Bojownicy z islamistycznej organizacji Boko Haram w ataku na szkołę w północno-wschodniej Nigerii zabili we wtorek 59 uczniów – poinformowali nauczyciele z placówki. Wiele ofiar zginęło w płomieniach, kiedy rebelianci podpalili budynki szkolne.

Celem islamistów była szkoła średnia w stanie Yobe, niedaleko stolicy regionu – Damaturu. Z informacji wojska wynika, że wśród ofiar byli sami chłopcy. Napastnicy zaatakowali szkołę około drugiej nad ranem czasu lokalnego. Uciekinierzy relacjonowali, że nie mogli wezwać pomocy, ponieważ budynek został odcięty od świata w zeszłym roku, kiedy islamiści przecięli linie telefoniczne.

Zamknęli uczniów i podpalili

Z relacji nauczycieli wynika, że napastnicy najpierw zaatakowali budynek administracyjny szkoły, a następnie zamknęli uczniów w internatach, następnie je podpalając. Ci, którym udało się wydostać, zostali zamordowani przez bojowników Boko Haram.

To kolejny taki akt terroru w ostatnim czasie. W czerwcu w ataku na jedną z nigeryjskich szkół zginęło 22 uczniów. Natomiast w ciągu ostatniego tygodnia islamiści z Boko Haram zabili ponad 200 osób.

Radykalni islamiści

Nigeria dzieli się na chrześcijańskie południe i muzułmańską północ. Boko Haram od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie kraju lub przynajmniej części jej terytorium w radykalne państwo islamskie. Wraz z innymi organizacjami ekstremistycznymi i kryminalnymi stanowi główne zagrożenie dla wewnętrznej stabilności zasobnej w ropę naftową Nigerii.

W związku z nasileniem ataków islamistów nigeryjskie wojsko zamknęło w weekend północną granicę z Kamerunem w rejonie operowania bojowników z Boko Haram. Poinformowano także o podjęciu współpracy z władzami Kamerunu w celu zwalczania islamistów, którzy wielokrotnie szukali schronienia za północną granicą Nigerii.

Źródło: PAP,tvn24

Polecane:

Filipiny - Bilans ofiar śmiertelnych tajfunu Bopha wzrósł do 475 osób, 180 tys. bez dachu nad głową
Chiny - "Milky Way 2" to najszybszy komputer świata o wydajności 54,9 petaflopów, zawiera ...
208 śmiertelnych przypadków wirusa Ebola, w Gwinei odkryto nowe ognisko wirusa, w 4 dni zachorowało ...
Francja - Zamach terrorystyczny w centrum Paryża, terroryści zabili 12 osób z redakcji tygodnika &qu...
USA - Piorun uderzył w 18 żołnierzy w bazie Fort Bragg
Irak - Epidemia cholery pojawia się w sąsiednich krajach
Japońska Agencja Kosmiczna utraciła kontakt z ważnym satelitą Hitomi po 38 dniach od wystrzelenia, t...
Bagdad, Irak - W trzech zamachach bombowych zginęło co najmniej 88 osób
Mały kosmiczny kamyk uderzył w Międzynarodową Stację Kosmiczną i spowodował spory odprysk szyby