W pierwszych trzech miesiącach br. imigranci w Niemczech popełnili 69 tys. przestępstw, głównie kradzieży i oszustw, a także uszkodzeń ciała. Liczba przestępstw spadła od stycznia do marca o 18 proc.

Kradzież

– Imigranci nie są bardziej kryminogenni niż Niemcy – powiedziała agencji dpa rzeczniczka ministerstwa spraw wewnętrznych w Berlinie.

Federalny Urząd Kryminalny (BKA) podał, że od stycznia 2015 roku w komputerowym systemie EASY zarejestrowanych zostało 1 265 601 imigrantów pragnących starać się o azyl w Niemczech. 173 tys. tych imigrantów przybyło w okresie od stycznia do marca 2016 roku – głównie z Syrii, Iraku, Afganistanu i Iranu.

 

Przede wszystkim kradzieże

Z analizy BKA wynika, że stosunkowo duża jest przestępczość wśród przybyszów z krajów Maghrebu – Algierii, Maroka i Tunezji – oraz z Serbii i Gruzji, natomiast Syryjczycy, Afgańczycy i Irakijczycy popełniają relatywnie mało przestępstw.

29 proc. wszystkich przestępstw popełnionych przez imigrantów to kradzieże – piszą autorzy raportu. Oszustwa, w tym wyłudzenia świadczeń, stanowią 28 proc. czynów karalnych. 23 proc. sprawców popełniło przestępstwa przeciwko mieniu i zdrowiu, najczęściej były to przypadki uszkodzenia ciała.

Imigranci z krajów bałkańskich oraz z Gruzji dopuszczają się przede wszystkim kradzieży i oszustw. Obywatele Afganistanu, Erytrei, Iraku, Iranu, Nigerii, Pakistanu i Syrii popełniają najczęściej oszustwa oraz przestępstwa przeciwko mieniu i zdrowiu.

 

8 zabójstw wśród imigrantów

Do większości przestępstw dochodzi w ośrodkach dla uchodźców i innych kwaterach zbiorowych. Liczba popełnianych w ośrodkach czynów karalnych, głównie przypadków uszkodzenia ciała, spadła w omawianym okresie o 10 proc.

Odnośnie zabójstw w połowie przypadków ofiara i sprawca byli tej samej narodowości. W I kwartale tego roku doszło do dziewięciu zabójstw – zginęło ośmiu imigrantów i jeden obywatel Niemiec.

Opublikowana przez BKA statystyka obejmuje po raz pierwszy dane ze wszystkich 16 krajów związkowych tworzących RFN.

 

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Cuzco, Peru - Ognisty meteoryt spada na Ziemię [Video]
Słońce - Lada chwila w naszą gwiazdę wpadnie duża kometa C/2011 W3
Rosja - Nadal trwa powódź na wschodzie kraju, jest największa odkąd robione są pomiary
Grenlandia - Naukowcy badają ogromny zbiornik wodny pod lodem o wielkości 70 tysięcy kilometrów kwad...
Jowisz - NASA pokazało nagranie, jak na północy księżyca IO wystrzelił wulkan na 330 km w górę
Bardzo duża plama słoneczna znajduje się na wprost Ziemi, mocno wpływa na ziemskie pole magnetyczne
Japonia - Uczciwi obywatele w 2014 roku znaleźli i oddali na policję ponad 3.3 mld jenów, czyli 25 m...
LosyZiemi - Układ Słoneczny i zdjęcia z satelitów SOHO i SDO oraz pomiary aktywności słonecznej, a w...
Kolumbia - Liczba ciężarnych kobiet zarażonych wirusem Zika wzrosła do ponad 5 tysięcy, kobiety, u k...