Choć jak dotąd odkryto 900 planet pozasłonecznych, astronomowie po raz pierwszy mają okazję obserwować, jak tworzy się tego typu ciało niebieskie. Zjawisko, które podglądają, zachodzi w zadziwiającym miejscu, bo z dala od czerwonego karła, który jest gwiazdą-matką planety.

Po lewej zdjęcie wykonane przez Hubble’a

Teleskop Kosmiczny Hubble’a zarejestrował tajemniczą „dziurę” w gigantycznym, złożonym z gazów i pyłów dysku protoplanetarnym, który wiruje nieopodal gwiazdy TW Hydrae. Ta gwiazda znajduje się 176 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Hydry.

 

Obecność „dziury” astronomowie tłumaczą tym, że najprawdopodobniej tworzy się tam niewidzialna jeszcze planeta, która dzięki swojej grawitacji ściąga do siebie pył. Wyrwa w pasie pyłów, jaką stworzyło nowo powstające ciało niebieskie, ma szerokość ponad 3 mld km i przebiega po kolistej orbicie wokół gwiazdy macierzystej. Ta druga cecha wydaje się potwierdzeniem tezy, iż faktycznie rodzi się planeta.

Z dala od gwiazdy-matki

Badacze, na czele których stał John Debes ze Space Telescope Science Institute w Baltimore, odkryli też, że wyrwa jest oddalona o 12 mld km od czerwonego karła. Jeśli domniemana planeta leżałaby w Układzie Słonecznym, to od Słońca dzieliłaby ją odległość dwa razy większa niż dystans Pluton-Słońce. To, że planeta ma tak dużą orbitę oznacza, że porusza się bardzo wolno wokół swojej gwiazdy.

TW Hydrae zbyt młoda

Co ciekawe – odkrycie planety, która powstaje przy TW Hydrae, trochę miesza w istniejących teoriach na temat tego, jak powstają planety. Jedna z nich mówi, że planety tworzą się przez dziesiątki milionów lat na skutek powolnego, ale ciągłego „narastania” m.in. materiału skalnego, który rodzące się ciało niebieskie pobiera z dysku protoplanetranego. Tymczasem TW Hydrae ma tylko 8 mln lat – a to według dotychczasowych za mało czasu na to, by uformowała się planeta.

System TW Hydrae w porównaniu z Układem Słonecznym

Źródło: science daily, tm

 

Polecane:

Szpiegowskie owady wejdą do uzbrojenia amerykańskich sił powietrznych
Francja - Producenci żywności teraz już muszą zgłaszać wszystkie dyskretnie dodawane substancje w po...
"Zielone płuca" Ziemi są mniej wydajne niż sądzono, większość dwutlenku węgla wraca do atm...
Korea Południowa - W stolicy kraju spadł kwaśny śnieg, pH sięgało zaledwie 3.8
Nowy Jork, USA - Samolot wypadł z pasa podczas burzy śnieżnej
Hiszpania - Gigantyczny pożar największego, nielegalnego składowiska opon, w powietrzu unoszą się kł...
Biegun Południowy - Bardzo trudna akcja ratunkowa, z bazy Amundsena-Scotta zostały zabrane prawdopod...
Pojawiła się szansa na normalne życie dla osób chorych na cukrzycę typu 2, opracowano lek, który moż...
Orzechy włoskie pozytywnie wpływają na liczebność dobrych bakterii w przewodzie pokarmowym