Zorze polarne powstają także w atmosferze Jowisza. Różnią się jednak od tych, które podziwiamy na Ziemi. Wywołują je burze magnetyczne na Słońcu, a tworzą cząsteczki promieniowania rentgenowskiego.

Niewidoczna gołym okiem zorza polarna - Jowisz -1

William Dunn z University College London we współpracy ze specjalistami z Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA) bada atmosferę Jowisza. Zaciekawia ona naukowców, ponieważ wiatr słoneczny wywołuje w okolicach biegunów gazowego olbrzyma niewidoczne dla ludzkiego oka zorze polarne. Dunn dociekał, co wywołuje zorzę i okazało się, że za burze magnetyczne odpowiadają gwałtowne wyładowania promieniowania rentgenowskiego, które wytwarza się po interakcji wiatru słonecznego z atmosferą Jowisza.

Dlaczego zorze są niewidoczne dla nas? Dzieje się tak, ponieważ powstają z promieniowania ultrafioletowego (UV) oraz rentgenowskiego (X), bez udziału długości fal z zakresu widma widzialnego.

Niewidoczna gołym okiem zorza polarna - Jowisz -2

Zorza z promieniowaniem X

Żeby zorza polarna powstała na tym gazowym olbrzymie, wiatr słoneczny musi gnać z odpowiednio dużą prędkością. Do takich sytuacji dochodzi, gdy na Słońcu ma miejsce burza magnetyczna owocująca rozbłyskami.

– Słońce nieustannie emituje strumień energii w przestrzeń kosmiczną. Jest to wiatr słoneczny. Kiedy na Słońcu dochodzi do burzy magnetycznej, cząsteczki wyrzucane w Kosmos są silniejsze, przez co „zgniatają” magnetosferę Jowisza – powiedział Dunn. – Odkryliśmy, że na biegunach Jowisza wiatr słoneczny wyzwala dużą ilość promieniowania rentgenowskiego, dzięki czemu powstają zorze polarne. Pokrywają one obszar większy od Ziemi – wytłumaczył naukowiec.

Niewidoczna gołym okiem zorza polarna - Jowisz -3

Dalsze analizy

Skutki burz magnetycznych na Jowiszu badano, obserwując dwa wyrzuty mas ze Słońca z 2011 roku. Analizowano, jak atmosfera Jowisza reaguje, gdy strumień energii dociera do tej planety. Zorze polarną, jaka pojawiła się wtedy na biegunach Jowisza, widać na poniższym zdjęciu.

– Najnowsze analizy pomogą nam scharakteryzować atmosferę gazowego giganta. Da nam to wskazówki na temat tego, czy na planecie przetrwałoby życie – przyznał Dunn.

Wyniki badań opublikowano 22 marca w czasopiśmie „Journal of Geophysical Research”.

 

Źródło: sci-news.com, tvnmeteo

Polecane:

Tybet - Chiny postawiły potężne anteny, prawdopodobnie będą podsłuchiwać częstotliwości wojskowe Ind...
Holandia - Były premier oświadczył, że w bazie Volkel Amerykanie przechowują 22 bomby termojądrowe B...
Na świecie jest pół miliarda telefonów komórkowych narażonych na włamania z powodu przestarzałego sz...
Filipiny szykują się na nadejście tajfunu Hagupit, wiatr w porywach wieje do 230 km/h, fale sięgają ...
Rosja - Na Dalekim Wschodzie rozbił się myśliwiec MIG-31, załogę uratowano
Londrina, Brazylia - Samolot spadł na busa przewożącego ludzi, 5 osób zginęło 4 zostały ranne
Tanzania - Handlarze kością słoniową zestrzelili brytyjski helikopter tropiący kłusowników
Mogadiszu, Somalia - Samolot pasażerski wylądował awaryjnie z ogromną dziurą w kadłubie, w powietrzu...
Białko z jadu groźnego australijskiego pająka, podane nawet 8 godzin po udarze mózgu, może w znaczny...