W południowo-wschodniej Nigerii rozprzestrzenia się nowa nieznana choroba, która dotychczas zabiła „co najmniej” 28 osób. Dotychczas nie zidentyfikowano jej źródła, pracują nad tym przedstawiciele WHO. Wiadomo, że nie jest to ebola. Śmierć następuje w ciągu doby po pojawieniu się pierwszych objawów.

Nigeria - Nieznana dotąd choroba zabija ludzi w ciągu doby

Nigeryjskie władze nie mówią o epidemii, ale o „nagłej fali” zachorowań. Ognisko tajemniczej choroby znajduje się w mieście Ode-Irele w południowo-wschodnim stanie Ondo. Pierwsze zachorowania odnotowano pomiędzy 13 a 15 kwietnia.

Tajemnicza choroba, którą roboczo nazwano OndoX, jest wyjątkowo śmiertelna. Dotychczas odnotowano „co najmniej” 28 ofiar i tylko trzy osoby, które przeżyły. Choroba objawia się zamazaniem widzenia, bólem głowy, utratą przytomności i w ciągu 24 godzin prowadzi do śmierci.

 

Na razie bez wyjaśnienia

Zmarłych najpierw testowano na ebolę, jednak okazało się, że to nie ta choroba. Następnie przeprowadzono szereg innych testów na najbardziej powszechne śmiertelne choroby występujące w regionie, jak różne odmiany febry, dengę czy gorączkę Zachodniego Nilu. Wszystko bez rezultatu.

Pomimo tygodnia prac specjalistom nie udało się dojść do tego, co powoduje śmiertelną chorobę. Jak donoszą lokalne media, swoje wytłumaczenie ma wódz plemienny Moses Enimade, według którego tajemnicze śmierci to klątwa rzucona przez bóstwo imieniem Molokun. Ma to być kara za obrabowanie przez młodzież jednej z poświęconych mu kapliczek.

Niezależnie od teorii o klątwie, nigeryjskie władze powołały specjalny sztab kryzysowy koordynujący pracę lekarzy w terenie. Kontynuowane są też testy, mające ustalić co właściwie powoduje niewyjaśnione śmierci.

Polecane:

Ekwador - wulkan Tungurahua wyrzucił popiół na 7 km
Polska - Bardzo silne wstrząsy sejsmiczne w okolicach Polkowic, 3 km od Żelaznego Mostu, magnituda 4...
Brindisi, Włochy - Wybuch przed liceum, jedna osoba nie żyje, 9 rannych
Chiny - Coraz większa woda zalewa kraj, kataklizm dotknął już około 2 mln osób
Islandia - W ciągu dwóch dni wystąpiło 1551 wstrząsów sejsmicznych przy wulkanie Bárðarbunga, ogłosz...
Sewilla, Hiszpania - Rozbił się najnowszy wojskowy Airbus A400, uderzył w ziemię pod dużym kątem, co...
Japonia - Trzęsienie ziemi o sile 6.8 w skali Richtera przy wyspie Honsiu
USA - Policjanci w Mountain View zatrzymali samochód za zbyt wolną jazdę i nie mieli komu wręczyć ma...
Miesiąc potrwa sprawdzenie bardzo niepokojącej hipotezy, że wirus zika mogą przenosić także zwykłe k...