Pierwsze niezwykłe zjawiska astronomiczne będzie można zaobserwować już za kilka tygodni. Pod koniec stycznia Księżyc zbliży się bardzo do Ziemi, dzięki czemu zobaczymy go jeszcze większego.  Super Księżyc będzie można zobaczyć 30 stycznia oraz 12 lipca, 10 sierpnia i 9 września.

Warto obserwować Srebrny Glob, gdyż znajdzie się w bardzo bliskiej odległości kilku planet z naszego Układu Słonecznego. I tak: 21 lutego Księżyc zbliży się do Saturna. 26 lutego zbliży się do Wenus, która jest trzecią co do jasności ciałem niebieskim. Obok jasnego Księżyca będzie można bardzo łatwo ją odnaleźć. Zjawisko będzie dostrzegane gołym okiem, nad ranem. Ponownie Księżyc zbliży się do Saturna 21 marca i 17 kwietnia, w te dni należy obserwować niebo od godz. 23.

Wieczorem 6 lipca będzie można obserwować zbliżenie Księżyca i Marsa. 15 sierpnia dojdzie do zbliżenia dwóch planet Wenus i Jowisza.

– Oprócz rojów meteorów, które cyklicznie możemy obserwować, czeka nas też unikatowe wydarzenie astronomiczne związane z kometą 209P/LINEAR – mówi Gracjana Kalicka fizyk z Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu w woj. zachodniopomorskim. 24 maja Ziemia zbliży się do materiału wyrzuconego przez tę kometę, co zaowocuje obfitym deszczem meteorów. Spodziewać się możemy w ciągu godziny nawet 400 spadających gwiazd. – Ameryka Północna to najlepsze miejsce do obserwacji tego zjawiska – informuje Kalicka.

 

 

Najbliższy cykliczny rój meteorów Orionidów można zaobserwować już 21 stycznia. Kolejne to: Leonidy 17 listopada i Geminidy 14 grudnia.

W tym roku będą cztery zaćmienia: dwa Słońca i dwa Księżyca, ale żadne z nich nie będzie widoczne w Polsce.

 

Źródło: polskieradio.pl

Polecane:

Cuzco, Peru - Ognisty meteoryt spada na Ziemię [Video]
Meksyk - Zarejestrowano 18 wstrząsów wtórnych
Kanada - Odkryto naturalną substancję, która może pomóc w leczeniu osób cierpiących na cukrzycę typu...
Mekka, Arabia Saudyjska - Co najmniej 2110 ofiar śmiertelnych i 934 rannych w dolinie Mina, pielgrzy...
Zimbabwe - Sprzedają ogromne ilości słoni i lwów do chińskich ogrodów zoologicznych, "biznes to...
Pożary lasów tropikalnych przyczyniły się do trzykrotnego wzrostu poziomu ozonu na Pacyfiku co potęg...
Na komecie 67P/Czuriumow–Gierasimienko wystąpiło ciekawe zdarzenie wyglądające jak wybuch
USA - Potężna burza śnieżna kieruje się na Nowy Jork i północno-wschodnią część kraju
Hiszpania - Prawie 6 ton kokainy o wartości 210 mln euro ukryte w skrzyniach z bananami, to najwięks...