Audi pokazało nowy rower na imprezie Wörthersee Tour 2012. Jest to elektryczna koncepcja tego, czego możemy się spodziewać na ulicach w najbliższej przyszłości.

 

Choć w teorii jest to zwykły rower – ma dwa koła, kierownicę, pedały i hamulce – już na zdjęciach widać, że coś jest z nim nie tak. Od typowego roweru z supermarketu z pewnością wyróżnia go rama wykonana z włókna węglowego, która waży zaledwie 1,6 kg. Gapiów zadziwiać może wbudowany komputer pokładowy z ekranem dotykowym, który wyświetla bezlik informacji dotyczących parametrów jazdy i… wykonywanych trików.

Jak jeździć na e-rowerze? Sposobów jest kilka. Pierwszy z nich to oklepane i średnio widowiskowe pedałowanie, drugim sposobem jest pedałowanie ze wspomaganiem elektrycznym, a dla osób chcących udawać aktywny tryb życia przewidziano również wersję gdzie używamy tylko i wyłącznie silnika. Metodą elektryczną rozpędzimy się do 50 km/h, zaś nożno-elektryczną – do 80 km/h.

Za napędzanie roweru odpowiada silnik połączony z baterią o pojemności 530 Wh. Aby ją naładować do pełna, wystarczy zaledwie 2,5 h. Rower ze wszystkimi akcesoriami, w tym z silnikiem elektrycznym i akumulatorem również nie waży zbyt dużo – 21 kg.

Prototyp roweru umożliwia także podłączenie smartfonu przez sieć Wi-Fi, dzięki czemu uda się odblokować rower – nowocześniejszy odpowiednik linki z kluczykiem. Nie zabrakło także integracji z Facebookiem, gdzie mogą być publikowane fajniejsze triki zarejestrowane przez elektronikę roweru.

Źródło: chip.pl

Polecane:

Super gęsta planeta obok pulsara na krańcu naszej galktyki
Temperatura na Ziemi rośnie od co najmniej 250 lat, ostatnie 50 lat to wzrost o 0.9 st.C.
Australia - Tygrys tasmański wyginął przez człowieka, a nie epidemię tajemniczej choroby
Całkiem możliwe, że pozostaną 3 pory roku z zimniejszym kwietniem i cieplejszym grudniem
Gdy serce się zatrzyma, mózg przez 30 sekund znacznie przyspiesza, dlatego może wystąpić efekt "...
Wulkan Aso, Japonia - Ogromna erupcja po 21 latach największego aktywnego wulkanu w tym kraju i jedn...
Australia - Burza z piorunami i ulewnym deszczem w Sydney, 30 l/mkw w pół godziny
Qualcomm wkrótce ruszy z produkcją procesorów do serwerów w technologii 10 nm FinFET, które zawierać...
Indonezja - Na niewielkiej wyspie Kisar znaleziono 28 miejsc występowania sztuki naskalnej sprzed 25...