W południowo-wschodniej Nigerii rozprzestrzenia się nowa nieznana choroba, która dotychczas zabiła „co najmniej” 28 osób. Dotychczas nie zidentyfikowano jej źródła, pracują nad tym przedstawiciele WHO. Wiadomo, że nie jest to ebola. Śmierć następuje w ciągu doby po pojawieniu się pierwszych objawów.

Nigeria - Nieznana dotąd choroba zabija ludzi w ciągu doby

Nigeryjskie władze nie mówią o epidemii, ale o „nagłej fali” zachorowań. Ognisko tajemniczej choroby znajduje się w mieście Ode-Irele w południowo-wschodnim stanie Ondo. Pierwsze zachorowania odnotowano pomiędzy 13 a 15 kwietnia.

Tajemnicza choroba, którą roboczo nazwano OndoX, jest wyjątkowo śmiertelna. Dotychczas odnotowano „co najmniej” 28 ofiar i tylko trzy osoby, które przeżyły. Choroba objawia się zamazaniem widzenia, bólem głowy, utratą przytomności i w ciągu 24 godzin prowadzi do śmierci.

 

Na razie bez wyjaśnienia

Zmarłych najpierw testowano na ebolę, jednak okazało się, że to nie ta choroba. Następnie przeprowadzono szereg innych testów na najbardziej powszechne śmiertelne choroby występujące w regionie, jak różne odmiany febry, dengę czy gorączkę Zachodniego Nilu. Wszystko bez rezultatu.

Pomimo tygodnia prac specjalistom nie udało się dojść do tego, co powoduje śmiertelną chorobę. Jak donoszą lokalne media, swoje wytłumaczenie ma wódz plemienny Moses Enimade, według którego tajemnicze śmierci to klątwa rzucona przez bóstwo imieniem Molokun. Ma to być kara za obrabowanie przez młodzież jednej z poświęconych mu kapliczek.

Niezależnie od teorii o klątwie, nigeryjskie władze powołały specjalny sztab kryzysowy koordynujący pracę lekarzy w terenie. Kontynuowane są też testy, mające ustalić co właściwie powoduje niewyjaśnione śmierci.

Polecane:

Tegoroczny sezon huraganowy na Atlantyku powinien być łagodniejszy od poprzednich dwóch
Teleskop Keplera po wtorkowej awarii silników został przełączony w tryb nieaktywny
Nowy rodzaj anteny GPS znacznie poprawi precyzję w terenie zabudowanym
Naukowcy opracowali lek z wydzieliny morskiego ślimaka o niezwykłych właściwościach przeciwbólowych,...
HongKong - 21 lat temu zostało zrównane z ziemią anarchistyczne miasto Kowloon Walled City
Oklahoma, USA - Po lodowym sztormie gubernator wprowadził stan wyjątkowy [Video]
Do Danii dotarł bardzo groźny wirus zika, który wywołuje małogłowie u niemowląt, jednak dla krajów e...
Japonia - Pięć lat po katastrofie, Fukushima nadal promieniuje uśmiercając nawet roboty
Yokohama, Japonia - Policja szuka seryjnego truciciela, ktoś wstrzyknął w szpitalu środek czyszczący...