Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat zima zaatakowała już w październiku nizinne tereny Niemiec. Opady śniegu doprowadziły w sobotę do zakłóceń w komunikacji oraz wielu wypadków drogowych. W ciągu jednego tygodnia temperatura spadła o 20 stopni.

W Turyngii na wschodzie Niemiec mokry śnieg łamał gałęzie drzew, które padając uszkadzały linie elektryczne i blokowały tory kolejowe. W wielu miejscach tego kraju związkowego doszło do przerw w dostawach prądu i odwołania pociągów – podała agencja dpa. Całkowicie zamknięto połączenie kolejowe między Weimarem a Schmoelln. 

Mnóstwo stłuczek i karambol

Na oblodzonych drogach przede wszystkim we wschodnich landach, ale także w Szlezwiku-Holsztynie, Hesji i Dolnej Saksonii doszło do licznych, w większości niegroźnych wypadków drogowych i stłuczek. Niedaleko Zwickau w Saksonii obrażenia odniosły trzy osoby, gdy samochód, którym jechały, wpadł w poślizg i uderzył w ścianę budynku mieszkalnego. Na autostradzie A 210 w Szlezwiku-Holsztynie doszło do karambolu z udziałem pięciu pojazdów.

“Raz na 30-40 lat”

Najniższą temperaturę odnotowano w nocy z piątku na sobotę w Bremervoerde w Dolnej Saksonii. Słupek rtęci spadł tam do 5,8 stopni Celsjusza poniżej zera. “To bardzo rzadki przypadek” – powiedział Christoph Hartmann z Niemieckiego Instytutu Meteorologicznego w Offenbach. “Takie zjawiska pogodowe zdarzają się raz na 30, może na 40 lat” – dodał. W ciągu tygodnia temperatura spadła o 20 stopni Celsjusza.

17 centymetrów śniegu

Najwięcej śniegu spadło w Rudawach (Erzgebirge), paśmie górskim w południowo-wschodnich Niemczech nad granicą z Czechami, gdzie grubość pokrywy śnieżnej wyniosła 17 centymetrów. Pięć centymetrów białego puchu leżało na ulicach Lipska.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Japonia - Silne trzęsienie ziemi w pobliżu Fukushimy, magnituda 5.9
W ciągu ostatnich 100 lat w Europie zadomowiło się ponad 10 tys. obcych gatunków roślin i zwierząt z...
Polska - Przebadali 17 tys. kleszczy, 30 proc. miało patogeny przynajmniej jednej groźnej choroby
Arabia Saudyjska - Ulewny deszcz i powódź w stolicy, ostatnio takie ulewy były 25 lat temu [Video]
Grecja - Fala upałów do 39 st.C.w cieniu, w najbliższych dniach słupki rtęci mogą wskazać nawet 42 s...
Europa - Największy kryzys migracyjny od czasu II wojny światowej
Petersburg, Rosja - Brutalne morderstwo 17-letniej modelki, zabiła ją zazdrosna siostra dźgając noże...
Niemcy - Dom grozy w Höxter, sadystyczna para zwabiała kobiety, które później były więzione i tortur...
Po kilkumiesięcznej suszy ogromna powódź w Republice Południowej Afryki