Rankiem 1 grudnia 2015 r wulkanem Momotombo targnęły 4 niewielkie eksplozje – w godzinach 07:49, 08:17, 08:42 i 08:55 czasu lokalnego. Pierwsza z nich wygenerowała obłok pary i popiołu sięgający wysokości 1 km, kolejne trzy, również z emisją gazów i popiołu, miały charakter nieco lżejszy. Lekki opad popiołu miał miejsce w społeczności El Papalonal oraz w pobliżu elektrowni geotermalnej na południowy zachód od Momotombo.

Momotombo2

Według naukowców eksplozje wulkanu nie zostały wyzwolone przez zwiększoną aktywność pobliskiego wulkanu Telica w ciągu ostatnich kilku tygodni.
Armando Saballos, wulkanolog INETER stwierdził, że Momotombo po względnym okresie uśpienia, po 110 latach wszedł w fazę aktywności.

W dniu dzisiejszym wybuchy emisji gazów, popiołu i lawy trwają nadal, ale na szczęście w pobliskich miejscowościach nie ma zbyt wielu mieszkańców, co ułatwia ich ewentualną ewakuację. Specjaliści informują, iż wulkan przejawia działalność umiarkowaną, co jest niezbędne do podjęcia środków ostrożności w sposób indywidualny, przede wszystkim w odniesieniu do gromadzonego popiołu, co może powodować zagrożenie dla zdrowia.

Momotombo6

Foto: tn8.tv

Ludzie komunikujący się z Infolinią zgłaszali w La Paz Centro, gminie Leon opad popiołu na dachy ich domów, wskazując, że w nocy opad ten przybrał silniejszą formę.
Również w porcie Momotombo zaobserwowano dużą ilość pyłu i dymu w atmosferze oraz dało się słyszeć mocne dudnienie, związane ze stałą aktywnością wulkanu Momotombo od wtorku.

Władze poinformowały, że w razie zwiększonej aktywności erupcyjnej, mają przygotowany plan ewakuacji ludności.

Momotombo3

Momotombo

Od 1524 roku odnotowano 16 erupcji wulkanu Momotombo, większość niewielka, freatyczna. Silniejsze erupcje Momotombo miały miejsce w latach 1605 – 1609 kiedy to przez bomby wulkaniczne zniszczona zostało wówczas pobliska hiszpańska osada León Viejo, której ruiny zachowały się do dzisiaj w odległości 6 km na zachód od wulkanu. Ostatni wybuch w 1905 roku wygenerował sporą ilość lawy, która spłynęła do samej podstawy wulkanu.

 

Źródło: tn8.tv thewatchers

Polecane:

USA - W Central Parku takiego śniegu nie było od 142 lat
USA - Szalone mrówki Rasberry'ego niszczą urządzenia elektryczne w Teksasie, inwazyjna mrówka odkryt...
Polska - Wkrótce załamanie pogody, mogą wystąpić silne opady deszczu i burze
Turcja - Wybuch w kopalni niedaleko Izmiru, 232 osoby zginęły, nawet 150 osób może być uwięzionych 2...
W 2012 roku na świecie popełniono 475 tysięcy zabójstw, dwie na pięć ofiar ginie z rąk partnerów
Teksas, USA - Firma Blue Origin zakończyła sukcesem próbny lot rakiety z lądowaniem [Video]
Filipiny - Siedemdziesiąt tysięcy osób ewakuowanych z powodu powodzi, co najmniej 5 osób zginęło
USA - Zagadka studenta z Florydy, który zabił i zjadł ludzi w ich własnym garażu nie została rozwiąz...
Kanada - W prowincji Ontario zderzyło się 14 samochodów, z tego dwie cysterny z paliwem, które się r...