Zorze polarne powstają także w atmosferze Jowisza. Różnią się jednak od tych, które podziwiamy na Ziemi. Wywołują je burze magnetyczne na Słońcu, a tworzą cząsteczki promieniowania rentgenowskiego.

Niewidoczna gołym okiem zorza polarna - Jowisz -1

William Dunn z University College London we współpracy ze specjalistami z Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA) bada atmosferę Jowisza. Zaciekawia ona naukowców, ponieważ wiatr słoneczny wywołuje w okolicach biegunów gazowego olbrzyma niewidoczne dla ludzkiego oka zorze polarne. Dunn dociekał, co wywołuje zorzę i okazało się, że za burze magnetyczne odpowiadają gwałtowne wyładowania promieniowania rentgenowskiego, które wytwarza się po interakcji wiatru słonecznego z atmosferą Jowisza.

Dlaczego zorze są niewidoczne dla nas? Dzieje się tak, ponieważ powstają z promieniowania ultrafioletowego (UV) oraz rentgenowskiego (X), bez udziału długości fal z zakresu widma widzialnego.

Niewidoczna gołym okiem zorza polarna - Jowisz -2

Zorza z promieniowaniem X

Żeby zorza polarna powstała na tym gazowym olbrzymie, wiatr słoneczny musi gnać z odpowiednio dużą prędkością. Do takich sytuacji dochodzi, gdy na Słońcu ma miejsce burza magnetyczna owocująca rozbłyskami.

– Słońce nieustannie emituje strumień energii w przestrzeń kosmiczną. Jest to wiatr słoneczny. Kiedy na Słońcu dochodzi do burzy magnetycznej, cząsteczki wyrzucane w Kosmos są silniejsze, przez co „zgniatają” magnetosferę Jowisza – powiedział Dunn. – Odkryliśmy, że na biegunach Jowisza wiatr słoneczny wyzwala dużą ilość promieniowania rentgenowskiego, dzięki czemu powstają zorze polarne. Pokrywają one obszar większy od Ziemi – wytłumaczył naukowiec.

Niewidoczna gołym okiem zorza polarna - Jowisz -3

Dalsze analizy

Skutki burz magnetycznych na Jowiszu badano, obserwując dwa wyrzuty mas ze Słońca z 2011 roku. Analizowano, jak atmosfera Jowisza reaguje, gdy strumień energii dociera do tej planety. Zorze polarną, jaka pojawiła się wtedy na biegunach Jowisza, widać na poniższym zdjęciu.

– Najnowsze analizy pomogą nam scharakteryzować atmosferę gazowego giganta. Da nam to wskazówki na temat tego, czy na planecie przetrwałoby życie – przyznał Dunn.

Wyniki badań opublikowano 22 marca w czasopiśmie „Journal of Geophysical Research”.

 

Źródło: sci-news.com, tvnmeteo

Polecane:

Sztorm w Galicji i Kantabrii
USA - Jeden z najbardziej zaawansowanych robotów na świecie słucha już komend głosowych [Video]
Eksperyment OPERA - Jego rezultaty potwierdzają iż neutrina ulegają transformacji i możliwe, że posi...
Curiosity jest już rok na Marsie, przesłał 70 tys. zdjęć, transfer danych wyniósł 190 GB
USA - Wraz z milionem ton śmieci do wybrzeża Ameryki przybędzie 160 inwazyjnych gatunków zwierząt
USA - Pentagon szuka alternatywy dla ropy naftowej, chcą wysyłać energię z paneli fotowoltaicznych z...
Venice, USA - Harrison Ford został ranny w wypadku awionetki, która spadła zaraz po starcie na pole ...
Niezwykłe stworzenie znaleziono u wybrzeży Los Angeles, może to być nieznany gatunek ślimaka morskie...
Leicester, UK - Kobieta z zakupionymi bananami przyniosła do domu groźne pająki wałęsaki brazylijski...