Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat zima zaatakowała już w październiku nizinne tereny Niemiec. Opady śniegu doprowadziły w sobotę do zakłóceń w komunikacji oraz wielu wypadków drogowych. W ciągu jednego tygodnia temperatura spadła o 20 stopni.

W Turyngii na wschodzie Niemiec mokry śnieg łamał gałęzie drzew, które padając uszkadzały linie elektryczne i blokowały tory kolejowe. W wielu miejscach tego kraju związkowego doszło do przerw w dostawach prądu i odwołania pociągów – podała agencja dpa. Całkowicie zamknięto połączenie kolejowe między Weimarem a Schmoelln. 

Mnóstwo stłuczek i karambol

Na oblodzonych drogach przede wszystkim we wschodnich landach, ale także w Szlezwiku-Holsztynie, Hesji i Dolnej Saksonii doszło do licznych, w większości niegroźnych wypadków drogowych i stłuczek. Niedaleko Zwickau w Saksonii obrażenia odniosły trzy osoby, gdy samochód, którym jechały, wpadł w poślizg i uderzył w ścianę budynku mieszkalnego. Na autostradzie A 210 w Szlezwiku-Holsztynie doszło do karambolu z udziałem pięciu pojazdów.

„Raz na 30-40 lat”

Najniższą temperaturę odnotowano w nocy z piątku na sobotę w Bremervoerde w Dolnej Saksonii. Słupek rtęci spadł tam do 5,8 stopni Celsjusza poniżej zera. „To bardzo rzadki przypadek” – powiedział Christoph Hartmann z Niemieckiego Instytutu Meteorologicznego w Offenbach. „Takie zjawiska pogodowe zdarzają się raz na 30, może na 40 lat” – dodał. W ciągu tygodnia temperatura spadła o 20 stopni Celsjusza.

17 centymetrów śniegu

Najwięcej śniegu spadło w Rudawach (Erzgebirge), paśmie górskim w południowo-wschodnich Niemczech nad granicą z Czechami, gdzie grubość pokrywy śnieżnej wyniosła 17 centymetrów. Pięć centymetrów białego puchu leżało na ulicach Lipska.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Kopenhaga, Dania - Burza zniszyła ośrodek badań nad rakiem, zalanych zostało ponad milion próbek
UK - Policja będzie miała broń laserową do oślepiania ludzi w ulicznych zamieszkach
Kazachstan i Uzbekistan - Wysycha Jezioro Aralskie, 50 lat temu było jednym z czterech największych ...
Pojawiają się mutacje genetyczne komarów odpornych na substancje owadobójcze
Niemcy - Policjanci zaczynają mówić, kto atakował kobiety, "większość z tego tłumu to byli Syry...
Filipiny - Ogień zniszczył domy 15 tysięcy ludzi w najbiedniejszej dzielnicy Manili
Islandia coraz popularniejsza wśród turystów, Guide to Iceland z Reykjaviku pomoże wybrać rodzaj wyc...
Ziemia zatrzęsła się w pobliżu Japonii, magnituda 6.0
Do Ziemi zbliży się potencjalnie niebezpieczna asteroida o średnicy około 5 km