Uzyskanie statusu uchodźcy kosztuje tylko 650 euro. Tyle płaci się w ambasadzie syryjskiej w Berlinie za paszport na swoje nazwisko bez przedstawiania dokumentów tożsamości.

Jeżeli okażemy dokumenty, opłata będzie niższa o 150 euro.

Prawie 5 milionów Syryjczyków opuściło swoją ojczyznę, część z nich rzeczywiście podczas niebezpiecznej podróży mogła stracić dokumenty. Po nowy dokument mogą udać się do ambasady w Berlinie, gdzie tożsamość jest sprawdzana, po czym wydawany jest nowy paszport. Jednak pracownikom ambasady powiedziano, że mogą pominąć potwierdzanie tożsamości i za dodatkową opłatą wystawić dokument.

Z takiej furtki korzystało wielu imigrantów z różnych krajów pochodzenia, Syryjczycy bowiem mają większe szanse na azyl z powodu wojny domowej w ich kraju.

W tej sprawie prokuratora generalna w Berlinie rozpoczęła już śledztwo. Policja federalna i MSW dostawały już sygnały w tej sprawie z Nadrenii – Północnej Westfalii. Kilka niezależnych źródeł podało, że syryjskie przedstawicielstwo potwierdzało obywatelstwo syryjskie osobom nie pochodzącym z Syrii.

Nie wiadomo, ile paszportów zostało wydanych w ten sposób. Biuro prokuratora generalnego odmówiło komentarza w tej sprawie. W przeciwieństwie do ambasady, która na łamach „Berliner Zeitung” zadeklarowała:

Ambasada Syryjskiej Republiki Arabskiej podchodzi bardzo poważnie do swojego zadania reprezentowania wszystkich obywateli Syrii. Ambasada działa zgodnie z przyjętymi zasadami oraz obowiązującymi przepisami i stara się zaspokoić potrzeby wszystkich Syryjczyków bez rozróżniania i dyskryminacji”.

Źródło: euroislam.pl

Polecane:

Czechy - Marihuana będzie legalna w celach leczniczych
Schoenfeld, Niemcy - Duże stężenie radioaktywnego uranu w rzece przy granicy z Polską, niedaleko Gry...
We wtorek w Australii będzie widoczne całkowite zaćmienie Słońca, początek o 20:45 [OnLine]
Rosja - Stracili kontrolę nad większością satelitów cywilnych i stacją ISS z powodu uszkodzenia kabl...
Kopenhaga, Dania - Dane o zdrowiu prawie wszystkich Duńczyków zamiast do urzędu statystycznego trafi...
Gwatemala - Kolejna duża erupcja wulkanu Santiaguito
Fukuoka, Japonia - Potężne zapadlisko w centrum miasta, krater ma około 30 metrów średnicy
USA - W Los Angeles testują emulsję do dróg, która będzie odbijać więcej promieni słonecznych, a tym...
Szwajcaria - Lokomotywa uderzyła w stojące wagony na stacji Andermatt, 25 osób rannych