Uzyskanie statusu uchodźcy kosztuje tylko 650 euro. Tyle płaci się w ambasadzie syryjskiej w Berlinie za paszport na swoje nazwisko bez przedstawiania dokumentów tożsamości.

Jeżeli okażemy dokumenty, opłata będzie niższa o 150 euro.

Prawie 5 milionów Syryjczyków opuściło swoją ojczyznę, część z nich rzeczywiście podczas niebezpiecznej podróży mogła stracić dokumenty. Po nowy dokument mogą udać się do ambasady w Berlinie, gdzie tożsamość jest sprawdzana, po czym wydawany jest nowy paszport. Jednak pracownikom ambasady powiedziano, że mogą pominąć potwierdzanie tożsamości i za dodatkową opłatą wystawić dokument.

Z takiej furtki korzystało wielu imigrantów z różnych krajów pochodzenia, Syryjczycy bowiem mają większe szanse na azyl z powodu wojny domowej w ich kraju.

W tej sprawie prokuratora generalna w Berlinie rozpoczęła już śledztwo. Policja federalna i MSW dostawały już sygnały w tej sprawie z Nadrenii – Północnej Westfalii. Kilka niezależnych źródeł podało, że syryjskie przedstawicielstwo potwierdzało obywatelstwo syryjskie osobom nie pochodzącym z Syrii.

Nie wiadomo, ile paszportów zostało wydanych w ten sposób. Biuro prokuratora generalnego odmówiło komentarza w tej sprawie. W przeciwieństwie do ambasady, która na łamach „Berliner Zeitung” zadeklarowała:

Ambasada Syryjskiej Republiki Arabskiej podchodzi bardzo poważnie do swojego zadania reprezentowania wszystkich obywateli Syrii. Ambasada działa zgodnie z przyjętymi zasadami oraz obowiązującymi przepisami i stara się zaspokoić potrzeby wszystkich Syryjczyków bez rozróżniania i dyskryminacji”.

Źródło: euroislam.pl

Polecane:

Miliony owłosionych robaków na Florydzie
NASA - Ponad 1000 groźnych asteroid krąży w pobliżu Ziemi i 20.5 tysiąca mniejszych
USA - Najbardziej zaawansowany latający robot bojowy X-47B został wystrzelony z katapulty, osiągnął ...
UK - Powstała szczepionka na malarię o skuteczności prawie 50 proc., choroba zabija dziennie prawie ...
USA - Bardzo wczesna zima w Wyoming, Dakocie i Kolorado, spadło 20 cm śniegu
Teleskop Hubble po blisko 20 latach znów zrobił zdjęcie obłoków pyłu i gazu w mgławicy Orła, nazwany...
Terrace, Kanada - Znów pojawiły się dziwne dźwięki
Przełomowe badania angielskich i japońskich lekarzy nad otyłością, tłuszcz blokuje próby spalenia go...
Paryż, Francja - Nocleg 10 metrów pod wodą w towarzystwie 35 rekinów to nagroda dla odważnych szczęś...