrostu cen.

 

Źródło: BBC, Reuters, tvn24bis.pl

Polecane:

Belgia, Holandia - Huraganowy wiatr spowodował wiele zniszczeń
Iran - W sierpniu cały kraj odłączy się od globalnej sieci, będą mieli tylko własny krajowy internet
Peru - 1200 martwych pelikanów, kilkanaście dni wcześniej było tu 3000 martwych delfinów
USA - Wybuch na platformie wydobywczej u wybrzeża Stanów Zjednoczonych
Nigeria - Policja zlikwidowała nielegalną "fabrykę dzieci" na potrzeby pracy w polu, na go...
Albania - Ulewne deszcze na południu kraju i największa od 40 lat powódź
Chennai, Indie - W ciągu doby spadło 970 l/mkw deszczu, co stanowi 300 procent listopadowych opadów
Lockhart, USA - Zapalił się i spadł na ziemię balon na ogrzane powietrze, zahaczając przy tym linie ...
Komórki odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się nowotworu w organizmie potrzebują do działania pewn...