Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która z wykształcenia jest fizykiem, uruchomiła w środę wytwarzanie plazmy wodorowej w stellaratorze Instytutu Fizyki Plazmowej im. Maxa Plancka w Greifswaldzie na północnym wschodzie Niemiec.

stellarator Wendelstein 7-X -1

Tamtejszy stellarator Wendelstein 7-X (W7-X), największe w świecie urządzenie tego typu, służy eksperymentom związanym z uzyskaniem kontroli nad reakcją termojądrową, co pozwoliłoby wykorzystywać ją dla celów energetycznych. Zaczął funkcjonować 10 grudnia ubiegłego roku, wytwarzając w ponad 300 seansach plazmę helową, której temperaturę zwiększono stopniowo do sześciu milionów stopni Celsjusza. Po wypróbowaniu w ten sposób sprawności urządzenia przyszła kolej na najważniejsze dla całego programu naukowego badania z użyciem plazmy wodorowej.

Angela Merkel w Instytucie Fizyki Plazmowej im. Maxa Plancka

Angela Merkel w Instytucie Fizyki Plazmowej im. Maxa Plancka, Źródło: PAP/EPA / BERND WUESTNECK

Naciśnięcie przez kanclerz Merkel guzika sprawiło, że w stellaratorze pod wpływem dwumegawatowej dawki mikrofal niewielka ilość wodoru przekształciła się na jedną czwartą sekundy w plazmę o temperaturze 80 mln stopni. Zaplanowany na cztery lata program eksperymentów ma doprowadzić do utrzymywania wodoru w stanie plazmy nawet przez pół godziny przy pełnej 20-megawatowej mocy urządzenia.

stellarator Wendelstein 7-X -2

W-7X przeznaczony jest wyłącznie do badania technicznych i fizycznych podstaw kontrolowanej reakcji termojądrowej oraz jej zastosowalności w energetyce. W przypadku tego urządzenia nie przewiduje się i nie ma możliwości uzyskiwania godnych uwagi ilości energii użytecznej. Masa wytwarzanej w nim plazmy wynosi zaledwie od 5 do 30 miligramów, rozproszonych w objętości około 30 metrów sześciennych.

Nazwa stellaratora wskazuje, że odtwarza się w nim proces syntezy termojądrowej zachodzący we wnętrzu gwiazd. Innym wykorzystywanym przez fizyków w tym samym celu urządzeniem jest tokamak, w którym spiralne pole magnetyczne utrzymujące plazmę w pewnej odległości od ścian tubusa uzyskuje się dzięki indukowaniu w niej prądu elektrycznego. W stellaratorze ten sam efekt daje bardzo skomplikowane konstrukcyjnie ukształtowanie otaczających tubus elektromagnesów. Tubus W7-X ma 16 metrów średnicy i 5 metrów wysokości.

 

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

USA - Mały robot szpieg, który jeździ, pływa i potrafi skakać na wysokość drugiego piętra [Video]
NASA - Słońce mogło już osiągnąć maksimum swojej aktywności, ale niewykluczone że cykl nr 24 może mi...
Francja - Wkrótce do sprzedaży trafi latający samochód
Wartość światowego bogactwa wzrosła w tym roku do 263 bilionów dolarów, ponad 48 proc. światowego bo...
W Korei Południowej można sklonować swojego psa, usługa kosztuje 100 tysięcy dolarów, 400 psów już z...
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozpoczęło się dmuchanie eksperymentalnej kapsuły BEAM
Japończycy za dwa lata będą mieli pociąg, który wtopi się w otoczenie
Kosmiczna wycieczka na pokładzie statku SpaceShip Two staje się rzeczywistością, za 250 tysięcy dola...
Rozpracowano mechanizm zmysłu elektrycznego rekinów i płaszczek