Bojownicy z islamistycznej organizacji Boko Haram w ataku na szkołę w północno-wschodniej Nigerii zabili we wtorek 59 uczniów – poinformowali nauczyciele z placówki. Wiele ofiar zginęło w płomieniach, kiedy rebelianci podpalili budynki szkolne.

Celem islamistów była szkoła średnia w stanie Yobe, niedaleko stolicy regionu – Damaturu. Z informacji wojska wynika, że wśród ofiar byli sami chłopcy. Napastnicy zaatakowali szkołę około drugiej nad ranem czasu lokalnego. Uciekinierzy relacjonowali, że nie mogli wezwać pomocy, ponieważ budynek został odcięty od świata w zeszłym roku, kiedy islamiści przecięli linie telefoniczne.

Zamknęli uczniów i podpalili

Z relacji nauczycieli wynika, że napastnicy najpierw zaatakowali budynek administracyjny szkoły, a następnie zamknęli uczniów w internatach, następnie je podpalając. Ci, którym udało się wydostać, zostali zamordowani przez bojowników Boko Haram.

To kolejny taki akt terroru w ostatnim czasie. W czerwcu w ataku na jedną z nigeryjskich szkół zginęło 22 uczniów. Natomiast w ciągu ostatniego tygodnia islamiści z Boko Haram zabili ponad 200 osób.

Radykalni islamiści

Nigeria dzieli się na chrześcijańskie południe i muzułmańską północ. Boko Haram od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie kraju lub przynajmniej części jej terytorium w radykalne państwo islamskie. Wraz z innymi organizacjami ekstremistycznymi i kryminalnymi stanowi główne zagrożenie dla wewnętrznej stabilności zasobnej w ropę naftową Nigerii.

W związku z nasileniem ataków islamistów nigeryjskie wojsko zamknęło w weekend północną granicę z Kamerunem w rejonie operowania bojowników z Boko Haram. Poinformowano także o podjęciu współpracy z władzami Kamerunu w celu zwalczania islamistów, którzy wielokrotnie szukali schronienia za północną granicą Nigerii.

Źródło: PAP,tvn24

Polecane:

Seul, Korea Południowa - Gigantyczne osuwisko ziemi zabiło 70 osób, największe opady od 104 lat
Bill Gates rozmawia z Chińczykami o nowym typie reaktora jądrowego
Chiny - Rzeka Liu skażona kadmem na odcinku 100 km, panika w 3 mln mieście Liuzhou
Chiny - 24-krotnie przekroczona norma pyłków nad Harbinem
Los Angeles, USA - Pożar lasów dotarł do autostrady międzystanowej, kierowcy pouciekali z samochodów...
Zielona Góra, Polska - Zabił dwie córki i żonę, następnie powiesił się na drzewie nad jeziorem
Krym bez prądu, całkowite odcięcie od zasilania z powodu zniszczenia sieci energetycznej
LosyZiemi - Duża dziura koronalna pojawi się na wprost Ziemi 28 września, w ciągu tygodnia wystąpią ...
Osteolektyna cofa osteoporozę, jest czynnikiem wzrostu kości ze szkieletowych komórek macierzystych ...