W południowo-wschodniej Nigerii rozprzestrzenia się nowa nieznana choroba, która dotychczas zabiła „co najmniej” 28 osób. Dotychczas nie zidentyfikowano jej źródła, pracują nad tym przedstawiciele WHO. Wiadomo, że nie jest to ebola. Śmierć następuje w ciągu doby po pojawieniu się pierwszych objawów.

Nigeria - Nieznana dotąd choroba zabija ludzi w ciągu doby

Nigeryjskie władze nie mówią o epidemii, ale o „nagłej fali” zachorowań. Ognisko tajemniczej choroby znajduje się w mieście Ode-Irele w południowo-wschodnim stanie Ondo. Pierwsze zachorowania odnotowano pomiędzy 13 a 15 kwietnia.

Tajemnicza choroba, którą roboczo nazwano OndoX, jest wyjątkowo śmiertelna. Dotychczas odnotowano „co najmniej” 28 ofiar i tylko trzy osoby, które przeżyły. Choroba objawia się zamazaniem widzenia, bólem głowy, utratą przytomności i w ciągu 24 godzin prowadzi do śmierci.

 

Na razie bez wyjaśnienia

Zmarłych najpierw testowano na ebolę, jednak okazało się, że to nie ta choroba. Następnie przeprowadzono szereg innych testów na najbardziej powszechne śmiertelne choroby występujące w regionie, jak różne odmiany febry, dengę czy gorączkę Zachodniego Nilu. Wszystko bez rezultatu.

Pomimo tygodnia prac specjalistom nie udało się dojść do tego, co powoduje śmiertelną chorobę. Jak donoszą lokalne media, swoje wytłumaczenie ma wódz plemienny Moses Enimade, według którego tajemnicze śmierci to klątwa rzucona przez bóstwo imieniem Molokun. Ma to być kara za obrabowanie przez młodzież jednej z poświęconych mu kapliczek.

Niezależnie od teorii o klątwie, nigeryjskie władze powołały specjalny sztab kryzysowy koordynujący pracę lekarzy w terenie. Kontynuowane są też testy, mające ustalić co właściwie powoduje niewyjaśnione śmierci.

Polecane:

Wirus odry powraca - 6500 przypadków w 33 krajach Europy w 9 dni
Australia - Do wybrzeża kontynentu zbliża się cyklon tropikalny, może dojść do wielkiej powodzi
Mongolia - Temperatury spadły do minus 49,6 st. C.
Antarktyda - IceCube mierzy neutrina 2.4 km pod lodem na Biegunie Południowym
UNICEF - Ponad 700 mln żyjących kobiet zostało zmuszonych do małżeństwa, 125 mln poddano obrzezaniu
Funai Electric zakańcza produkcję magnetowidów, to ostatnia firma na świecie, która produkowała jesz...
Ekwador - Małe trzęsienie ziemi zrobiło spore szkody w prowincji Esmeraldas, magnituda 5.4
Zaczyna się burza jonosferyczna wywołana przez dziurę koronalną, u wielu osób pojawią się silne szum...
Akra, Ghana - Wybuchła cysterna, która przywiozła paliwo na stacje, zginęło co najmniej 7 osób, pona...