W pierwszych trzech miesiącach br. imigranci w Niemczech popełnili 69 tys. przestępstw, głównie kradzieży i oszustw, a także uszkodzeń ciała. Liczba przestępstw spadła od stycznia do marca o 18 proc.

Kradzież

– Imigranci nie są bardziej kryminogenni niż Niemcy – powiedziała agencji dpa rzeczniczka ministerstwa spraw wewnętrznych w Berlinie.

Federalny Urząd Kryminalny (BKA) podał, że od stycznia 2015 roku w komputerowym systemie EASY zarejestrowanych zostało 1 265 601 imigrantów pragnących starać się o azyl w Niemczech. 173 tys. tych imigrantów przybyło w okresie od stycznia do marca 2016 roku – głównie z Syrii, Iraku, Afganistanu i Iranu.

 

Przede wszystkim kradzieże

Z analizy BKA wynika, że stosunkowo duża jest przestępczość wśród przybyszów z krajów Maghrebu – Algierii, Maroka i Tunezji – oraz z Serbii i Gruzji, natomiast Syryjczycy, Afgańczycy i Irakijczycy popełniają relatywnie mało przestępstw.

29 proc. wszystkich przestępstw popełnionych przez imigrantów to kradzieże – piszą autorzy raportu. Oszustwa, w tym wyłudzenia świadczeń, stanowią 28 proc. czynów karalnych. 23 proc. sprawców popełniło przestępstwa przeciwko mieniu i zdrowiu, najczęściej były to przypadki uszkodzenia ciała.

Imigranci z krajów bałkańskich oraz z Gruzji dopuszczają się przede wszystkim kradzieży i oszustw. Obywatele Afganistanu, Erytrei, Iraku, Iranu, Nigerii, Pakistanu i Syrii popełniają najczęściej oszustwa oraz przestępstwa przeciwko mieniu i zdrowiu.

 

8 zabójstw wśród imigrantów

Do większości przestępstw dochodzi w ośrodkach dla uchodźców i innych kwaterach zbiorowych. Liczba popełnianych w ośrodkach czynów karalnych, głównie przypadków uszkodzenia ciała, spadła w omawianym okresie o 10 proc.

Odnośnie zabójstw w połowie przypadków ofiara i sprawca byli tej samej narodowości. W I kwartale tego roku doszło do dziewięciu zabójstw – zginęło ośmiu imigrantów i jeden obywatel Niemiec.

Opublikowana przez BKA statystyka obejmuje po raz pierwszy dane ze wszystkich 16 krajów związkowych tworzących RFN.

 

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Włochy - Gwałtowne nawałnice, jedna osoba nie żyje
CERN - Naukowcy chcą rozwiązać zagadkę bozonu Higgsa jeszcze w 2012 roku, podkręcą moc Wielkiego Zde...
Niemcy - Monachium pływa, zalane ulice, odwołane loty
Tybet - Chiny postawiły potężne anteny, prawdopodobnie będą podsłuchiwać częstotliwości wojskowe Ind...
24 maja 2014 roku prawdopodobnie zobaczymy burze meteorów, jakiej nigdy wcześniej nie oglądano
ALMA - Obserwacje w lepszej jakości pozwoliły dostrzec pierwsze struktury galaktyk jakie powstawały ...
Badano cząstkę Y(4260), która powstaje wskutek zderzenia elektronu z pozytonem i prawdopodobnie odkr...
Grenlandia - Parlament zniósł zakaz eksploatacji olbrzymich i różnorodnych bogactw mineralnych, będą...
USA - Ogromne śnieżyce w Kolorado, miejscami prawie 120 cm śniegu