Niemal dwa tysiące osób ewakuowanych po awarii w fabryce wielkiego koncernu spożywczego Kraft w niemieckiej miejscowości Bad Fallingbostel. Mieszkańcy pobliskich domów musieli uciekać przed chmurą trujących oparów, powstałych po wymieszaniu przez przypadek chemikaliów na terenie zakładu.

Do incydentu doszło w poniedziałek wieczorem. – Przez pomyłkę pracownicy wlali 10 tysięcy litrów kwasu azotowego do zbiornika zawierającego 14 tysięcy litrów ługu sodowego – powiedziała rzeczniczka Kraft Foods, Heika Hauerken.

Ewakuacja okolicy

 

Gdy zdano sobie sprawę z niebezpieczeństwa, na miejsce wezwano strażaków, którzy próbowali odpompować kwas azotowy. Skończyło się to jednak powstaniem chmury trujących oparów, szkodliwych dla dróg oddechowych i skóry. Natychmiast ogłoszono alarm i w poniedziałek wieczorem ewakuowano 250 pracowników fabryki, oraz około 800 mieszkańców pobliskich domów.

Ponieważ chmura powiększała się i przemieszczała dalej, w nocy ewakuowano dodatkowe tysiąc osób, mieszkających w promieniu 500 metrów od zbiornika. Wszystkich mieszkańców, którzy musieli opuścić domy, zakwaterowano w salach sportowych pobliskich szkół.

Trudna operacja

Przez całą noc na terenie fabryki pracowało około tysiąca strażaków. Do rana trujący gaz rozwiał się, ale nie zakończono rozdzielania chemikaliów i odpompowania ich z zbiornika, w którym nad ranem wzrosła temperatura. – To może eksplodować – stwierdził rzecznik miejscowej straży, Stephan Meier. Nie wiadomo, czy okoliczni mieszkańcy będą mogli wrócić do domów we wtorek.

 

– Cała okolica wygląda jak scena z filmu katastroficznego, wypełniona setkami strażaków w strojach ochronnych – powiedział Meier. – Musimy wymieniać ludzi w pobliżu zbiornika co 20 minut. Trzeba też często wymieniać stroje ochronne, których mamy za mało – dodał oraz stwierdził, że praca idzie powoli i może potrwać jeszcze wiele godzin.

 [wp_geo_map]
Źródło: thelocal.de, PAP, tvn24

Polecane:

Bugarach, Francja - Ceny domków wzrosły trzykrotnie przed "Końcem Świata w grudniu 2012"
Wzrost poziomu mórz i oceanów jest znacznie szybszy, niż przewidują to prognozy ONZ
Rosja - Wykoleiło się ponad 50 wagonów w których znajdowały się produkty naftowe i gaz
Według optymistycznych informacji, w ciągu 15 lat choroby nowotworowe przestaną zabijać ludzi dzięki...
W ciągu ostatnich trzech dni nastąpił wzrost aktywności rosyjskich samolotów nad Europą
Włochy - Trzecia powódź w ostatnich tygodniach, nawałnice przeszły przez północną część kraju, zginę...
Chiny - Potężna akcja ratunkowa na na rzece Jangcy, zatonął statek pasażerski z 457 osobami na pokła...
Manchester, UK - Potężna dziura na drodze w centrum miasta, głębokość 12 metrów
Bugey, Francja - Przez kilka godzin strażacy gasili ogień na dachu wyłączonego reaktora atomowego